Ukraynada elektrik enerjisi məhdudlaşdırılır: Rusiya hücumlarının təsiri
Ukraynada enerji sistemində yaranan vəziyyətlə əlaqədar olaraq, 22 noyabr tarixində ölkənin bir çox bölgəsində elektrik enerjisinin məhdudlaşdırılması planlaşdırılır. Bu qərar, Rusiyanın son hücumlarının nəticəsində enerji obyektlərinə dəyən zərərlərlə əlaqədardır və əhalinin enerji təchizatında müəyyən çətinliklər yaradacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, DTEK şirkəti Kiyev vilayəti üçün 22 noyabr tarixi üçün elektrik enerjisinin kəsilməsi qrafikini açıqlayıb. Bu qrafikə əsasən, şənbə günü paytaxt vilayətinin bütün istehlakçı növbələrinə elektrik enerjisi verilməyəcək və növbələrdən biri 13 saatdan çox müddət ərzində işıqsız qalacaq.
Dnepropetrovsk vilayətində də, Kiyev vilayətində olduğu kimi, 22 noyabr tarixində bütün istehlakçı növbələrinə elektrik enerjisi verilməyəcək. Dnepr və ətraf ərazilərin əksər sakinləri şənbə günü 10 saatdan çox işıqsız qalacaqlar. UNİAN-ın məlumatına görə, noyabrın 19-na keçən gecə Rusiya işğalçıları dronlar və raketlərlə Ukrayna enerji sisteminə növbəti dəfə hücum ediblər. Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, hücumlar Ukraynanın yeddi vilayətindəki enerji obyektlərinə zərər vurub. "Ukrenerqo" da elektrik enerjisinin kəsilməsi vaxtının və həcminin dəyişə biləcəyini xatırladıb və qrafiklər haqqında aktual məlumatları oblyenerqonun rəsmi səhifələrindən izləməyi məsləhət görüb. Eyni zamanda, sənaye müəssisələri müəyyən limitlərə qədər elektrik enerjisindən istifadəni məhdudlaşdırmalıdır, çünki güc məhdudiyyətləri qrafikləri qüvvədə olacaq. Enerji sisteminin dispetçerləri məhdudiyyətlərin tətbiqinin səbəbini əvvəlki kütləvi Rusiya raket və dron hücumlarının enerji obyektlərinə təsiri ilə izah edirlər.
Kiyevdə 22 noyabr tarixində bütün gün ərzində elektrik enerjisi kəsiləcək. Qrafikə əsasən, şənbə günü Kiyev sakinlərinin 9-12 saat işıqsız qalacağı gözlənilir. Rusiya hücumu AES-lərin işinə də təsir göstərib. Bu səbəbdən üç atom elektrik stansiyası müvəqqəti olaraq elektrik enerjisi istehsalını azaldıb. "Ukrenerqo"nun məlumatına görə, 22 noyabr şənbə günü Ukraynanın bütün regionlarında gün ərzində növbə ilə elektrik enerjisi kəsiləcək. Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, Xmelnitski və Cənubi Ukrayna AES-ləri artıq tam gücü ilə işləyir.

Electricity restrictions in Ukraine: Impact of Russian attacks
Due to the situation in Ukraine's energy system, electricity restrictions are planned for November 22 in many regions of the country. This decision is related to the damage inflicted on energy facilities as a result of recent Russian attacks and will create certain difficulties in the population's energy supply.
Redaksiya reports that DTEK company has announced the electricity outage schedule for Kyiv region for November 22. According to this schedule, on Saturday, electricity will not be supplied to all consumer queues in the capital region, and one of the queues will remain without power for more than 13 hours.
In Dnipropetrovsk region, as in Kyiv region, electricity will not be supplied to all consumer queues on November 22. Most residents of Dnipro and surrounding areas will remain without power for more than 10 hours on Saturday. According to UNIAN, on the night of November 19, Russian invaders once again attacked Ukraine's energy system with drones and missiles. According to the Ministry of Energy, the attacks damaged energy facilities in seven regions of Ukraine. "Ukrenergo" also reminded that the duration and volume of electricity outages may change and advised to follow up-to-date information about schedules on the official pages of oblyenergo. At the same time, industrial enterprises must limit their electricity consumption to certain limits, as power restriction schedules will be in effect. Energy system dispatchers explain the reason for the implementation of restrictions by the impact of previous massive Russian missile and drone attacks on energy facilities.
In Kyiv, electricity will be cut off throughout the day on November 22. According to the schedule, Kyiv residents are expected to be without power for 9-12 hours on Saturday. The Russian attack also affected the operation of nuclear power plants. For this reason, three nuclear power plants have temporarily reduced electricity production. According to "Ukrenergo", on Saturday, November 22, electricity will be cut off in shifts throughout the day in all regions of Ukraine. According to the Ministry of Energy, Khmelnytskyi and South Ukraine NPPs are already operating at full capacity.