Ukrayna "dron divarı": Rusiya hücumları üçün hava şəraitindən istifadə edir
Ukraynanın müdafiə səddi olan "dron divarı" Rusiya qüvvələrinin və texnikasının məhv edilməsi üçün ön xətdə çoxlu sayda taktiki zərbə dronlarından və kamikadze dronlarından istifadə edir. Bu barədə məlumatlar müharibənin gedişatına dair analitik hesabatlarda yer alıb. Ukrayna Silahlı Qüvvələri bu müdafiə yanaşmasını qismən insan resurslarının və texnikanın çatışmazlığını kompensasiya etmək, eyni zamanda 1200 kilometrdən çox ön xətti Rusiya hücumundan qorumaq üçün qəbul edib.
Redaksiya məlumat verir ki, noyabrın 14-də çəkilmiş geolokasiya kadrları Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Novopavlovkanın şimal-şərqindəki Rusiya zirehli texnikasına zərbələr endirdiyini göstərir. Eyni zamanda, Rusiya hərbi müxbirləri Rusiya qoşunlarının hücum zamanı sıx dumanın istifadəsini elan ediblər və Rusiya qoşunlarının iki dəfə ponton körpüsündən keçə bildiyini iddia ediblər.
"Novopavlovkaya noyabrın 14-dəki hücum, bu bölgədəki sakitlikdən sonra, Rusiya qoşunlarının Ukrayna müdafiəsindəki əsas zəif nöqtədən - Ukrayna dronlarının duman və yağış kimi pis hava şəraitində səmərəli fəaliyyət göstərə bilməməsindən istifadə etmək üçün necə imkanlar axtardığını nümayiş etdirir". Eyni zamanda, nadir Ukrayna müdafiə mövqeləri Rusiya qoşunlarının son vaxtlar nüfuz etmə cəhdlərini asanlaşdırıb, artilleriya və digər ənənəvi sistemlərin çatışmazlığı isə pis hava şəraitinin bəzi dron əməliyyatlarını pozduğu hallarda Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin fəaliyyət qabiliyyətini məhdudlaşdırıb. Analitiklər qeyd edirlər ki, Rusiya qoşunları Novopavlovka istiqamətində dronlardan istifadəyə əsaslanan Ukrayna müdafiə sisteminin zəifliyindən faydalanmaq üçün hava şəraitindən istifadə ediblər və bu, Ukraynanın ənənəvi silah sistemlərinə ehtiyacını vurğulayır. Analitiklər vurğulayırlar ki, artilleriya kimi Qərb ənənəvi sistemlərinin tədarükü Ukraynanın hər hansı bir silah növündən asılı olmayan, onu həssas edən çox səviyyəli müdafiə sistemi qurmaq qabiliyyəti üçün açar əhəmiyyət kəsb edir. Rusiya qoşunları ön xətdə Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin müdafiəsindəki əsas zəif nöqtədən - Ukrayna dronlarının duman və yağış kimi pis hava şəraitində səmərəli fəaliyyət göstərə bilməməsindən istifadə etməyə çalışırlar. Bu barədə Müharibə Araşdırmaları İnstitutunun (ISW) analitikləri yazırlar. Eyni zamanda, daha əvvəl Baş Qərargah bildirib ki, bölmələrimiz Zaporojye vilayətinin Novovasilevskoye yaşayış məntəqəsindən daha əlverişli müdafiə mövqelərinə çıxarılıb. ISW qeyd edir ki, son vaxtlar Rusiya qoşunları bütün cəbhədə, xüsusən Pokrovsk, Velikomixaylovka və Qulyaypole istiqamətlərində hücumlar üçün dumanlı havadan istifadə edirlər. Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski bildirib ki, Rusiya prezidenti Vladimir Putin tərəfindən müəyyən edilmiş Pokrovsk və Kupyanskın ələ keçirilməsi müddətini iflasa uğratdı.

Украинский оборонительный барьер, "стена дронов", использует большое количество тактических ударных дронов и дронов-камикадзе на передовой для уничтожения российских сил и техники. Информация об этом содержится в аналитических отчетах о ходе войны. Вооруженные силы Украины приняли этот оборонительный подход, чтобы частично компенсировать нехватку человеческих ресурсов и техники, а также защитить линию фронта протяженностью более 1200 километров от российских атак.
Редакция сообщает, что геолокационные кадры, снятые 14 ноября, показывают, как Вооруженные силы Украины наносят удары по российской бронетехнике к северо-востоку от Новопавловки. В то же время российские военные корреспонденты заявили об использовании густого тумана российскими войсками во время наступления и утверждали, что российские войска дважды смогли пересечь понтонный мост.
"Наступление на Новопавловку 14 ноября, после затишья в этом районе, демонстрирует, как российские войска ищут возможности использовать ключевую слабость в украинской обороне — неспособность украинских дронов эффективно действовать в плохих погодных условиях, таких как туман и дождь". В то же время, редкие украинские оборонительные позиции облегчили недавние попытки проникновения российских войск, а нехватка артиллерии и других традиционных систем ограничила оперативные возможности Вооруженных сил Украины в случаях, когда плохая погода нарушала некоторые операции дронов. Аналитики отмечают, что российские войска использовали погодные условия, чтобы воспользоваться слабостью украинской системы обороны, основанной на использовании дронов, в направлении Новопавловки, что подчеркивает потребность Украины в традиционных системах вооружения. Аналитики подчеркивают, что поставки западных традиционных систем, таких как артиллерия, имеют ключевое значение для способности Украины построить многоуровневую систему обороны, не зависящую от какого-либо одного типа вооружения, что делает ее уязвимой. Российские войска на передовой пытаются использовать ключевую слабость в обороне Вооруженных сил Украины — неспособность украинских дронов эффективно действовать в плохих погодных условиях, таких как туман и дождь. Об этом пишут аналитики Института изучения войны (ISW). В то же время, ранее Генеральный штаб сообщил, что наши подразделения были выведены на более выгодные оборонительные позиции из населенного пункта Нововасильевское Запорожской области. ISW отмечает, что в последнее время российские войска используют туманную погоду для атак по всему фронту, особенно в направлениях Покровска, Великомихайловки и Гуляйполя. Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что сроки захвата Покровска и Купянска, установленные президентом России Владимиром Путиным, были сорваны.