Ukraynanın enerji obyektlərinə ağır zərbələr endirildi
Rusiyanın silahlı qüvvələri bir gündə Ukraynanın enerji obyektlərinə 26-dan çox zərbə endirib. Bu barədə ölkənin energetika naziri Svetlana Grinçuk Yeddilər Qrupu ölkələrinin səfirləri ilə görüşdə bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, bu barədə məlumatı Svetlana Grinçuk səfirlərlə görüşündə açıqlayıb. Görüşdə enerji infrastrukturuna dəyən zərərin miqyası və təcili bərpa ehtiyacı müzakirə edilib. Nazir, zərbələrin nəticələrini aradan qaldırmaq üçün görülən tədbirlər barədə məlumat verib. O, həmçinin, beynəlxalq tərəfdaşlardan dəstəyin vacibliyini vurğulayıb.
Grinçuk, enerji sisteminin vəziyyətini qiymətləndirərkən, zərbələrin təsirini azaltmaq üçün görülən tədbirləri də qeyd edib. O, enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb. Nazir, Ukraynanın enerji sisteminin bərpası və modernləşdirilməsi üçün maliyyə və texniki dəstəyin vacibliyini bildirib. Görüşdə, enerji sektorunda əməkdaşlığın genişləndirilməsi və gələcək layihələr müzakirə olunub.

По энергетическим объектам Украины нанесены серьезные удары
Вооруженные силы России за один день нанесли более 26 ударов по энергетическим объектам Украины. Об этом заявила министр энергетики страны Светлана Гринчук на встрече с послами стран Группы семи.
Redaksiya сообщает, что эту информацию Светлана Гринчук озвучила на встрече с послами. На встрече обсуждались масштабы ущерба энергетической инфраструктуре и необходимость срочного восстановления. Министр проинформировала о мерах, принимаемых для устранения последствий ударов. Она также подчеркнула важность поддержки со стороны международных партнеров.
Гринчук, оценивая состояние энергетической системы, также отметила меры, принимаемые для снижения воздействия ударов. Она подчеркнула значение международного сотрудничества для обеспечения энергетической безопасности. Министр заявила о важности финансовой и технической поддержки для восстановления и модернизации энергетической системы Украины. На встрече обсуждались расширение сотрудничества в энергетическом секторе и будущие проекты.