Qalatasarayın baş katibi bəraət qazandı
İstanbul Bölge Adliye Məhkəməsi, Galatasaray İdman Klubu Baş katibi Eray Yazgan haqqında "7258 saylı qanuna ziddiyyət" iddiası ilə verilmiş ilk instansiya məhkəməsinin qərarını ləğv edərək, onun bəraətinə hökm çıxarıb. Bu qərar, Yazganın cinayət niyyəti ilə hərəkət etdiyinə dair hər hansı bir sübutun tapılmadığı əsasında qəbul edilib.
Redaksiya məlumat verir ki, İstanbul Bölge Adliye Məhkəməsinin 32 saylı Cinayət Palatası, ilk məhkəmənin Eray Yazganı təqsirli bilməsi barədə qərarını ləğv edərək, onun bəraətini təsdiqləyib. Apellyasiya məhkəməsi tərəfindən işin materialları araşdırılarkən, Yazganın cinayət niyyəti ilə hərəkət etdiyini sübut edən hər hansı bir dəlil olmadığı qənaətinə gəlinib.
Eray Yazganın vəkili Serdar Mermut tərəfindən aparılan müdafiə prosesində, məhkəməyə təqdim olunan sənədlərdə, sözügedən reklam müqaviləsi ilə bağlı prosesdə klub tərəfindən səlahiyyətli orqanlardan rəy alındığı, qısa müddət ərzində müqavilənin dayandırıldığı və daha sonra ləğv edildiyi də xronoloji olaraq qiymətləndirilib. Bu məqamlar, Yazganın bəraətində əhəmiyyətli rol oynayıb.
Galatasaray İkinci Sədri Metin Öztürk də sosial media hesabından mövzu ilə bağlı açıqlama verərək, "Saygısızlara, seviyesizlere adaletin tokadı geldi. Suçsuz insanların günahını alan herkesin utanarak özür dilediği günleri görmemiz dileğiyle" ifadələrini işlədib. O, həmçinin İstanbul Bölge Adliye Məhkəməsinin 32 saylı Cinayət Palatasının Eray Yazgan barədə verdiyi qərarı sitat gətirərək, bəraəti vurğulayıb.

Генеральный секретарь «Галатасарая» оправдан
Стамбульский региональный апелляционный суд отменил решение первой инстанции по делу генерального секретаря спортивного клуба «Галатасарай» Эрая Язгана, обвиняемого в «нарушении закона № 7258», и вынес оправдательный приговор. Решение было принято на основании отсутствия доказательств преступного умысла со стороны Язгана.
Редакция сообщает, что 32-я уголовная палата Стамбульского регионального апелляционного суда отменила решение первой инстанции о признании Эрая Язгана виновным и подтвердила его оправдание. В ходе изучения материалов дела апелляционным судом было установлено отсутствие каких-либо доказательств, подтверждающих преступный умысел Язгана.
В ходе процесса защиты, проводимого адвокатом Эрая Язгана Сердаром Мермутом, было хронологически оценено, что в представленных суду документах по данному рекламному контракту были получены заключения от уполномоченных органов, контракт был приостановлен в короткие сроки, а затем расторгнут. Эти моменты сыграли значительную роль в оправдании Язгана.
Второй председатель «Галатасарая» Метин Озтюрк также выступил с заявлением по этому поводу в своем аккаунте в социальных сетях, заявив: «Удар правосудия пришелся по неуважительным и низким людям. Надеюсь, мы увидим дни, когда все, кто обвинял невиновных, с позором извинятся». Он также процитировал решение 32-й уголовной палаты Стамбульского регионального апелляционного суда в отношении Эрая Язгана, подчеркнув его оправдание.