xAI keçmiş mühəndisini məxfi məlumatları oğurlamaqda ittiham edir
İlon Maskın təsis etdiyi xAI şirkəti Kaliforniya federal məhkəməsində keçmiş mühəndisi Syuçen Li barəsində iddia qaldırıb. Şirkət onu Grok adlı çatbotla bağlı kommersiya sirlərini oğurlayaraq OpenAI-ya ötürməkdə günahlandırır.
Redaksiya xəbər verir ki, məhkəmə sənədlərinə əsasən Li 2025-ci ilin iyulunda OpenAI-da işə başlamazdan əvvəl xAI-nin məxfi süni intellekt texnologiyası ilə bağlı sənədləri götürüb. İddiaya görə, bu texnologiya ChatGPT-dən daha üstün imkanlara malikdir. Avqustun 14-də keçirilən görüşdə Li sənədləri oğurladığını və “izləri gizlətməyə çalışdığını” etiraf edib.
Daha sonrakı araşdırmalarda onun cihazlarında açıqlanmamış əlavə materialların da olduğu müəyyən edilib. xAI bu sirlərin OpenAI-ın ChatGPT modelinə “daha innovativ süni intellekt və yaradıcı funksiyalar” qazandıra biləcəyini iddia edir.
İddiada maliyyə təzminatı və Linin OpenAI-da fəaliyyətinin məhdudlaşdırılması üçün məhkəmə qadağası tələb olunur. Hadisə xAI ilə OpenAI arasında süni intellekt sahəsində istedadlı kadrlar və texnologiya uğrunda gərgin rəqabəti bir daha gündəmə gətirib.

Компания xAI, основанная Илоном Маском, подала иск в федеральный суд Калифорнии против своего бывшего инженера Сючэня Ли. Компания обвиняет его в краже коммерческих секретов, связанных с чат-ботом Grok, и передаче их OpenAI.
Как сообщает редакция, согласно судебным документам, Ли взял документы, связанные с конфиденциальной технологией искусственного интеллекта xAI, до того, как он должен был начать работу в OpenAI в июле 2025 года. Согласно иску, эта технология обладает более широкими возможностями, чем ChatGPT. На встрече 14 августа Ли признался, что украл документы и «пытался скрыть следы».
Последующие расследования выявили наличие дополнительных нераскрытых материалов на его устройствах. xAI утверждает, что эти секреты могут придать модели ChatGPT от OpenAI «более инновационный искусственный интеллект и творческие функции».
В иске требуется финансовая компенсация и судебный запрет на ограничение деятельности Ли в OpenAI. Этот инцидент вновь подчеркнул острую конкуренцию между xAI и OpenAI за талантливые кадры и технологии в области искусственного интеллекта.