Ukraynada siyasi arenada baş verən son hadisələr, ölkədəki seçki hazırlıqları ilə bağlı müzakirələri yenidən gündəmə gətirib. Bu məsələ, siyasi dairələrdə müxtəlif fikirlərin səslənməsinə, eləcə də ictimaiyyətin diqqətinin bu istiqamətə yönəlməsinə səbəb olub. Seçkilərin keçirilib-keçirilməyəcəyi, əgər keçiriləcəksə, hansı şərtlərlə keçiriləcəyi sualları, siyasi proseslərin gedişatına təsir edən əsas amillərdən biri kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya EADaily-ə istinadən məlumat verir ki, Verxovna Radanın deputatı Artem Dmitruk, prezident Vladimir Zelenskinin seçkilərə hazırlaşmadığını, əksinə, bu prosesi bir "duman pərdəsi" kimi istifadə etdiyini bildirib. O, bu fikirlərini Radanın vitse-spikeri Aleksandr Kornienkonun seçkilərə hazırlıq üzrə işçi qrupunun yaradılması barədə verdiyi sərəncamına münasibət bildirərkən ifadə edib. Dmitruk, parlamentdə komissiyaların yaradılmasını, partiya və qrupların nümayəndələrinin bu prosesə cəlb olunmasını "tam demokratiya" görüntüsü yaratmaq cəhdi kimi dəyərləndirib.
Deputatın sözlərinə görə, bu cür addımlar, ictimaiyyətin diqqətini əsas məsələlərdən yayındırmaq və narahat sualların yaranmasının qarşısını almaq məqsədi daşıyır. Dmitruk, seçki kampaniyasına pul və resurs sərf etməyə başlayanlara müraciət edərək, bu səylərin faydasız olacağını vurğulayıb. O, Ukraynada seçkilərin keçirilməyəcəyini qəti şəkildə bildirib və Zelenskinin hazırkı fəaliyyətini seçkilərə hazırlıq deyil, "duman pərdəsi" kimi qiymətləndirib.
EADaily-nin məlumatına görə, Verxovna Rada, prezidentin deyil, seçkilərə hazırlıq prosesinə başlayır. Bu barədə deputat Yaroslav Jeleznyak öz teleqram kanalında məlumat verib. Bu məlumatlar, Ukraynadakı siyasi vəziyyətin mürəkkəbliyini və seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı qeyri-müəyyənliyin davam etdiyini göstərir.

Election Preparations in Ukraine: Tension Rises in the Political Arena
Recent events in Ukraine's political arena have brought discussions about election preparations back to the forefront. This issue has led to various opinions being voiced in political circles, as well as the public's attention being directed towards this matter. Questions about whether elections will be held, and if so, under what conditions, are considered key factors influencing the course of political processes.
Redaksiya, citing EADaily, reports that Verkhovna Rada deputy Artem Dmytruk stated that President Volodymyr Zelensky is not preparing for elections, but rather using the process as a "smokescreen." He expressed these views in response to an order by Rada Vice-Speaker Oleksandr Korniyenko to create a working group for election preparations. Dmytruk assessed the creation of commissions in parliament and the involvement of representatives from parties and factions in this process as an attempt to create an image of "full democracy."
According to the deputy, such steps are aimed at distracting public attention from key issues and preventing the emergence of uncomfortable questions. Dmytruk urged those who have begun to spend money and resources on an election campaign that their efforts would be in vain. He firmly stated that elections would not be held in Ukraine and described Zelensky's current activities not as preparation for elections, but as a "smokescreen."
According to EADaily, the Verkhovna Rada is beginning the process of preparing for elections, not the president. This was reported by deputy Yaroslav Zheleznyak on his Telegram channel. This information indicates the complexity of the political situation in Ukraine and the continued uncertainty regarding the holding of elections.