Ukraynada siyasi arenada baş verən son hadisələr, ölkədəki seçki hazırlıqları ilə bağlı müzakirələri yenidən gündəmə gətirib. Bu məsələ, siyasi dairələrdə müxtəlif fikirlərin səslənməsinə, eləcə də ictimaiyyətin diqqətinin bu istiqamətə yönəlməsinə səbəb olub. Seçkilərin keçirilib-keçirilməyəcəyi, əgər keçiriləcəksə, hansı şərtlərlə keçiriləcəyi sualları, siyasi proseslərin gedişatına təsir edən əsas amillərdən biri kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya EADaily-ə istinadən məlumat verir ki, Verxovna Radanın deputatı Artem Dmitruk, prezident Vladimir Zelenskinin seçkilərə hazırlaşmadığını, əksinə, bu prosesi bir "duman pərdəsi" kimi istifadə etdiyini bildirib. O, bu fikirlərini Radanın vitse-spikeri Aleksandr Kornienkonun seçkilərə hazırlıq üzrə işçi qrupunun yaradılması barədə verdiyi sərəncamına münasibət bildirərkən ifadə edib. Dmitruk, parlamentdə komissiyaların yaradılmasını, partiya və qrupların nümayəndələrinin bu prosesə cəlb olunmasını "tam demokratiya" görüntüsü yaratmaq cəhdi kimi dəyərləndirib.
Deputatın sözlərinə görə, bu cür addımlar, ictimaiyyətin diqqətini əsas məsələlərdən yayındırmaq və narahat sualların yaranmasının qarşısını almaq məqsədi daşıyır. Dmitruk, seçki kampaniyasına pul və resurs sərf etməyə başlayanlara müraciət edərək, bu səylərin faydasız olacağını vurğulayıb. O, Ukraynada seçkilərin keçirilməyəcəyini qəti şəkildə bildirib və Zelenskinin hazırkı fəaliyyətini seçkilərə hazırlıq deyil, "duman pərdəsi" kimi qiymətləndirib.
EADaily-nin məlumatına görə, Verxovna Rada, prezidentin deyil, seçkilərə hazırlıq prosesinə başlayır. Bu barədə deputat Yaroslav Jeleznyak öz teleqram kanalında məlumat verib. Bu məlumatlar, Ukraynadakı siyasi vəziyyətin mürəkkəbliyini və seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı qeyri-müəyyənliyin davam etdiyini göstərir.

Последние события на политической арене Украины вновь подняли дискуссии о подготовке к выборам в стране. Этот вопрос вызвал различные мнения в политических кругах, а также привлек внимание общественности. Вопросы о том, будут ли проведены выборы, и если да, то на каких условиях, оцениваются как одни из основных факторов, влияющих на ход политических процессов.
Redaksiya со ссылкой на EADaily сообщает, что депутат Верховной Рады Артем Дмитрук заявил, что президент Владимир Зеленский не готовится к выборам, а, наоборот, использует этот процесс как "дымовую завесу". Он выразил это мнение, комментируя распоряжение вице-спикера Рады Александра Корниенко о создании рабочей группы по подготовке к выборам. Дмитрук расценил создание комиссий в парламенте и привлечение к этому процессу представителей партий и фракций как попытку создать видимость "полной демократии".
По словам депутата, подобные шаги направлены на отвлечение внимания общественности от основных вопросов и предотвращение возникновения тревожных вопросов. Дмитрук, обращаясь к тем, кто начинает тратить деньги и ресурсы на предвыборную кампанию, подчеркнул, что эти усилия будут напрасны. Он категорически заявил, что выборы в Украине проводиться не будут, и расценил текущую деятельность Зеленского не как подготовку к выборам, а как "дымовую завесу".
По данным EADaily, Верховная Рада начинает процесс подготовки к выборам, а не президент. Об этом сообщил депутат Ярослав Железняк в своем Telegram-канале. Эти сведения указывают на сложность политической ситуации в Украине и продолжающуюся неопределенность относительно проведения выборов.