Ukraynanın enerji obyektlərinə ağır zərbələr endirildi
Rusiyanın silahlı qüvvələri bir gündə Ukraynanın enerji obyektlərinə 26-dan çox zərbə endirib. Bu barədə ölkənin energetika naziri Svetlana Grinçuk Yeddilər Qrupu ölkələrinin səfirləri ilə görüşdə bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, bu barədə məlumatı Svetlana Grinçuk səfirlərlə görüşündə açıqlayıb. Görüşdə enerji infrastrukturuna dəyən zərərin miqyası və təcili bərpa ehtiyacı müzakirə edilib. Nazir, zərbələrin nəticələrini aradan qaldırmaq üçün görülən tədbirlər barədə məlumat verib. O, həmçinin, beynəlxalq tərəfdaşlardan dəstəyin vacibliyini vurğulayıb.
Grinçuk, enerji sisteminin vəziyyətini qiymətləndirərkən, zərbələrin təsirini azaltmaq üçün görülən tədbirləri də qeyd edib. O, enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb. Nazir, Ukraynanın enerji sisteminin bərpası və modernləşdirilməsi üçün maliyyə və texniki dəstəyin vacibliyini bildirib. Görüşdə, enerji sektorunda əməkdaşlığın genişləndirilməsi və gələcək layihələr müzakirə olunub.

Russian armed forces struck Ukraine's energy facilities more than 26 times in one day. This was stated by the country's Minister of Energy, Svetlana Grinchuk, during a meeting with ambassadors of the Group of Seven countries.
Redaksiya reports that Svetlana Grinchuk disclosed this information during her meeting with the ambassadors. The meeting discussed the scale of damage to energy infrastructure and the urgent need for restoration. The minister provided information on measures taken to eliminate the consequences of the strikes. She also emphasized the importance of support from international partners.
Grinchuk, while assessing the state of the energy system, also noted the measures taken to mitigate the impact of the strikes. She emphasized the importance of international cooperation to ensure energy security. The minister stated the necessity of financial and technical support for the restoration and modernization of Ukraine's energy system. During the meeting, the expansion of cooperation in the energy sector and future projects were discussed.