Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyi İsrail baş naziri Netanyahunun sosial media platformasında etdiyi paylaşım ilə bağlı bəyanat yayıb. Bəyanatda, törətdiyi cinayətlər səbəbindən yaşadığımız dövrün Hitleri kimi xarakterizə edilən Netanyahu'nun kimliyi və əməlləri bəlli olduğu vurğulanıb. Bu, İsrail baş nazirinin beynəlxalq hüquq qarşısındakı mövqeyinə bir daha diqqət çəkir.
Redaksiya məlumat verir ki, adı çəkilən şəxs barəsində Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi tərəfindən hərbi cinayətlər və insanlığa qarşı cinayətlərə görə həbs qərarı çıxarılıb. Həmçinin, Netanyahu rəhbərliyi altında İsrail, soyqırım iddiaları ilə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində mühakimə olunur. Bu vəziyyət İsrail hökumətinə qarşı beynəlxalq təzyiqlərin artdığını göstərir.
Nazirlik bildirir ki, Netanyahunun hazırkı hədəfi, davam edən sülh danışıqlarını pozmaq və bölgədəki yayılmacı siyasətlərini davam etdirməkdir. Əks halda, o, öz ölkəsində mühakimə olunacaq və böyük ehtimalla həbs cəzasına məhkum ediləcəkdir. Bu açıqlama, Netanyahunun hərəkətlərinin şəxsi maraqlar tərəfindən idarə olunduğunu iddia edir.
Bəyanatda qeyd olunur ki, Türkiyə Prezidentinin İsrail rəsmiləri tərəfindən əsassız, təkəbbürlü və yalan dolu iddialarla hədəf alınması, Türkiyənin hər platformada dilə gətirdiyi həqiqətlərin yaratdığı narahatlığın bir nəticəsidir. Bu cür hədəflənmələr regionda gərginliyi daha da artırır.

The Turkish Ministry of Foreign Affairs has issued a statement regarding Netanyahu's post on a social media platform. The statement emphasized that Netanyahu's identity and actions are clear, characterizing him as the Hitler of our time due to the crimes he has committed. This once again draws attention to the Israeli Prime Minister's position before international law.
Redaksiya reports that an arrest warrant has been issued by the International Criminal Court against the aforementioned person for war crimes and crimes against humanity. Furthermore, under Netanyahu's leadership, Israel is being tried at the International Court of Justice on genocide charges. This situation indicates increasing international pressure against the Israeli government.
The Ministry states that Netanyahu's current goal is to disrupt ongoing peace talks and continue his expansionist policies in the region. Otherwise, he will be tried in his own country and most likely sentenced to imprisonment. This statement claims that Netanyahu's actions are driven by personal interests.
The statement notes that the targeting of the Turkish President by Israeli officials with baseless, arrogant, and false claims is a result of the discomfort caused by the truths Turkey expresses on every platform. Such targeting further increases tension in the region.