Ukraynada 5G şəbəkəsi müharibə şəraitində sınaqdan keçiriləcək
Ukrayna hökuməti ölkədə 5G şəbəkəsinin sınaqdan keçirilməsi ilə bağlı qərarını yeniləyib. Bu qərara əsasən, Lvov, Xarkov və Borodyanka şəhərlərində yeni nəsil texnologiya sınaqdan keçiriləcək. Bu addım, Ukraynanın rəqəmsal infrastrukturunun inkişafı və müasir rabitə imkanlarının tətbiqi istiqamətində atılan mühüm addımlardan biridir.
Redaksiya məlumat verir ki, Xarkov və Borodyanka şəhərlərinin seçilməsi, xüsusilə də müharibə nəticəsində baş vermiş genişmiqyaslı dağıntılar səbəbindən, yeni texnologiyanın mürəkkəb şəraitdə sınaqdan keçirilməsi zərurətindən irəli gəlir. Bu şəhərlərdə 5G texnologiyasının tətbiqi, müasir rabitə imkanlarının bərpa edilməsi və əhalinin keyfiyyətli internetə çıxışının təmin olunması baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Rəqəmsal İnkişaf Nazirinin müavini Mixail Fedorovun sözlərinə görə, 5G texnologiyasının tətbiqi zamanı hərbi təyyarələr, radarlar və digər radioelektron mübarizə vasitələri nəzərə alınmalıdır. Fedorov əlavə edib ki, 5G müəyyən tezliklərdə işləyir və müəyyən bir uyğunluq təmin edilməlidir. Bu səbəbdən, hərbi strukturlarla uzun müddət əməkdaşlıq aparılıb və sınaqlar keçirilib. Fedorovun sözlərinə görə yaxın həftələrdə bu şəhərlərdə, daha doğrusu, şəhərlərin müəyyən hissələrində 5G-nin istifadəsinə başlanılacaq. Bu, gələcəkdə genişləndiriləcək ilk mühüm addımdır.
Ötən ilin may ayında Ukraynada ilk dəfə 5G texnologiyası test rejimində istifadəyə verilib. O zaman Vodafone operatoru və Nokia şirkəti İvano-Frankovsk, Kiyev və Helsinki şəhərlərini birləşdirən telekörpü təşkil edərək, 5G rabitəsinin keyfiyyətini yoxlayıblar. Rəqəmsal transformasiya üzrə baş nazirin birinci müavini Mixail Fedorov, TikTok sosial şəbəkəsindəki canlı yayımında yanvar ayında iki şəhərdə 5G texnologiyasının pilot zonalarının yaradılacağını bildirib. Daha sonra rəqəmsal transformasiya nazirinin müavini Stanislav Pribitko, Ukraynada 5G texnologiyasının tam miqyasda tətbiqinin yalnız hərbi vəziyyətin başa çatmasından sonra mümkün ola biləcəyini qeyd edib.
2025-ci ilin iyul ayının sonunda Kiyevdə, Kiyev Aviasiya İnstitutunda (KAI) saniyədə 10 Gbit-ə qədər sürətlə yeni nəsil rabitə şəbəkəsinin sınaqdan keçirildiyi bildirilib. Müharibə şəraitində bu cür layihələrin genişləndirilməsinin çətin olduğu vurğulanıb. Ukraynada yaxın həftələrdə iki şəhərdə yeni nəsil rabitə texnologiyası 5G-nin pilot layihəsinə başlanılacaq. Artıq yanvar ayında iki şəhərin müəyyən mərkəzlərində bu yeni texnologiyanın pilot zonaları fəaliyyətə başlayacaq.

Правительство Украины обновило свое решение о тестировании сети 5G в стране. Согласно этому решению, новая технология следующего поколения будет протестирована в городах Львов, Харьков и Бородянка. Этот шаг является одним из важных шагов на пути развития цифровой инфраструктуры Украины и внедрения современных коммуникационных возможностей.
Redaksiya сообщает, что выбор Харькова и Бородянки, особенно из-за масштабных разрушений, вызванных войной, продиктован необходимостью тестирования новой технологии в сложных условиях. Внедрение технологии 5G в этих городах имеет большое значение для восстановления современных коммуникационных возможностей и обеспечения доступа населения к качественному интернету.
По словам заместителя министра цифрового развития Михаила Федорова, при внедрении технологии 5G необходимо учитывать военные самолеты, радары и другие средства радиоэлектронной борьбы. Федоров добавил, что 5G работает на определенных частотах, и должна быть обеспечена определенная совместимость. По этой причине было проведено длительное сотрудничество с военными структурами и проведены испытания. По словам Федорова, в ближайшие недели в этих городах, а точнее, в определенных частях городов, начнется использование 5G. Это первый важный шаг, который будет расширен в будущем.
В мае прошлого года технология 5G впервые была запущена в тестовом режиме в Украине. Тогда оператор Vodafone и компания Nokia организовали телемост, соединяющий города Ивано-Франковск, Киев и Хельсинки, и проверили качество связи 5G. Первый заместитель премьер-министра по вопросам цифровой трансформации Михаил Федоров в прямом эфире в социальной сети TikTok сообщил, что в январе в двух городах будут созданы пилотные зоны технологии 5G. Позже заместитель министра цифровой трансформации Станислав Прибитко отметил, что полномасштабное внедрение технологии 5G в Украине возможно только после окончания военного положения.
Сообщается, что в конце июля 2025 года в Киеве, в Киевском авиационном институте (КАИ), была протестирована сеть связи нового поколения со скоростью до 10 Гбит/с. Подчеркивалось, что расширение таких проектов в условиях войны затруднено. В Украине в ближайшие недели в двух городах начнется пилотный проект технологии связи нового поколения 5G. Уже в январе в определенных центрах двух городов начнут работу пилотные зоны этой новой технологии.