Ukrayna Silahlı Qüvvələri ilə müqavilə imzalayan əcnəbi könüllülərin xidmət keçməsi üçün daha geniş imkanlara malik olacağı bildirilir. Bu, onların hazırlıq, təcrübə və istəklərinə uyğun olaraq döyüş briqadasını, istiqaməti və tətbiq xüsusiyyətlərini seçmək hüququnu da əhatə edir. Bu, daha yaxşı inteqrasiyanı, ukraynalı döyüşçülərlə bərabər imkanları və kadr resurslarından daha səmərəli istifadəni təmin edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Ukrayna uğrunda döyüşmək istəyən bütün əcnəbilər bunu çoxdan edirlər. Bu barədə "Ranok.LIVE" efirində "Gürcü Legionu" könüllü batalyonunun komandiri Mamuka Mamulaşvili Ukraynada yaşayan çağırış yaşına çatmış 100 min əcnəbi üçün məcburi müqavilə xidmətinin tətbiqinin məqsədəuyğunluğu ilə bağlı suala cavab verərkən bildirib.
Mamulaşvilinin sözlərinə görə, insan nə qədər xidmət edəcəyini dəqiq biləcək. O, özünü sınaya biləcək, ordunun ona təklif etdiyi şərtlərə nə qədər dözəcəyini görəcək. "Düşünürəm ki, minimumdan başlamaq daha yaxşıdır və bu, həqiqətən də döyüşdə özünü sınamaq istəyən daha çox insanı cəlb edəcək", - deyə Mamulaşvili əlavə edib. O, həmçinin vurğulayıb ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin bir hissəsi olmaq və Ukrayna uğrunda döyüşmək istəyən əcnəbilər artıq döyüşürlər. Eyni zamanda, o əlavə edib ki, məcburiyyət tətbiq edildiyi təqdirdə, bu, əcnəbilərin Ukraynadan getməsinə səbəb ola bilər.
UNİAN-ın məlumatına görə, 2025-ci ilin noyabr ayında Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Quru Qoşunlarında əcnəbi könüllülərin cəlb edilməsi və xidmət keçmək üçün müqavilə imzaladıqdan sonra onların bacarıqlarından istifadə sistemi genişlənir. Onun sözlərinə görə, Ukraynada əcnəbi legionlar yaradılıb və istənilən şəxs onlara qoşula bilər. O, 2014-cü ildə yaradılan "Gürcü Legionu"nun ilk legionlardan biri olduğunu xatırladıb. O, əcnəbilər üçün altı aylıq müqavilənin tətbiqi ideyasının müsbət əhəmiyyət kəsb edə biləcəyini istisna etmir, çünki insanlar xidmət müddətlərinin nə qədər olacağını başa düşəcəklər.
Daha əvvəl UNİAN xəbər vermişdi ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələri uğrunda döyüşən əcnəbi könüllülərin təxminən 40 faizi Latın Amerikasındandır. Bunlar çilililər, braziliyalılar və təxminən 2 min kolumbiyalıdır. O qeyd edib ki, məcburiyyət əcnəbiləri Ukraynadan getməyə təşviq edə bilər, altı aylıq könüllü müqavilə isə əksinə.

В Украине создаются новые возможности для службы иностранных добровольцев
Сообщается, что иностранные добровольцы, подписавшие контракт с Вооруженными силами Украины, будут иметь более широкие возможности для прохождения службы. Это включает право выбора боевой бригады, направления и особенностей применения в соответствии с их подготовкой, опытом и пожеланиями. Это обеспечивает лучшую интеграцию, равные возможности с украинскими бойцами и более эффективное использование кадровых ресурсов.
Redaksiya сообщает, что все иностранцы, желающие воевать за Украину, давно это делают. Об этом командир добровольческого батальона «Грузинский легион» Мамука Мамулашвили заявил в эфире «Ranok.LIVE», отвечая на вопрос о целесообразности введения обязательной контрактной службы для 100 тысяч иностранцев призывного возраста, проживающих в Украине.
По словам Мамулашвили, человек будет точно знать, сколько будет служить. Он сможет испытать себя, увидит, насколько сможет выдержать предложенные армией условия. «Я думаю, лучше начать с минимума, и это привлечет больше людей, которые действительно хотят испытать себя в бою», — добавил Мамулашвили. Он также подчеркнул, что иностранцы, желающие стать частью Вооруженных сил Украины и воевать за Украину, уже воюют. В то же время он добавил, что введение принуждения может привести к отъезду иностранцев из Украины.
По данным УНИАН, в ноябре 2025 года расширяется система использования навыков иностранных добровольцев после подписания ими контракта для привлечения и прохождения службы в Сухопутных войсках Вооруженных сил Украины. По его словам, в Украине созданы иностранные легионы, и любой желающий может к ним присоединиться. Он напомнил, что «Грузинский легион», созданный в 2014 году, является одним из первых легионов. Он не исключает, что идея введения шестимесячного контракта для иностранцев может иметь положительное значение, так как люди будут понимать, какова будет продолжительность их службы.
Ранее УНИАН сообщал, что около 40 процентов иностранных добровольцев, воюющих за Вооруженные силы Украины, — выходцы из Латинской Америки. Это чилийцы, бразильцы и около 2 тысяч колумбийцев. Он отметил, что принуждение может побудить иностранцев уехать из Украины, а шестимесячный добровольный контракт, наоборот.