Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi İranın dron hücumu fonunda ölkə Prezidentinin tapşırıqları əsasında "1 nömrəli səfərbərlik" məsələsinə aydınlıq gətirib.
Redaksiya xəbər verir ki, nazirlik sosial şəbəkə hesabında bununla bağlı bildirib:
“1 nömrəli səfərbərlik – silahlı qüvvələr tam döyüş hazırlığına gətirilir, ehtiyatda olan hərbi qulluqçuların çağırılması həyata keçirilir, hərbi hissələr döyüş mövqelərinə və ya təyin olunmuş ərazilərə çıxarılır”.
Xatırladaq ki, ötən gün Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə Təhlükəsizlik Şurasının iclası keçirilib. Dövət başçısı iclasda tapşırıq verib:
"Bizim Silahlı Qüvvələrimiz - Müdafiə Nazirliyi, Dövlət Sərhəd Xidməti, digər bütün Xüsusi Təyinatlı Qüvvələr bir nömrəli səfərbərlik vəziyyətinə gətirilib və istənilən əməliyyatı keçirməyə hazır olmalıdırlar".

Министерство обороны Азербайджанской Республики прояснило вопрос "мобилизации номер один" на фоне иранской атаки дронов по поручению президента страны.
Редакция сообщает, что министерство сообщило об этом в своих аккаунтах в социальных сетях:
"Мобилизация номер один – приведение вооруженных сил в полную боевую готовность, призыв военнослужащих запаса, вывод воинских частей на боевые позиции или назначенные районы".
Напомним, что вчера под председательством президента Ильхама Алиева состоялось заседание Совета безопасности. Глава государства дал поручение на заседании:
"Наши Вооруженные силы – Министерство обороны, Государственная пограничная служба, все остальные Силы специального назначения приведены в состояние мобилизации номер один и должны быть готовы к проведению любой операции".