Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyi İsrail baş naziri Netanyahunun sosial media platformasında etdiyi paylaşım ilə bağlı bəyanat yayıb. Bəyanatda, törətdiyi cinayətlər səbəbindən yaşadığımız dövrün Hitleri kimi xarakterizə edilən Netanyahu'nun kimliyi və əməlləri bəlli olduğu vurğulanıb. Bu, İsrail baş nazirinin beynəlxalq hüquq qarşısındakı mövqeyinə bir daha diqqət çəkir.
Redaksiya məlumat verir ki, adı çəkilən şəxs barəsində Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi tərəfindən hərbi cinayətlər və insanlığa qarşı cinayətlərə görə həbs qərarı çıxarılıb. Həmçinin, Netanyahu rəhbərliyi altında İsrail, soyqırım iddiaları ilə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində mühakimə olunur. Bu vəziyyət İsrail hökumətinə qarşı beynəlxalq təzyiqlərin artdığını göstərir.
Nazirlik bildirir ki, Netanyahunun hazırkı hədəfi, davam edən sülh danışıqlarını pozmaq və bölgədəki yayılmacı siyasətlərini davam etdirməkdir. Əks halda, o, öz ölkəsində mühakimə olunacaq və böyük ehtimalla həbs cəzasına məhkum ediləcəkdir. Bu açıqlama, Netanyahunun hərəkətlərinin şəxsi maraqlar tərəfindən idarə olunduğunu iddia edir.
Bəyanatda qeyd olunur ki, Türkiyə Prezidentinin İsrail rəsmiləri tərəfindən əsassız, təkəbbürlü və yalan dolu iddialarla hədəf alınması, Türkiyənin hər platformada dilə gətirdiyi həqiqətlərin yaratdığı narahatlığın bir nəticəsidir. Bu cür hədəflənmələr regionda gərginliyi daha da artırır.

Министерство иностранных дел Турции опубликовало заявление в связи с публикацией премьер-министра Израиля Нетаньяху в социальной сети. В заявлении подчеркивается, что личность и действия Нетаньяху, характеризуемого как Гитлер нашего времени из-за совершенных им преступлений, хорошо известны. Это еще раз привлекает внимание к позиции премьер-министра Израиля перед международным правом.
Редакция сообщает, что в отношении упомянутого лица Международным уголовным судом был выдан ордер на арест по обвинению в военных преступлениях и преступлениях против человечности. Кроме того, Израиль под руководством Нетаньяху предстает перед Международным судом ООН по обвинениям в геноциде. Эта ситуация свидетельствует о растущем международном давлении на правительство Израиля.
Министерство заявляет, что нынешняя цель Нетаньяху — сорвать продолжающиеся мирные переговоры и продолжить свою экспансионистскую политику в регионе. В противном случае он будет привлечен к суду в своей стране и, скорее всего, приговорен к тюремному заключению. Это заявление утверждает, что действия Нетаньяху продиктованы личными интересами.
В заявлении отмечается, что нападки израильских официальных лиц на президента Турции с необоснованными, высокомерными и лживыми утверждениями являются результатом беспокойства, вызванного правдой, которую Турция озвучивает на каждой платформе. Такие нападки еще больше усиливают напряженность в регионе.