Rusiya Prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakov, Vladimir Putin və Donald Tramp arasında baş tutan telefon danışığının təfərrüatlarını açıqlayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Uşakov söhbətin iki saat yarım davam etdiyini və “çox məzmunlu, səmimi və etimadlı” keçdiyini bildirib. O qeyd edib ki, əsas diqqət Ukrayna böhranına yönəlib, Putin vəziyyəti dəyərləndirərək Rusiyanın siyasi-diplomatik həllə maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Tramp Ukraynada sülhün tez bir zamanda bərqərar olmasının vacibliyini dəfələrlə qeyd edib. Danışıqlarda Ukraynaya uzaqmənzilli “Tomahawk” raketlərinin mümkün tədarükü məsələsi də gündəmə gəlib. Putin bu silahların vəziyyəti dəyişməyəcəyini, lakin münasibətlərə ciddi zərbə vuracağını bildirib. Tərəflər yaxın vaxtlarda Budapeştdə görüşə hazırlıqlara başlamaq barədə razılığa gəliblər.

Помощник президента России Юрий Ушаков раскрыл подробности телефонного разговора между Владимиром Путиным и Дональдом Трампом.
Редакция сообщает, что Ушаков заявил, что беседа длилась два с половиной часа и прошла «очень содержательно, откровенно и доверительно». Он отметил, что основное внимание было уделено украинскому кризису, Путин оценил ситуацию и подчеркнул заинтересованность России в политико-дипломатическом решении.
Трамп неоднократно отмечал важность скорейшего установления мира в Украине. В ходе переговоров также был поднят вопрос о возможной поставке Украине дальнобойных ракет «Tomahawk». Путин заявил, что это оружие не изменит ситуацию, но нанесет серьезный удар по отношениям. Стороны договорились начать подготовку к встрече в Будапеште в ближайшее время.