Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin döyüşçüləri, dronların effektivliyini qorumaq üçün batareyaları qızdırmaq kimi innovativ üsullara müraciət edirlər. Bu taktika, soyuq hava şəraitində dronların performansını optimallaşdırmaq və onların döyüş qabiliyyətini artırmaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin pilotsuz uçuş aparatları (PUA) bölməsinin komandiri "Business Insider" nəşrinə bildirib ki, onun döyüşçüləri adətən qızdırıcılardan istifadə etmirlər, çünki dronların batareyaları uçuş zamanı təbii olaraq qızır və sistemi qidalandırır. Lakin, belə soyuq havada əlavə istilik mənbəyindən istifadə etmək zərurəti artır.
Ukrayna Milli Qvardiyasının radioelektron mübarizə bölməsinin polkovnik-leytenantı Yuri jurnalistlərə bildirib ki, döyüşçülər tez-tez dronların və radiostansiyaların batareyalarını isti saxlamaq üçün kiçik qızdırılan konteynerlərdən istifadə edirlər. Adətən, bu konteynerlər isti yeməkləri saxlamaq üçün istifadə olunur. Hərbi qulluqçu jurnalistlərlə söhbətində bildirib ki, onun bölməsi batareyanı bir dəfəlik qızdırılan ayaqqabı içlikləri ilə bükür və havaya qalxmazdan əvvəl birbaşa drona yerləşdirir. O, bunun pilotsuz uçuş aparatını çox ağırlaşdırmadığını və onun xüsusiyyətlərinə təsir etmədiyini bildirib.
Bu nəticələr, Rusiya "Strategiya və Texnologiya Analiz Mərkəzi" (STAM) tərəfindən dərc olunan və "Kommersant" təbliğat nəşrində dərc olunan məqalədə əksini tapıb. Materialda Rusiya Federasiyasının silahlı qüvvələrinin Ukraynaya qarşı müharibə təcrübəsini nəzərə alaraq mümkün transformasiya vektoru təsvir olunur. Cəbhədəki Ukrayna qoşunları, uçuş zamanı optimal temperaturu saxlamaq üçün dronların batareya batareyalarını qızdırılan ayaqqabı içliklərinə bükürlər. Bu həll sayəsində aşağı temperaturların pilotsuz uçuş aparatlarının işinə təsirinin qarşısı alınır.
Daha əvvəl "Defence Express" yazmışdı ki, Rusiya ekspert dairələrində Rusiya Federasiyası üçün qvardiya tank diviziyaları dövrünün faktiki olaraq başa çatdığı getdikcə daha çox etiraf edilir. Ruslar hesab edirlər ki, indi prioritet pilotsuz sistemlərin kütləvi formalaşması olmalıdır. Komandir izah edib ki, dron batareyalarının qızdırılması sayəsində gərginliyin düşməsinin və nəticədə uçuş məsafəsinin və pilotsuz uçuş aparatının effektivliyinin azalmasının qarşısı alınır. Hərbçilər dronların xüsusiyyətlərini pisləşdirməyən əl altında olan vasitələrdən istifadə edirlər.

Бойцы Вооруженных сил Украины прибегают к инновационным методам, таким как подогрев батарей, для поддержания эффективности дронов. Эта тактика направлена на оптимизацию производительности беспилотников и повышение их боеспособности в условиях холодной погоды.
Redaksiya сообщает, что командир подразделения беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) ВСУ сообщил изданию "Business Insider", что его бойцы обычно не используют обогреватели, поскольку батареи дронов естественным образом нагреваются во время полета и питают систему. Однако в такую холодную погоду необходимость использования дополнительного источника тепла возрастает.
Полковник-лейтенант Юрий из подразделения радиоэлектронной борьбы Национальной гвардии Украины сообщил журналистам, что бойцы часто используют небольшие обогреваемые контейнеры для поддержания тепла батарей дронов и радиостанций. Обычно эти контейнеры используются для хранения горячей еды. Военнослужащий сообщил журналистам в беседе, что его подразделение оборачивает батарею одноразовыми греющими стельками для обуви и помещает их непосредственно в дрон перед взлетом. Он отметил, что это не утяжеляет беспилотный летательный аппарат и не влияет на его характеристики.
Эти выводы отражены в статье, опубликованной Российским центром анализа стратегий и технологий (ЦАСТ) и перепечатанной в пропагандистском издании "Коммерсантъ". В материале описывается возможный вектор трансформации Вооруженных сил Российской Федерации с учетом боевого опыта против Украины. Украинские войска на фронте оборачивают батареи дронов в греющие стельки для обуви, чтобы поддерживать оптимальную температуру во время полета. Благодаря этому решению предотвращается влияние низких температур на работу беспилотных летательных аппаратов.
Ранее "Defense Express" писал, что в российских экспертных кругах все чаще признается, что эпоха гвардейских танковых дивизий для Российской Федерации фактически закончилась. Россияне считают, что сейчас приоритетом должно стать массовое формирование беспилотных систем. Командир пояснил, что благодаря подогреву батарей дронов предотвращается падение напряжения и, как следствие, сокращение дальности полета и снижение эффективности беспилотного летательного аппарата. Военные используют подручные средства, которые не ухудшают характеристики дронов.