Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi İranın dron hücumu fonunda ölkə Prezidentinin tapşırıqları əsasında "1 nömrəli səfərbərlik" məsələsinə aydınlıq gətirib.
Redaksiya xəbər verir ki, nazirlik sosial şəbəkə hesabında bununla bağlı bildirib:
“1 nömrəli səfərbərlik – silahlı qüvvələr tam döyüş hazırlığına gətirilir, ehtiyatda olan hərbi qulluqçuların çağırılması həyata keçirilir, hərbi hissələr döyüş mövqelərinə və ya təyin olunmuş ərazilərə çıxarılır”.
Xatırladaq ki, ötən gün Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə Təhlükəsizlik Şurasının iclası keçirilib. Dövət başçısı iclasda tapşırıq verib:
"Bizim Silahlı Qüvvələrimiz - Müdafiə Nazirliyi, Dövlət Sərhəd Xidməti, digər bütün Xüsusi Təyinatlı Qüvvələr bir nömrəli səfərbərlik vəziyyətinə gətirilib və istənilən əməliyyatı keçirməyə hazır olmalıdırlar".

What is "Mobilization Order No. 1"? - Ministry of Defense EXPLAINS
The Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan has clarified the issue of "Mobilization Order No. 1" in the context of Iran's drone attack, based on the instructions of the country's President.
The editorial office reports that the ministry announced this on its social media account:
"Mobilization Order No. 1 means – the armed forces are brought to full combat readiness, reservists are called up, and military units are moved to combat positions or designated areas."
It should be recalled that yesterday, a meeting of the Security Council was held under the chairmanship of President Ilham Aliyev. The head of state gave instructions at the meeting:
"Our Armed Forces – the Ministry of Defense, the State Border Service, all other Special Purpose Forces have been brought to mobilization order number one and must be ready to conduct any operation."