Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hava Qüvvələrinin fəaliyyəti ilə bağlı müzakirələr, müdafiə sahəsindəki mütəxəssislərin və dövlət rəsmilərinin diqqətini cəlb edir. Hava hücumlarına qarşı mübarizənin effektivliyini artırmaq üçün görülən tədbirlər və mövcud problemlər ictimaiyyətin marağına səbəb olub. Bu mövzu, xüsusilə də müharibə şəraitində, ölkənin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Redaksiya məlumat verir ki, müdafiə müəssisəsinin inkişaf direktoru, ehtiyatda olan Hava Qüvvələri zabiti Anatoli Xrapçinski Radio NV efirində çıxış edərək, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hava Qüvvələrinin fəaliyyəti ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. O, Hava Qüvvələrinin işindən narazılıq ifadə etməklə yanaşı, onlara verilən imkanlar barədə də danışıb. Xrapçinski qeyd edib ki, 25-ci ilin əvvəlində atılan addımlar nəticəsində, 26-cı ilin əvvəlində Hava Qüvvələrindən imkanların artırılmasını və ya yaxşılaşdırılmasını tələb etməyə başlayırıq.
Xrapçinski, həmçinin düşmənin zərbə dronlarının texniki imkanlarının əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdığını vurğulayıb. Rusiyanın "Şahed" dronlarından kəşfiyyat məlumatları aktiv şəkildə alması, onların hava hücumundan müdafiə sistemlərini və ya digər müdafiə sistemlərini keçməsinə imkan verir, bu da onların tutulmasını çətinləşdirir. Ekspert, mobil atəş qruplarının (MAQ) işindəki çatışmazlıqlara toxunaraq, əvvəllər MAQ-lardan insanların Quru Qoşunlarına keçirildiyini xatırladıb. Xrapçinskinin sözlərinə görə, yüksək texnologiyalı silahların, xüsusilə də daha keyfiyyətli hədəf almağa kömək edəcək radiolokasiya və ya digər aşkarlama vasitələrinin çatışmazlığı var. O, düşmənin "Şahed" dronları ilə bilavasitə buludlarda işləyərək, bu "Şahed"lərin vizual tutulma imkanlarını aradan qaldırmaq üçün pis hava şəraitindən aktiv şəkildə istifadə etdiyini bildirib. Ukrayna Prezidenti, bölgə rəhbərlərinin, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hava Qüvvələrinin və Ukrayna Müdafiə Nazirliyinin müəyyən bölgələrin ümumi müdafiə sistemində MAQ komponentinin əlavə gücləndirilməsini təmin etməli olduğunu qeyd edib. Daha əvvəl Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski, mobil atəş qruplarının yaxın gələcəkdə Rusiya hava hücumlarına daha effektiv müqavimət göstərməsi üçün gücləndiriləcəyini bildirmişdi.

Обсуждения деятельности Военно-воздушных сил Вооруженных сил Украины привлекают внимание специалистов в области обороны и государственных чиновников. Меры, принимаемые для повышения эффективности борьбы с воздушными атаками, и существующие проблемы вызывают общественный интерес. Эта тема имеет важное значение для обеспечения безопасности страны, особенно в условиях войны.
Redaksiya сообщает, что директор по развитию оборонного предприятия, офицер запаса ВВС Анатолий Храпчинский в эфире Radio NV поделился своим мнением о деятельности Военно-воздушных сил Вооруженных сил Украины. Он выразил недовольство работой ВВС, а также рассказал о предоставленных им возможностях. Храпчинский отметил, что в результате шагов, предпринятых в начале 25-го года, к началу 26-го года мы начинаем требовать от ВВС увеличения или улучшения возможностей.
Храпчинский также подчеркнул, что технические возможности ударных дронов противника значительно улучшились. Активное использование Россией разведывательных данных с дронов "Шахед" позволяет им преодолевать системы противовоздушной обороны или другие оборонительные системы, что затрудняет их перехват. Эксперт коснулся недостатков в работе мобильных огневых групп (МОГ), напомнив, что ранее людей из МОГ переводили в Сухопутные войска. По словам Храпчинского, существует нехватка высокотехнологичного вооружения, особенно радиолокационных или других средств обнаружения, которые помогли бы в более качественном наведении на цель. Он заявил, что противник активно использует плохую погоду для работы непосредственно в облаках с дронами "Шахед", чтобы исключить возможность их визуального обнаружения. Президент Украины отметил, что главы регионов, Военно-воздушные силы Вооруженных сил Украины и Министерство обороны Украины должны обеспечить дополнительное усиление компонента МОГ в общей системе обороны определенных районов. Ранее Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что мобильные огневые группы будут усилены в ближайшем будущем для более эффективного противодействия российским воздушным атакам.