Ukrayna "dron divarı": Rusiya hücumları üçün hava şəraitindən istifadə edir
Ukraynanın müdafiə səddi olan "dron divarı" Rusiya qüvvələrinin və texnikasının məhv edilməsi üçün ön xətdə çoxlu sayda taktiki zərbə dronlarından və kamikadze dronlarından istifadə edir. Bu barədə məlumatlar müharibənin gedişatına dair analitik hesabatlarda yer alıb. Ukrayna Silahlı Qüvvələri bu müdafiə yanaşmasını qismən insan resurslarının və texnikanın çatışmazlığını kompensasiya etmək, eyni zamanda 1200 kilometrdən çox ön xətti Rusiya hücumundan qorumaq üçün qəbul edib.
Redaksiya məlumat verir ki, noyabrın 14-də çəkilmiş geolokasiya kadrları Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Novopavlovkanın şimal-şərqindəki Rusiya zirehli texnikasına zərbələr endirdiyini göstərir. Eyni zamanda, Rusiya hərbi müxbirləri Rusiya qoşunlarının hücum zamanı sıx dumanın istifadəsini elan ediblər və Rusiya qoşunlarının iki dəfə ponton körpüsündən keçə bildiyini iddia ediblər.
"Novopavlovkaya noyabrın 14-dəki hücum, bu bölgədəki sakitlikdən sonra, Rusiya qoşunlarının Ukrayna müdafiəsindəki əsas zəif nöqtədən - Ukrayna dronlarının duman və yağış kimi pis hava şəraitində səmərəli fəaliyyət göstərə bilməməsindən istifadə etmək üçün necə imkanlar axtardığını nümayiş etdirir". Eyni zamanda, nadir Ukrayna müdafiə mövqeləri Rusiya qoşunlarının son vaxtlar nüfuz etmə cəhdlərini asanlaşdırıb, artilleriya və digər ənənəvi sistemlərin çatışmazlığı isə pis hava şəraitinin bəzi dron əməliyyatlarını pozduğu hallarda Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin fəaliyyət qabiliyyətini məhdudlaşdırıb. Analitiklər qeyd edirlər ki, Rusiya qoşunları Novopavlovka istiqamətində dronlardan istifadəyə əsaslanan Ukrayna müdafiə sisteminin zəifliyindən faydalanmaq üçün hava şəraitindən istifadə ediblər və bu, Ukraynanın ənənəvi silah sistemlərinə ehtiyacını vurğulayır. Analitiklər vurğulayırlar ki, artilleriya kimi Qərb ənənəvi sistemlərinin tədarükü Ukraynanın hər hansı bir silah növündən asılı olmayan, onu həssas edən çox səviyyəli müdafiə sistemi qurmaq qabiliyyəti üçün açar əhəmiyyət kəsb edir. Rusiya qoşunları ön xətdə Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin müdafiəsindəki əsas zəif nöqtədən - Ukrayna dronlarının duman və yağış kimi pis hava şəraitində səmərəli fəaliyyət göstərə bilməməsindən istifadə etməyə çalışırlar. Bu barədə Müharibə Araşdırmaları İnstitutunun (ISW) analitikləri yazırlar. Eyni zamanda, daha əvvəl Baş Qərargah bildirib ki, bölmələrimiz Zaporojye vilayətinin Novovasilevskoye yaşayış məntəqəsindən daha əlverişli müdafiə mövqelərinə çıxarılıb. ISW qeyd edir ki, son vaxtlar Rusiya qoşunları bütün cəbhədə, xüsusən Pokrovsk, Velikomixaylovka və Qulyaypole istiqamətlərində hücumlar üçün dumanlı havadan istifadə edirlər. Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski bildirib ki, Rusiya prezidenti Vladimir Putin tərəfindən müəyyən edilmiş Pokrovsk və Kupyanskın ələ keçirilməsi müddətini iflasa uğratdı.

Ukraine's "drone wall," a defensive barrier, utilizes a large number of tactical strike drones and kamikaze drones on the front line to destroy Russian forces and equipment. Information on this has been included in analytical reports on the course of the war. The Ukrainian Armed Forces adopted this defense approach partly to compensate for the shortage of human resources and equipment, and at the same time, to protect more than 1200 kilometers of the front line from Russian attacks.
Redaksiya reports that geolocation footage taken on November 14 shows the Ukrainian Armed Forces striking Russian armored vehicles northeast of Novopavlovka. At the same time, Russian military correspondents announced the use of dense fog by Russian troops during the attack and claimed that Russian troops were able to cross a pontoon bridge twice.
"The November 14 attack on Novopavlovka, after a period of calm in the region, demonstrates how Russian troops are looking for opportunities to exploit a key vulnerability in Ukraine's defense – the inability of Ukrainian drones to operate effectively in poor weather conditions such as fog and rain." At the same time, rare Ukrainian defensive positions have facilitated recent Russian penetration attempts, while the shortage of artillery and other traditional systems has limited the operational capability of the Ukrainian Armed Forces in cases where bad weather disrupted some drone operations. Analysts note that Russian troops used weather conditions to exploit the weakness of the Ukrainian defense system, which relies on drones, in the direction of Novopavlovka, emphasizing Ukraine's need for traditional weapon systems. Analysts stress that the supply of Western traditional systems like artillery is key to Ukraine's ability to build a multi-layered defense system that is not dependent on any single type of weapon, which would make it vulnerable. Russian troops are trying to exploit a key vulnerability in the Ukrainian Armed Forces' defense on the front line – the inability of Ukrainian drones to operate effectively in poor weather conditions such as fog and rain. Analysts from the Institute for the Study of War (ISW) write about this. At the same time, the General Staff previously reported that our units were withdrawn from the settlement of Novovasilevskoye in Zaporizhzhia Oblast to more advantageous defensive positions. ISW notes that recently, Russian troops have been using foggy weather for attacks along the entire front, especially in the directions of Pokrovsk, Velykomykhailivka, and Huliaipole. Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy stated that the deadline set by Russian President Vladimir Putin for the capture of Pokrovsk and Kupyansk was thwarted.