Venesuela F-16 qırıcıları ABŞ hərbi gəmisi üzərindən uçdu
Venesuelaya məxsus bir neçə silahlı F-16 qırıcısı Karib dənizində ABŞ-a məxsus hərbi gəminin üzərindən uçuş həyata keçirib. Hadisə bölgədə artan gərginliyin fonunda baş verib və iki tərəf arasında qarşıdurma ehtimallarını gündəmə gətirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Venesuela tərəfi bu uçuşun öz ərazi sularında həyata keçirildiyini və hərbi güc nümayişi xarakteri daşıdığını bəyan edib. ABŞ isə baş verənləri təhlükəli təxribat kimi qiymətləndirərək vəziyyəti yaxından izlədiyini açıqlayıb.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, insident Vaşinqton ilə Karakas arasında mövcud olan dərin siyasi böhranı daha da kəskinləşdirə bilər. ABŞ tərəfi Venesuela hökumətini narkotik qaçaqmalçılığı və regionda sabitliyi pozmaqda ittiham edir.

Истребители F-16 Венесуэлы пролетели над военным кораблем США
Несколько вооруженных истребителей F-16, принадлежащих Венесуэле, совершили полет над военным кораблем США в Карибском море. Инцидент произошел на фоне растущей напряженности в регионе и поднял вероятность конфронтации между двумя сторонами.
Редакция сообщает, что венесуэльская сторона заявила, что этот полет был осуществлен в ее территориальных водах и носил характер демонстрации военной мощи. США же, оценив произошедшее как опасную провокацию, заявили, что внимательно следят за ситуацией.
По сообщениям источников, инцидент может еще больше обострить глубокий политический кризис, существующий между Вашингтоном и Каракасом. Американская сторона обвиняет правительство Венесуэлы в наркотрафике и подрыве стабильности в регионе.