Türkiyənin müdafiə sənayesi ixracı rekord vurub
2025-ci ildə Türkiyənin müdafiə və aviasiya sənayesinin ixracında əhəmiyyətli artım qeydə alınıb. Türkiyə İxracatçılar Məclisinin (TİM) məlumatlarına əsasən, bu sektorun ümumi ixracı 10 milyard 16 milyon ABŞ dolları həcminə çatıb. Bu rəqəm, son illərdə Türkiyənin müdafiə sənayesinin qazandığı strateji əhəmiyyəti və beynəlxalq bazarlarda artan nüfuzunu bir daha təsdiqləyir.
Redaksiya xəbər verir ki, Eren Yiğitoğlu tərəfindən qeyd olunduğu kimi, Türkiyənin müdafiə sənayesi hər il istehsal gücünü genişləndirən, texnoloji imkanlarını dərinləşdirən və milli təhlükəsizliyin təməlini təşkil edən strateji bir sahə olaraq qlobal miqyasda diqqət mərkəzində qalmaqdadır. 2025-ci il, Türkiyənin müdafiə sənayesi üçün bir sıra mühüm nailiyyətlərlə yadda qalıb.
Bu uğurlu nəticələr, Türkiyənin müdafiə sənayesində aparılan investisiyaların, elmi-texniki tədqiqatların və istehsal proseslərinin təkmilləşdirilməsinin nəticəsidir. Sənayenin inkişafı təkcə ölkə iqtisadiyyatına deyil, həm də milli təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfələr verir. Beynəlxalq müdafiə bazarlarında Türkiyə məhsullarına olan tələbatın artması, bu sahədəki rəqabətqabiliyyətliliyini və keyfiyyətini göstərir.

Экспорт турецкой оборонной промышленности достиг рекордных показателей
В 2025 году зафиксирован значительный рост экспорта оборонной и авиационной промышленности Турции. По данным Совета экспортеров Турции (TİM), общий объем экспорта сектора достиг 10 миллиардов 16 миллионов долларов США. Эта цифра еще раз подтверждает стратегическое значение, которое турецкая оборонная промышленность приобрела в последние годы, и ее растущее влияние на международных рынках.
Redaksiya сообщает, что, как отметил Эрен Йигитоглу, турецкая оборонная промышленность является стратегической отраслью, которая ежегодно расширяет свои производственные мощности, углубляет технологические возможности и составляет основу национальной безопасности, оставаясь в центре внимания в глобальном масштабе. 2025 год запомнился рядом важных достижений для турецкой оборонной промышленности.
Эти успешные результаты являются следствием инвестиций, научно-технических исследований и совершенствования производственных процессов в оборонной промышленности Турции. Развитие отрасли вносит значительный вклад не только в экономику страны, но и в укрепление национальной безопасности. Рост спроса на турецкую продукцию на международных оборонных рынках свидетельствует о конкурентоспособности и качестве в этой области.