Türkiyənin müdafiə sənayesi ixracı rekord vurub
2025-ci ildə Türkiyənin müdafiə və aviasiya sənayesinin ixracında əhəmiyyətli artım qeydə alınıb. Türkiyə İxracatçılar Məclisinin (TİM) məlumatlarına əsasən, bu sektorun ümumi ixracı 10 milyard 16 milyon ABŞ dolları həcminə çatıb. Bu rəqəm, son illərdə Türkiyənin müdafiə sənayesinin qazandığı strateji əhəmiyyəti və beynəlxalq bazarlarda artan nüfuzunu bir daha təsdiqləyir.
Redaksiya xəbər verir ki, Eren Yiğitoğlu tərəfindən qeyd olunduğu kimi, Türkiyənin müdafiə sənayesi hər il istehsal gücünü genişləndirən, texnoloji imkanlarını dərinləşdirən və milli təhlükəsizliyin təməlini təşkil edən strateji bir sahə olaraq qlobal miqyasda diqqət mərkəzində qalmaqdadır. 2025-ci il, Türkiyənin müdafiə sənayesi üçün bir sıra mühüm nailiyyətlərlə yadda qalıb.
Bu uğurlu nəticələr, Türkiyənin müdafiə sənayesində aparılan investisiyaların, elmi-texniki tədqiqatların və istehsal proseslərinin təkmilləşdirilməsinin nəticəsidir. Sənayenin inkişafı təkcə ölkə iqtisadiyyatına deyil, həm də milli təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfələr verir. Beynəlxalq müdafiə bazarlarında Türkiyə məhsullarına olan tələbatın artması, bu sahədəki rəqabətqabiliyyətliliyini və keyfiyyətini göstərir.

Turkey's defense and aviation industry has seen a significant increase in exports in 2025. According to data from the Turkish Exporters Assembly (TİM), the sector's total exports reached $10.016 billion USD. This figure once again confirms the strategic importance Turkey's defense industry has gained in recent years and its growing influence in international markets.
Redaksiya reports that, as noted by Eren Yiğitoğlu, Turkey's defense industry remains a focal point globally as a strategic sector that expands its production capacity annually, deepens its technological capabilities, and forms the foundation of national security. 2025 has been marked by a series of important achievements for Turkey's defense industry.
These successful results are the outcome of investments, scientific and technical research, and the improvement of production processes in Turkey's defense industry. The development of the industry makes significant contributions not only to the country's economy but also to the strengthening of national security. The increasing demand for Turkish products in international defense markets demonstrates its competitiveness and quality in this field.