Ukrayna ordusu "Nona-K" topunun döyüşlərdəki effektivliyini sübut etdi
Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin 80-ci ayrı desant-hücum Qalisiya briqadasının məlumatına görə, "Nona-K" topu düşmənin məhv edilməsində, o cümlədən piyadaların, sığınacaqların, minaatan hesablarının və SPG və AQS-lərin məhv edilməsində olduqca effektiv olub. Əvvəlcə bu top Baxmut istiqamətinə göndərilib və şəhərin müdafiəsində birbaşa iştirak edib. Həmçinin Kursk əməliyyatı zamanı sərhəddəki qoşunlarımızı qoruyub.
Redaksiya məlumat verir ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələri cəbhədə olduqca nadir, lakin effektiv silah nümunələrindən istifadə edir və bu nümunələrdən biri də sovet istehsalı olan 2B-16 "Nona-K" topudur. "Defense Express"in yazdığına görə, bu top sadəcə "fenomenal" dəqiqliyə malikdir, lakin onun istismarında, xüsusən də müasir müharibə şəraitində ciddi çatışmazlıqları var.
Topun əsas problemi onun kiçik atış məsafəsidir. Belə ki, istifadə olunan mərmilərdən asılı olaraq effektiv atış məsafəsi 7-8,8 km-ə, maksimum isə 12,8 km-ə qədər ola bilər ki, bu da dronlardan kütləvi istifadə və "öldürmə zonası"nın artması şəraitində problem yaradır.
Hərbçilər bu topla bağlı bir hadisəni danışıblar: bu top üçün keyfiyyətsiz döyüş sursatı alınıb və mərmilərin təxminən üçdə biri partlamayıb. Həmin keyfiyyətsiz sursatlardan biri, sadəcə "boşluq" birbaşa zərbə ilə rusiyalı əsgərlərdən birini məhv etməyə müvəffəq olub.
Bundan əvvəl də məlum olub ki, Şimali Koreya Rusiyaya 122 mm-lik D-74 topları tədarük edir, lakin rus artilleriyaçıları onların aşağı keyfiyyətli istehsal səbəbindən tez-tez sıradan çıxmasından şikayətlənirlər. Belə ki, topun metalının möhkəmliyi "preslənmiş düyü" ilə müqayisə edilib.
"Reaktiv poçt" İctimai Birliyinin qurucusu, hərbi ekspert Pavel Narojnı qeyd edib ki, Ukrayna "Boqdana" özüyeriyən artilleriya qurğularının istehsalını əhəmiyyətli dərəcədə artıra bilib. Rusiyanın isə artilleriya sahəsində öyünəcəyi bir şey yoxdur.
Eyni zamanda, keyfiyyətli maskalanma və ekipajın təlimi şəraitində "Nona-K" həqiqətən də effektivdir - yüksək dəqiqlik səviyyəsi sayəsində.
Buna görə də, briqadada qeyd edildiyi kimi, bu gün top döyüşlərdə istifadə edilmir - yaz-yay dövrünü gözləyirlər ki, onu "yaşıllıq"da gizlətmək mümkün olsun. Topun əsas problemi onun kiçik atış məsafəsidir.

Украинская армия доказала эффективность орудия "Нона-К" в боях
По данным 80-й отдельной десантно-штурмовой Галицкой бригады Вооруженных сил Украины, орудие "Нона-К" оказалось весьма эффективным в уничтожении противника, включая пехоту, укрытия, минометные расчеты и САУ с АГС. Изначально это орудие было направлено на Бахмутское направление и принимало непосредственное участие в обороне города. Также оно защищало наши войска на границе во время Курской операции.
Редакция сообщает, что Вооруженные силы Украины используют на фронте весьма редкие, но эффективные образцы вооружения, и одним из таких образцов является орудие советского производства 2Б-16 "Нона-К". По данным "Defense Express", это орудие обладает просто "феноменальной" точностью, однако имеет серьезные недостатки в эксплуатации, особенно в условиях современной войны.
Основная проблема орудия – его малая дальность стрельбы. Так, в зависимости от используемых снарядов, эффективная дальность стрельбы может составлять 7-8,8 км, а максимальная – до 12,8 км, что создает проблемы в условиях массового использования дронов и увеличения "зоны поражения".
Военные рассказали случай, связанный с этим орудием: для него были закуплены некачественные боеприпасы, и примерно треть снарядов не сдетонировала. Один из таких некачественных снарядов, просто "в лоб", сумел уничтожить одного из российских солдат прямым попаданием.
Ранее также стало известно, что Северная Корея поставляет России 122-мм орудия Д-74, однако российские артиллеристы жалуются на их частые поломки из-за низкого качества производства. Так, прочность металла орудия сравнивали с "прессованным рисом".
Основатель Общественного союза "Реактивная почта", военный эксперт Павел Нарожный отметил, что Украина смогла значительно нарастить производство своих самоходных артиллерийских установок "Богдана". России же в артиллерийской сфере похвастаться нечем.
В то же время, при качественном маскировании и обучении экипажа, "Нона-К" действительно эффективна – благодаря высокому уровню точности.
Поэтому, как отмечают в бригаде, сегодня орудие не используется в боях – ждут весенне-летнего периода, чтобы его можно было "спрятать" в "зеленке". Основная проблема орудия – его малая дальность стрельбы.