xAI keçmiş mühəndisini məxfi məlumatları oğurlamaqda ittiham edir
İlon Maskın təsis etdiyi xAI şirkəti Kaliforniya federal məhkəməsində keçmiş mühəndisi Syuçen Li barəsində iddia qaldırıb. Şirkət onu Grok adlı çatbotla bağlı kommersiya sirlərini oğurlayaraq OpenAI-ya ötürməkdə günahlandırır.
Redaksiya xəbər verir ki, məhkəmə sənədlərinə əsasən Li 2025-ci ilin iyulunda OpenAI-da işə başlamazdan əvvəl xAI-nin məxfi süni intellekt texnologiyası ilə bağlı sənədləri götürüb. İddiaya görə, bu texnologiya ChatGPT-dən daha üstün imkanlara malikdir. Avqustun 14-də keçirilən görüşdə Li sənədləri oğurladığını və “izləri gizlətməyə çalışdığını” etiraf edib.
Daha sonrakı araşdırmalarda onun cihazlarında açıqlanmamış əlavə materialların da olduğu müəyyən edilib. xAI bu sirlərin OpenAI-ın ChatGPT modelinə “daha innovativ süni intellekt və yaradıcı funksiyalar” qazandıra biləcəyini iddia edir.
İddiada maliyyə təzminatı və Linin OpenAI-da fəaliyyətinin məhdudlaşdırılması üçün məhkəmə qadağası tələb olunur. Hadisə xAI ilə OpenAI arasında süni intellekt sahəsində istedadlı kadrlar və texnologiya uğrunda gərgin rəqabəti bir daha gündəmə gətirib.

Elon Musk's xAI company has filed a lawsuit against its former engineer, Syuchen Li, in a California federal court. The company accuses him of stealing trade secrets related to its Grok chatbot and transferring them to OpenAI.
According to court documents, Li took documents related to xAI's confidential artificial intelligence technology before starting work at OpenAI in July 2025. The lawsuit claims this technology possesses superior capabilities to ChatGPT. In a meeting on August 14, Li admitted to stealing the documents and “attempting to cover his tracks.”
Subsequent investigations revealed additional undisclosed materials on his devices. xAI claims these secrets could provide OpenAI's ChatGPT model with “more innovative artificial intelligence and creative functions.”
The lawsuit seeks financial compensation and a court injunction to restrict Li's activities at OpenAI. The incident once again highlights the intense competition between xAI and OpenAI for talented personnel and technology in the field of artificial intelligence.