Xarici işlər naziri Hakan Fidan Suriyəli həmkarı Şeybani ilə birgə mətbuat konfransında çıxış edib. O, ABŞ və İran arasında əldə olunan atəşkəsə münasibətdə İsrailin sabotaj cəhdlərinə qarşı xəbərdarlıq edib. Fidan bildirib ki, “Aklıselimlə hareket edilmeli. Tarafların yapıcı olması önemli”.
Redaksiya xəbər verir ki, Fidanın açıqlamalarından diqqətçəkən məqamlar aşağıdakılardır. Dünya ictimaiyyəti İsrailin ehtimal olunan sabotaj addımlarına qarşı zəruri reaksiyanı verməyə hazır vəziyyətdə olmalıdır. İsrailin sabotajlarına qarşı isə aklıselimlə hərəkət edilməlidir.
Fidan qeyd edib ki, İsrail Qəzzədə törətdiyi soyqırımı indi Livana daşıyır. O, İsrailin hücumlarını qadınlara və ya uşaqlara baxmadan həyata keçirdiyini vurğulayıb.

Foreign Minister Hakan Fidan spoke at a joint press conference with his Syrian counterpart Shaybani. He warned against Israel's sabotage attempts regarding the ceasefire reached between the US and Iran. Fidan stated, “One should act with common sense. It is important for the parties to be constructive.”
Redaksiya reports that the notable points from Fidan's statements are as follows. The international community must be ready to give the necessary reaction against Israel's potential sabotage actions. And against Israel's sabotages, one must act with common sense.
Fidan noted that Israel is now carrying the genocide it committed in Gaza to Lebanon. He emphasized that Israel carries out its attacks without regard for women or children.