Xiaomi T seriyasını dəyişir, təqdimat tezləşir
Xiaomi şirkəti, məşhur T seriyasının təqdimat cədvəlində əhəmiyyətli bir dəyişiklik etməyə hazırlaşır. Bildiyiniz kimi, ötən il satışa çıxarılan Xiaomi 15T və 15T Pro sentyabr ayında təqdim edilmişdi. Hətta markanın bütün T seriyası modelləri illərdir saat kimi işləyən bir nizamla hər ilin sentyabr ayında istifadəçilərin qarşısına çıxırdı. Lakin Çindən gələn yeni və güclü bir sızıntıya görə, 2026-cı ildə bu ənənə pozulacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, iddialara görə şirkət, yeni Xiaomi 17T və 17T Pro modellərini gözləniləndən tam dörd ay daha tez, yəni, böyük ehtimalla may ayı civarında satışa çıxaracaq. Bu addımın atılması, şirkətin ümumi təqdimat cədvəlində çox böyük bir yenidənqurma deməkdir.
Bu yeni cihazların texniki detalları da tədricən üzə çıxmağa başlayır. Ortaya çıxan son məlumatlara görə Xiaomi 17T modeli "2602DPT53G" model nömrəsi ilə hazırlanır. Seriyanın yüksək səviyyəli cihazı olan Xiaomi 17T Pro isə "2602EPTC0G" model nömrəsinə sahib olacaq. Bundan əlavə, şirkət daxilindəki inkişaf proseslərində bu cihazlar üçün xüsusi kod adları da istifadə olunur. Sızıntılara görə 17T modeli "Chagall", flaqman xüsusiyyətlər daşıyan 17T Pro modeli isə "Warhol" kod adı ilə adlandırılır.
Cihazların qəlbində yer alacaq prosessorlar mövzusunda isə müxtəlif mənbələrdən gələn müxtəlif iddialar mövcuddur. Xəbərin mənbəyinə görə, standart 17T modeli gücünü Dimensity 8500 çipindən alacaq. Seriyanın zirvə modeli olan 17T Pro isə daha güclü olan Dimensity 9500 prosessoru ilə gələcək. Bununla yanaşı, yeni nəsil telefonların batareya tutumlarının 15T və 15T Pro modellərində gördüyümüzdən daha böyük olacağı bildirilir. Kamera tərəfində isə istifadəçiləri nəhəng yeniliklərin gözləmədiyi, yeniləmələrin daha məhdud qalacağı ifadə edilir.
Daha əvvəl ortaya çıxan fərqli bir sızıntı isə cihazın donanımı haqqında bəzi ziddiyyətli detallar təqdim etmişdi. Bu köhnə sızıntıya görə 17T modeli, 15T ilə tamamilə eyni kamera donanımını qoruyacaq. Lakin batareya tutumu ciddi bir artımla 67W sürətli şarj dəstəkli 6500 mAh səviyyəsinə çıxacaq. İşin maraqlı tərəfi, bu əvvəlki iddia cihazın Dimensity 8500 yerinə Dimensity 9400 prosessoru ilə gələcəyini irəli sürmüşdü. Fərqli mənbələr arasındakı bu anlaşılmazlıqlar, cihazların yekun xüsusiyyətləri haqqında dəqiq danışmaq üçün hələ tez olduğunu göstərir.

Xiaomi is preparing to make a significant change to the presentation schedule of its popular T series. As you know, the Xiaomi 15T and 15T Pro, released last year, were presented in September. In fact, all of the brand's T series models have been coming out in September every year with a clockwork-like regularity for years. However, according to a new and strong leak from China, this tradition will be broken in 2026.
Redaksiya reports that according to claims, the company will release the new Xiaomi 17T and 17T Pro models a full four months earlier than expected, meaning, most likely, around May. This step represents a major restructuring of the company's overall presentation schedule.
The technical details of these new devices are also gradually beginning to emerge. According to the latest information, the Xiaomi 17T model is being prepared with the model number "2602DPT53G". The Xiaomi 17T Pro, the high-end device in the series, will have the model number "2602EPTC0G". In addition, special codenames are being used for these devices in the development processes within the company. According to leaks, the 17T model is codenamed "Chagall", while the 17T Pro model, which carries flagship features, is codenamed "Warhol".
There are various claims from different sources regarding the processors that will power the devices. According to the source of the news, the standard 17T model will be powered by the Dimensity 8500 chip. The 17T Pro, the top model of the series, will come with the more powerful Dimensity 9500 processor. In addition, it is reported that the battery capacities of the new generation phones will be larger than what we saw in the 15T and 15T Pro models. On the camera side, it is stated that users should not expect huge innovations and that the updates will be more limited.
A different leak that emerged earlier presented some conflicting details about the device's hardware. According to this older leak, the 17T model will retain the exact same camera hardware as the 15T. However, the battery capacity will see a significant increase to 6500 mAh with 67W fast charging support. Interestingly, this previous claim suggested that the device would come with a Dimensity 9400 processor instead of the Dimensity 8500. These discrepancies between different sources indicate that it is still too early to speak definitively about the final specifications of the devices.