Ukraynalı idmançı vətəndaşlığını dəyişdi: Rusiya bayrağı altında yarışacaq
Ukraynalı suya tullanma idmançısı Sofiya Lıskun vətəndaşlığını dəyişərək Rusiya bayrağı altında yarışacaq. İki Olimpiya oyunlarının iştirakçısı olan Lıskun, Rusiyanı təmsil etmək qərarına gəlib. Bu addım, Rusiyanın Ukraynaya qarşı tammiqyaslı müharibəsinin üçüncü ilində atılıb.
Redaksiya Unian-a istinadən məlumat verir ki, Lıskun, guya "məşqçilərlə bağlı problemlər" səbəbindən Rusiya vətəndaşlığını qəbul etdiyini bildirib. Bir neçə ay əvvəl Lıskun beynəlxalq yarışlarda Ukrayna bayrağı altında çıxış edirdi. 2025-ci il Avropa Çempionatında o, qarışıq komanda yarışlarında qızıl medal, sinxron tullanmalarda isə gümüş medal qazanıb.
Lıskunun sözlərinə görə, Ukraynada peşəkar standartlara məhəl qoyulmurdu və onu Moskvaya köçən ilk məşqçisi ilə əlaqələrinə və rusiyalı idmançılarla ünsiyyətinə görə tənqid edirdilər. Lıskun, Rusiya mətbuatına verdiyi açıqlamada, 23 yaşlı idmançının müvəqqəti olaraq işğal olunmuş Luqanskdan olduğunu və Kiyevdə məşq edə bilmədiyi üçün qonşu Polşaya getdiyini bildirib. Lıskunun Ukrayna yığması tərkibində dünya və Avropa çempionatlarında 12 medalı var.

Украинская спортсменка сменила гражданство: будет выступать под флагом России
Украинская спортсменка по прыжкам в воду София Лыскун сменила гражданство и будет выступать под флагом России. Лыскун, участница двух Олимпийских игр, приняла решение представлять Россию. Этот шаг предпринят на третьем году полномасштабной войны России против Украины.
Redaksiya со ссылкой на Unian сообщает, что Лыскун заявила, что приняла российское гражданство якобы из-за "проблем с тренерами". Несколько месяцев назад Лыскун выступала под украинским флагом на международных соревнованиях. На чемпионате Европы 2025 года она завоевала золотую медаль в смешанных командных соревнованиях и серебряную медаль в синхронных прыжках.
По словам Лыскун, в Украине не соблюдались профессиональные стандарты, и ее критиковали за связи с первым тренером, переехавшим в Москву, и за общение с российскими спортсменами. Лыскун заявила российским СМИ, что 23-летняя спортсменка родом из оккупированного Луганска и уехала в соседнюю Польшу, так как не могла тренироваться в Киеве. В составе сборной Украины Лыскун имеет 12 медалей чемпионатов мира и Европы.