Ukrayna Silahlı Qüvvələri ilə müqavilə imzalayan əcnəbi könüllülərin xidmət keçməsi üçün daha geniş imkanlara malik olacağı bildirilir. Bu, onların hazırlıq, təcrübə və istəklərinə uyğun olaraq döyüş briqadasını, istiqaməti və tətbiq xüsusiyyətlərini seçmək hüququnu da əhatə edir. Bu, daha yaxşı inteqrasiyanı, ukraynalı döyüşçülərlə bərabər imkanları və kadr resurslarından daha səmərəli istifadəni təmin edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Ukrayna uğrunda döyüşmək istəyən bütün əcnəbilər bunu çoxdan edirlər. Bu barədə "Ranok.LIVE" efirində "Gürcü Legionu" könüllü batalyonunun komandiri Mamuka Mamulaşvili Ukraynada yaşayan çağırış yaşına çatmış 100 min əcnəbi üçün məcburi müqavilə xidmətinin tətbiqinin məqsədəuyğunluğu ilə bağlı suala cavab verərkən bildirib.
Mamulaşvilinin sözlərinə görə, insan nə qədər xidmət edəcəyini dəqiq biləcək. O, özünü sınaya biləcək, ordunun ona təklif etdiyi şərtlərə nə qədər dözəcəyini görəcək. "Düşünürəm ki, minimumdan başlamaq daha yaxşıdır və bu, həqiqətən də döyüşdə özünü sınamaq istəyən daha çox insanı cəlb edəcək", - deyə Mamulaşvili əlavə edib. O, həmçinin vurğulayıb ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin bir hissəsi olmaq və Ukrayna uğrunda döyüşmək istəyən əcnəbilər artıq döyüşürlər. Eyni zamanda, o əlavə edib ki, məcburiyyət tətbiq edildiyi təqdirdə, bu, əcnəbilərin Ukraynadan getməsinə səbəb ola bilər.
UNİAN-ın məlumatına görə, 2025-ci ilin noyabr ayında Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Quru Qoşunlarında əcnəbi könüllülərin cəlb edilməsi və xidmət keçmək üçün müqavilə imzaladıqdan sonra onların bacarıqlarından istifadə sistemi genişlənir. Onun sözlərinə görə, Ukraynada əcnəbi legionlar yaradılıb və istənilən şəxs onlara qoşula bilər. O, 2014-cü ildə yaradılan "Gürcü Legionu"nun ilk legionlardan biri olduğunu xatırladıb. O, əcnəbilər üçün altı aylıq müqavilənin tətbiqi ideyasının müsbət əhəmiyyət kəsb edə biləcəyini istisna etmir, çünki insanlar xidmət müddətlərinin nə qədər olacağını başa düşəcəklər.
Daha əvvəl UNİAN xəbər vermişdi ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələri uğrunda döyüşən əcnəbi könüllülərin təxminən 40 faizi Latın Amerikasındandır. Bunlar çilililər, braziliyalılar və təxminən 2 min kolumbiyalıdır. O qeyd edib ki, məcburiyyət əcnəbiləri Ukraynadan getməyə təşviq edə bilər, altı aylıq könüllü müqavilə isə əksinə.

It is reported that foreign volunteers who sign contracts with the Armed Forces of Ukraine will have broader opportunities for service. This includes the right to choose their combat brigade, direction, and application specifics in accordance with their training, experience, and desires. This ensures better integration, equal opportunities alongside Ukrainian fighters, and more efficient use of personnel resources.
Redaksiya reports that all foreigners wishing to fight for Ukraine have been doing so for a long time. This was stated by Mamuka Mamulashvili, commander of the "Georgian Legion" volunteer battalion, during an эфир on "Ranok.LIVE" when answering a question about the expediency of introducing mandatory contract service for 100,000 foreigners of conscription age living in Ukraine.
According to Mamulashvili, a person will know exactly how long they will serve. They will be able to test themselves, to see how much they can endure the conditions offered by the army. "I think it's better to start with a minimum, and this will attract more people who really want to test themselves in combat," Mamulashvili added. He also emphasized that foreigners who want to be part of the Armed Forces of Ukraine and fight for Ukraine are already fighting. At the same time, he added that if compulsion is introduced, it could lead to foreigners leaving Ukraine.
According to UNIAN, in November 2025, the system of utilizing the skills of foreign volunteers after signing contracts for their recruitment and service in the Ground Forces of the Armed Forces of Ukraine is expanding. According to him, foreign legions have been created in Ukraine, and anyone can join them. He recalled that the "Georgian Legion," created in 2014, was one of the first legions. He does not rule out that the idea of introducing a six-month contract for foreigners could be of positive significance, as people will understand how long their service terms will be.
Earlier, UNIAN reported that approximately 40 percent of foreign volunteers fighting for the Armed Forces of Ukraine are from Latin America. These include Chileans, Brazilians, and about 2,000 Colombians. He noted that compulsion could encourage foreigners to leave Ukraine, while a six-month voluntary contract would do the opposite.