Ukrayna Ali Radasının bu gün keçirilən iclası, Xalqın Xidmətçisi partiyasının deputatlarının kütləvi zəhərlənməsi səbəbindən başa çatdırılmalı olub. Deputatlar qusma, ishal və 40°C-dən aşağı temperatur səbəbindən iş yerlərinə gələ bilməyiblər.
Redaksiya EADaily-ə istinadən məlumat verir ki, vəziyyət o qədər geniş miqyaslı olub ki, Ali Radada səhər iclası bağlanmalı olub, gündəliyin səsverməyə çıxarılması üçün heç kim olmayıb. Bu, parlamentin IX çağırışının (2019-cu ildən etibarən) tarixində ilk dəfədir ki, qərar qəbul etmək mümkün olmayıb.
Əvvəlcə deputatlar zəhərlənməni yeməkxananın köhnə yeməkləri ilə əlaqələndiriblər, lakin ən çox ehtimal olunan səbəb, hazırda Ukraynanın ən böyük xizək kurortu olan Bukoveldə yayılan rotavirus infeksiyası olub. Yerli media bu barədə yazır.
Hadisələrin dəqiq sayı məlum deyil, lakin təkcə "Xalqın Xidmətçisi" partiyasında onlarla belə hadisə qeydə alınıb.

Депутаты Верховной Рады Украины прервали заседание из-за массового отравления
Сегодняшнее заседание Верховной Рады Украины пришлось завершить из-за массового отравления депутатов от партии «Слуга народа». Депутаты не смогли явиться на рабочие места из-за рвоты, диареи и температуры ниже 40°C.
Редакция, ссылаясь на EADaily, сообщает, что ситуация оказалась настолько масштабной, что утреннее заседание в Раде пришлось закрыть, так как некому было выносить на голосование повестку дня. Такое случается впервые в истории IX созыва парламента (с 2019 года), когда не удалось принять ни одного решения.
Сначала депутаты связывали отравление с несвежей едой в столовой, однако наиболее вероятной причиной стала ротавирусная инфекция, которая распространяется на Буковеле – крупнейшем горнолыжном курорте Украины. Об этом пишут местные СМИ.
Точное число случаев не сообщается, однако только в партии «Слуга народа» зафиксированы десятки таких случаев.