Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hava Qüvvələrinin fəaliyyəti ilə bağlı müzakirələr, müdafiə sahəsindəki mütəxəssislərin və dövlət rəsmilərinin diqqətini cəlb edir. Hava hücumlarına qarşı mübarizənin effektivliyini artırmaq üçün görülən tədbirlər və mövcud problemlər ictimaiyyətin marağına səbəb olub. Bu mövzu, xüsusilə də müharibə şəraitində, ölkənin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Redaksiya məlumat verir ki, müdafiə müəssisəsinin inkişaf direktoru, ehtiyatda olan Hava Qüvvələri zabiti Anatoli Xrapçinski Radio NV efirində çıxış edərək, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hava Qüvvələrinin fəaliyyəti ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. O, Hava Qüvvələrinin işindən narazılıq ifadə etməklə yanaşı, onlara verilən imkanlar barədə də danışıb. Xrapçinski qeyd edib ki, 25-ci ilin əvvəlində atılan addımlar nəticəsində, 26-cı ilin əvvəlində Hava Qüvvələrindən imkanların artırılmasını və ya yaxşılaşdırılmasını tələb etməyə başlayırıq.
Xrapçinski, həmçinin düşmənin zərbə dronlarının texniki imkanlarının əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdığını vurğulayıb. Rusiyanın "Şahed" dronlarından kəşfiyyat məlumatları aktiv şəkildə alması, onların hava hücumundan müdafiə sistemlərini və ya digər müdafiə sistemlərini keçməsinə imkan verir, bu da onların tutulmasını çətinləşdirir. Ekspert, mobil atəş qruplarının (MAQ) işindəki çatışmazlıqlara toxunaraq, əvvəllər MAQ-lardan insanların Quru Qoşunlarına keçirildiyini xatırladıb. Xrapçinskinin sözlərinə görə, yüksək texnologiyalı silahların, xüsusilə də daha keyfiyyətli hədəf almağa kömək edəcək radiolokasiya və ya digər aşkarlama vasitələrinin çatışmazlığı var. O, düşmənin "Şahed" dronları ilə bilavasitə buludlarda işləyərək, bu "Şahed"lərin vizual tutulma imkanlarını aradan qaldırmaq üçün pis hava şəraitindən aktiv şəkildə istifadə etdiyini bildirib. Ukrayna Prezidenti, bölgə rəhbərlərinin, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hava Qüvvələrinin və Ukrayna Müdafiə Nazirliyinin müəyyən bölgələrin ümumi müdafiə sistemində MAQ komponentinin əlavə gücləndirilməsini təmin etməli olduğunu qeyd edib. Daha əvvəl Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski, mobil atəş qruplarının yaxın gələcəkdə Rusiya hava hücumlarına daha effektiv müqavimət göstərməsi üçün gücləndiriləcəyini bildirmişdi.

Discussions regarding the activities of the Air Force of the Armed Forces of Ukraine are attracting the attention of defense experts and government officials. Measures taken to increase the effectiveness of air defense and existing problems have caused public interest. This topic is of great importance, especially in a state of war, in terms of ensuring the country's security.
Redaksiya reports that Anatoli Khrapchinski, development director of a defense enterprise and a retired Air Force officer, shared his views on the activities of the Air Force of the Armed Forces of Ukraine on Radio NV. While expressing dissatisfaction with the work of the Air Force, he also spoke about the opportunities provided to them. Khrapchinski noted that as a result of steps taken at the beginning of the 25th year, we are starting to demand increased or improved capabilities from the Air Force at the beginning of the 26th year.
Khrapchinski also emphasized that the technical capabilities of enemy strike drones have significantly improved. Russia's active use of "Shahed" drones for intelligence gathering allows them to bypass air defense systems or other defense systems, making their interception difficult. The expert touched upon the deficiencies in the work of mobile fire groups (MFGs), recalling that previously personnel were transferred from MFGs to the Ground Forces. According to Khrapchinski, there is a shortage of high-tech weapons, particularly radar or other detection means that would help with more accurate targeting. He stated that the enemy actively uses adverse weather conditions to work directly with "Shahed" drones in clouds, thereby eliminating the possibility of visual detection of these "Shaheds." The President of Ukraine noted that regional heads, the Air Force of the Armed Forces of Ukraine, and the Ministry of Defense of Ukraine must ensure the additional strengthening of the MFG component in the overall defense system of certain regions. Earlier, Ukrainian President Volodymyr Zelensky had stated that mobile fire groups would be strengthened in the near future to more effectively counter Russian air attacks.