Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin döyüşçüləri, dronların effektivliyini qorumaq üçün batareyaları qızdırmaq kimi innovativ üsullara müraciət edirlər. Bu taktika, soyuq hava şəraitində dronların performansını optimallaşdırmaq və onların döyüş qabiliyyətini artırmaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin pilotsuz uçuş aparatları (PUA) bölməsinin komandiri "Business Insider" nəşrinə bildirib ki, onun döyüşçüləri adətən qızdırıcılardan istifadə etmirlər, çünki dronların batareyaları uçuş zamanı təbii olaraq qızır və sistemi qidalandırır. Lakin, belə soyuq havada əlavə istilik mənbəyindən istifadə etmək zərurəti artır.
Ukrayna Milli Qvardiyasının radioelektron mübarizə bölməsinin polkovnik-leytenantı Yuri jurnalistlərə bildirib ki, döyüşçülər tez-tez dronların və radiostansiyaların batareyalarını isti saxlamaq üçün kiçik qızdırılan konteynerlərdən istifadə edirlər. Adətən, bu konteynerlər isti yeməkləri saxlamaq üçün istifadə olunur. Hərbi qulluqçu jurnalistlərlə söhbətində bildirib ki, onun bölməsi batareyanı bir dəfəlik qızdırılan ayaqqabı içlikləri ilə bükür və havaya qalxmazdan əvvəl birbaşa drona yerləşdirir. O, bunun pilotsuz uçuş aparatını çox ağırlaşdırmadığını və onun xüsusiyyətlərinə təsir etmədiyini bildirib.
Bu nəticələr, Rusiya "Strategiya və Texnologiya Analiz Mərkəzi" (STAM) tərəfindən dərc olunan və "Kommersant" təbliğat nəşrində dərc olunan məqalədə əksini tapıb. Materialda Rusiya Federasiyasının silahlı qüvvələrinin Ukraynaya qarşı müharibə təcrübəsini nəzərə alaraq mümkün transformasiya vektoru təsvir olunur. Cəbhədəki Ukrayna qoşunları, uçuş zamanı optimal temperaturu saxlamaq üçün dronların batareya batareyalarını qızdırılan ayaqqabı içliklərinə bükürlər. Bu həll sayəsində aşağı temperaturların pilotsuz uçuş aparatlarının işinə təsirinin qarşısı alınır.
Daha əvvəl "Defence Express" yazmışdı ki, Rusiya ekspert dairələrində Rusiya Federasiyası üçün qvardiya tank diviziyaları dövrünün faktiki olaraq başa çatdığı getdikcə daha çox etiraf edilir. Ruslar hesab edirlər ki, indi prioritet pilotsuz sistemlərin kütləvi formalaşması olmalıdır. Komandir izah edib ki, dron batareyalarının qızdırılması sayəsində gərginliyin düşməsinin və nəticədə uçuş məsafəsinin və pilotsuz uçuş aparatının effektivliyinin azalmasının qarşısı alınır. Hərbçilər dronların xüsusiyyətlərini pisləşdirməyən əl altında olan vasitələrdən istifadə edirlər.

Fighters of the Armed Forces of Ukraine are resorting to innovative methods like heating batteries to preserve the effectiveness of drones. This tactic aims to optimize drone performance in cold weather conditions and enhance their combat capability.
Redaksiya reports that the commander of the unmanned aerial vehicle (UAV) unit of the Armed Forces of Ukraine told the publication "Business Insider" that his fighters do not usually use heaters, as drone batteries naturally heat up during flight and power the system. However, in such cold weather, the need to use an additional heat source increases.
Lieutenant Colonel Yuriy of the electronic warfare unit of the National Guard of Ukraine told journalists that fighters often use small heated containers to keep the batteries of drones and radio stations warm. Typically, these containers are used to store hot food. The serviceman stated in his conversation with journalists that his unit wraps the battery in disposable heated shoe insoles and places it directly on the drone before takeoff. He noted that this does not make the unmanned aerial vehicle too heavy and does not affect its characteristics.
These findings are reflected in an article published by the Russian "Center for Analysis of Strategy and Technology" (CAST) and also published in the propaganda publication "Kommersant." The material describes a possible transformation vector for the armed forces of the Russian Federation, taking into account their combat experience in the war against Ukraine. Ukrainian troops on the front line wrap drone batteries in heated shoe insoles to maintain optimal temperature during flight. This solution prevents the impact of low temperatures on the operation of unmanned aerial vehicles.
Earlier, "Defence Express" wrote that it is increasingly acknowledged in Russian expert circles that the era of guard tank divisions for the Russian Federation has effectively ended. Russians believe that the priority now should be the mass formation of unmanned systems. The commander explained that thanks to the heating of drone batteries, a drop in voltage and, consequently, a decrease in flight range and UAV effectiveness are prevented. The military personnel use readily available means that do not degrade the characteristics of the drones.