Ukraynada elektrik enerjisi məhdudlaşdırılır: Rusiya hücumlarının təsiri
Ukraynada enerji sistemində yaranan vəziyyətlə əlaqədar olaraq, 22 noyabr tarixində ölkənin bir çox bölgəsində elektrik enerjisinin məhdudlaşdırılması planlaşdırılır. Bu qərar, Rusiyanın son hücumlarının nəticəsində enerji obyektlərinə dəyən zərərlərlə əlaqədardır və əhalinin enerji təchizatında müəyyən çətinliklər yaradacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, DTEK şirkəti Kiyev vilayəti üçün 22 noyabr tarixi üçün elektrik enerjisinin kəsilməsi qrafikini açıqlayıb. Bu qrafikə əsasən, şənbə günü paytaxt vilayətinin bütün istehlakçı növbələrinə elektrik enerjisi verilməyəcək və növbələrdən biri 13 saatdan çox müddət ərzində işıqsız qalacaq.
Dnepropetrovsk vilayətində də, Kiyev vilayətində olduğu kimi, 22 noyabr tarixində bütün istehlakçı növbələrinə elektrik enerjisi verilməyəcək. Dnepr və ətraf ərazilərin əksər sakinləri şənbə günü 10 saatdan çox işıqsız qalacaqlar. UNİAN-ın məlumatına görə, noyabrın 19-na keçən gecə Rusiya işğalçıları dronlar və raketlərlə Ukrayna enerji sisteminə növbəti dəfə hücum ediblər. Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, hücumlar Ukraynanın yeddi vilayətindəki enerji obyektlərinə zərər vurub. "Ukrenerqo" da elektrik enerjisinin kəsilməsi vaxtının və həcminin dəyişə biləcəyini xatırladıb və qrafiklər haqqında aktual məlumatları oblyenerqonun rəsmi səhifələrindən izləməyi məsləhət görüb. Eyni zamanda, sənaye müəssisələri müəyyən limitlərə qədər elektrik enerjisindən istifadəni məhdudlaşdırmalıdır, çünki güc məhdudiyyətləri qrafikləri qüvvədə olacaq. Enerji sisteminin dispetçerləri məhdudiyyətlərin tətbiqinin səbəbini əvvəlki kütləvi Rusiya raket və dron hücumlarının enerji obyektlərinə təsiri ilə izah edirlər.
Kiyevdə 22 noyabr tarixində bütün gün ərzində elektrik enerjisi kəsiləcək. Qrafikə əsasən, şənbə günü Kiyev sakinlərinin 9-12 saat işıqsız qalacağı gözlənilir. Rusiya hücumu AES-lərin işinə də təsir göstərib. Bu səbəbdən üç atom elektrik stansiyası müvəqqəti olaraq elektrik enerjisi istehsalını azaldıb. "Ukrenerqo"nun məlumatına görə, 22 noyabr şənbə günü Ukraynanın bütün regionlarında gün ərzində növbə ilə elektrik enerjisi kəsiləcək. Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, Xmelnitski və Cənubi Ukrayna AES-ləri artıq tam gücü ilə işləyir.

В Украине ограничивают электроэнергию: последствия российских атак
В связи с ситуацией, сложившейся в энергетической системе Украины, 22 ноября во многих регионах страны планируется ограничение электроэнергии. Это решение связано с ущербом, нанесенным энергетическим объектам в результате последних российских атак, и создаст определенные трудности в энергоснабжении населения.
Редакция сообщает, что компания ДТЭК опубликовала график отключения электроэнергии для Киевской области на 22 ноября. Согласно этому графику, в субботу электроэнергия не будет подаваться всем очередям потребителей столичной области, и одна из очередей останется без света более чем на 13 часов.
В Днепропетровской области, как и в Киевской, 22 ноября электроэнергия не будет подаваться всем очередям потребителей. Большинство жителей Днепра и прилегающих территорий останутся без света более чем на 10 часов в субботу. По данным УНИАН, в ночь на 19 ноября российские оккупанты в очередной раз атаковали энергетическую систему Украины дронами и ракетами. По информации Министерства энергетики, атаки повредили энергетические объекты в семи областях Украины. "Укрэнерго" также напомнило, что время и объем отключений электроэнергии могут меняться, и рекомендовало следить за актуальной информацией о графиках на официальных страницах облэнерго. В то же время промышленные предприятия должны ограничить использование электроэнергии до определенных лимитов, поскольку графики ограничения мощности будут действовать. Диспетчеры энергосистемы объясняют причину введения ограничений влиянием предыдущих массированных российских ракетных и дроновых атак на энергетические объекты.
В Киеве 22 ноября электроэнергия будет отключена на весь день. Согласно графику, в субботу жители Киева, как ожидается, останутся без света на 9-12 часов. Российская атака также повлияла на работу АЭС. По этой причине три атомные электростанции временно сократили производство электроэнергии. По данным "Укрэнерго", в субботу, 22 ноября, во всех регионах Украины в течение дня будут поочередно отключать электроэнергию. По информации Министерства энергетики, Хмельницкая и Южно-Украинская АЭС уже работают на полную мощность.