Azərbaycan Prezidentinin ABŞ-yə səfəri çərçivəsində Azərbaycan-ABŞ arasında əldə edilmiş razılaşmalar və Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi çərçivəsində nəticələr tarixi əhəmiyyətə malikdir. Azərbaycan, ABŞ və Ermənistan liderlərinin Vaşinqtonda keçirdiyi görüş, imzalanan sənədlər ölkəmizin növbəti diplomatik qələbəsidir. Azərbaycan lideri ABŞ-dən sülh mesajları verdi, Cənubi Qafqazda davamlı sülh və sabitliyə çağırışlar etdi.
Qətiyyətlə söyləmək olar ki, Vaşinqton görüşü zamanı uzaq perspektivə hesablanmış
tarixi nailiyyətlər əldə olundu.
Azərbaycan və Ermənistan liderləri tərəfindən, habelə şahid qismində ABŞ Prezidenti tərəfindən imzalanmış Birgə Bəyannamə bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunmasına töhfə verəcək. Beləliklə, Cənubi Qafqazın sülh və rifaha çatması istiqamətində tarixi bir fürsət əldə olundu.
Sülh sazişinin paraflanması, habelə ATƏT-in Minsk Qrupunun ləğvinə birgə çağırış da sülhə təkan kimi qiymətləndirilməlidir. Birgə Bəyannamədə xüsusi əhəmiyyət kəsb edən daha bir müddəa iki ölkə arasında nəqliyyat kommunikasiyalarının açılmasına dair bənddir. Burada, regionda kommunikasiyaların açılması çərçivəsində Azərbaycanın əsas hissəsi ilə onun Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında maneəsiz bağlantının təmin edilməsinin zəruri olduğu vurğulanıb. Zəngəzur Dəhlizi ilə bağlı razılaşma
həm region, həm də dünya üçün, o cümlədən Türkiyə ilə Türk dünyası arasında kommunikasiyaların açılması və əlaqələrin inkişafı kontekstində xüsusilə əhəmiyyət kəsb edir. Bu, həm də Azərbaycanın daha güclü mövqelərə malik tranzit ölkəyə çevrilmək perspektivini artırır. Dövlət başçımızın da söylədiyi kimi, ərazimizdən keçən dəhlizlər maliyyə gətirir, iş yerləri və siyasi təsir yaradır.
Azərbaycan tərəfi yekun sülh Sazişinin imzalanması üçün Ermənistan konstitusiyasında dəyişiklik edilərək Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının aradan qaldırılacağını gözləyir.
Cənab Prezidentin ABŞ səfəri həm də Bakı ilə Vaşinqton arasında münasibətlərin yeni xarakteri baxımından vacib məqamlarla yadda qaldı.
Belə ki, artıq ABŞ ilə strateji əməkdaşlıq formatı başlayıb. Səfər çərçivəsində Bakı ilə Vaşinqton arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldilməsi istiqamətində Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması məqsədilə Strateji İşçi Qrupunun yaradılması haqqında anlaşma Memorandumu imzalandı. Bu da ikitərəfli praktiki əməkdaşlıq üçün institusional çərçivənin təsis edilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Xartiyada gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri açıq-aydın təsbit edilib. Bununla enerji, ticarət və tranzit daxil olmaqla regional bağlantılar, süni intellekt və rəqəmsal infrastruktur daxil olmaqla iqtisadi sərmayə, eləcə də müdafiə, təhlükəsizlik və terrorla mübarizə kimi sahələrin prioritetləşdirilməsi planlaşdırılır.
907-ci düzəlişin ləğvi isə Azərbaycanın növbəti siyasi uğurudur. Cənab Prezidentin təbirincə desək, Azərbaycanın heç bir maliyyə dəstəyinə ehtiyac yoxdur, lakin burada rəmzilik var. Ədalətsiz 907-ci düzəlişin 33 ildən sonra Azərbaycan liderinin iştirakı ilə ləğv edilməsi rəmzi xarakter daşıyır və dövlət başçımıza ehtiramın göstəricisidir.
Beləliklə, yüksək səviyyəli Azərbaycan-ABŞ münasibətləri Cənubi Qafqazda sülhü bərqərar etməyə imkan verir. Bu isə nəinki bizim bölgəmiz, eyni zamanda, bütün dünya üçün böyük fürsətdir.

В Вашингтоне достигнуты исторические успехи стратегического характера
Соглашения, достигнутые между Азербайджаном и США в рамках визита Президента Азербайджана в США, и результаты в рамках процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией имеют историческое значение. Встреча лидеров Азербайджана, США и Армении в Вашингтоне, подписанные документы являются очередной дипломатической победой нашей страны. Лидер Азербайджана передал из США послания мира, призвал к устойчивому миру и стабильности на Южном Кавказе.
Можно с уверенностью сказать, что в ходе Вашингтонской встречи были достигнуты исторические успехи, рассчитанные на долгосрочную перспективу.
Совместная декларация, подписанная лидерами Азербайджана и Армении, а также Президентом США в качестве свидетеля, будет способствовать обеспечению мира и стабильности в регионе. Таким образом, была получена историческая возможность для достижения мира и процветания на Южном Кавказе. Парафирование мирного соглашения, а также совместный призыв к упразднению Минской группы ОБСЕ также следует расценивать как импульс к миру. Еще одно положение, имеющее особое значение в Совместной декларации, — это пункт об открытии транспортных коммуникаций между двумя странами. Здесь подчеркивается необходимость обеспечения беспрепятственного сообщения между основной частью Азербайджана и его Нахчыванской Автономной Республикой в рамках открытия коммуникаций в регионе. Соглашение по Зангезурскому коридору имеет особое значение как для региона, так и для мира, в том числе в контексте открытия коммуникаций и развития связей между Турцией и тюркским миром. Это также увеличивает перспективы Азербайджана стать транзитной страной с более сильными позициями. Как заявил наш глава государства, проходящие по нашей территории коридоры приносят финансы, создают рабочие места и политическое влияние. Азербайджанская сторона ожидает, что для подписания окончательного мирного соглашения будут внесены изменения в конституцию Армении, устраняющие территориальные претензии к Азербайджану. Визит господина Президента в США также запомнился важными моментами с точки зрения нового характера отношений между Баку и Вашингтоном.
Так, уже начался формат стратегического сотрудничества с США. В рамках визита был подписан Меморандум о взаимопонимании по созданию Стратегической рабочей группы с целью разработки Хартии стратегического партнерства для повышения уровня отношений между Баку и Вашингтоном до стратегического партнерства. Это имеет особое значение с точки зрения создания институциональной основы для двустороннего практического сотрудничества. В Хартии четко определены направления будущего сотрудничества. Планируется приоритизация таких областей, как региональные связи, включая энергетику, торговлю и транзит, экономические инвестиции, включая искусственный интеллект и цифровую инфраструктуру, а также оборона, безопасность и борьба с терроризмом.
Отмена 907-й поправки является очередным политическим успехом Азербайджана. По словам господина Президента, Азербайджан не нуждается ни в какой финансовой поддержке, но здесь есть символизм. Отмена несправедливой 907-й поправки спустя 33 года при участии лидера Азербайджана носит символический характер и является показателем уважения к нашему главе государства.
Таким образом, высокоуровневые азербайджано-американские отношения позволяют установить мир на Южном Кавказе. Это большая возможность не только для нашего региона, но и для всего мира.