Ukrayna Ali Radasının bu gün keçirilən iclası, Xalqın Xidmətçisi partiyasının deputatlarının kütləvi zəhərlənməsi səbəbindən başa çatdırılmalı olub. Deputatlar qusma, ishal və 40°C-dən aşağı temperatur səbəbindən iş yerlərinə gələ bilməyiblər.
Redaksiya EADaily-ə istinadən məlumat verir ki, vəziyyət o qədər geniş miqyaslı olub ki, Ali Radada səhər iclası bağlanmalı olub, gündəliyin səsverməyə çıxarılması üçün heç kim olmayıb. Bu, parlamentin IX çağırışının (2019-cu ildən etibarən) tarixində ilk dəfədir ki, qərar qəbul etmək mümkün olmayıb.
Əvvəlcə deputatlar zəhərlənməni yeməkxananın köhnə yeməkləri ilə əlaqələndiriblər, lakin ən çox ehtimal olunan səbəb, hazırda Ukraynanın ən böyük xizək kurortu olan Bukoveldə yayılan rotavirus infeksiyası olub. Yerli media bu barədə yazır.
Hadisələrin dəqiq sayı məlum deyil, lakin təkcə "Xalqın Xidmətçisi" partiyasında onlarla belə hadisə qeydə alınıb.

Deputies in Ukrainian Parliament Halt Session Due to Mass Poisoning
The session of the Ukrainian Verkhovna Rada held today had to be concluded due to mass poisoning among deputies from the Servant of the People party. Deputies were unable to come to their workplaces due to vomiting, diarrhea, and temperatures below 40°C.
Redaksiya reports, citing EADaily, that the situation was so widespread that the morning session in the Verkhovna Rada had to be adjourned, with no one left to put the agenda to a vote. This is the first time in the history of the parliament's IX convocation (since 2019) that a decision could not be made.
Initially, deputies attributed the poisoning to stale food from the canteen, but the most likely cause is the rotavirus infection currently spreading in Bukovel, Ukraine's largest ski resort. Local media are writing about this.
The exact number of cases is not known, but dozens of such incidents have been recorded within the "Servant of the People" party alone.