Türkiyənin texnologiya sahəsindəki uğurları: İxracat 112 milyard dollara yüksəldi
Türkiyənin sənaye və texnologiya sahəsindəki inkişafı, ölkənin qlobal bazarlarda mövqeyini gücləndirən mühüm nailiyyətlərlə müşayiət olunur. Yüksək və orta-yüksək texnologiyalı məhsulların ixracındakı artım, bu sahədəki irəliləyişin bariz nümunəsidir.
Redaksiya məlumat verir ki, Türkiyənin Sənaye və Texnologiya naziri Mehmet Fatih Kacır, yüksək və orta-yüksək texnologiyalı məhsulların ixracının illik 10,9 faiz artaraq 101 milyard dollardan 112 milyard dollara çatdığını bildirib. Bu artım, Türkiyənin qlobal bazarlarda rəqabət qabiliyyətini və dəyərli istehsalını artırması ilə əlaqədardır.
Nazir Kacırın açıqlamasına görə, Türkiyənin məqsədi, qlobal bazarlarda daha güclü mövqe tutmaq üçün yüksək əlavə dəyərli və rəqabətli istehsala fokuslanmaqdır. Bu strategiya, ölkənin iqtisadiyyatının davamlı inkişafına və texnoloji sahədəki liderliyinin möhkəmlənməsinə töhfə verir. Bu artım, Türkiyənin texnoloji sahədəki inkişafının və qlobal bazarlarda daha aktiv rol oynamasının göstəricisidir.

Turkey's development in the industrial and technological sector is accompanied by significant achievements that strengthen the country's position in global markets. The increase in exports of high and medium-high technology products is a clear example of progress in this field.
Redaksiya reports that Turkey's Minister of Industry and Technology, Mehmet Fatih Kacır, stated that the export of high and medium-high technology products increased by 10.9 percent annually, reaching 112 billion dollars from 101 billion dollars. This growth is related to Turkey's increased competitiveness and value-added production in global markets.
According to Minister Kacır's statement, Turkey's goal is to focus on high value-added and competitive production to secure a stronger position in global markets. This strategy contributes to the sustainable development of the country's economy and the strengthening of its leadership in the technological field. This increase is an indicator of Turkey's development in the technological sector and its more active role in global markets.