Türkiyə və Birləşmiş Krallıq arasında 8 milyard funtluq hərbi saziş imzalandı
Türkiyə ilə Birləşmiş Krallıq arasında 20 ədəd “Eurofighter Typhoon” döyüş təyyarəsinin satışını nəzərdə tutan 8 milyard funt sterlinq (təxminən 10,7 milyard dollar) dəyərində saziş imzalanıb.
Redaksiya xəbər verir ki, razılaşma Ankarada Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan ilə Birləşmiş Krallığın Baş naziri Kir Starmer arasında keçirilən görüş zamanı rəsmiləşdirilib. Bu satış 2017-ci ildən bəri “Typhoon” təyyarələri üzrə ilk sifariş olmaqla yanaşı, son iyirmi ildə Britaniyanın ən böyük hərbi ixrac əməliyyatı hesab olunur.
Razılaşmanı NATO-nun həmrəyliyinə dair strateji addım kimi dəyərləndirən Kir Starmer bildirib ki, bu saziş həm Avropaya, həm də alyansın cənub-şərq cinahına güc mesajı verir. Britaniya müdafiə naziri Con Hili isə qeyd edib ki, saziş təkcə təyyarə satışını deyil, Türkiyə ilə strateji tərəfdaşlığın dərinləşməsini əks etdirir. Türkiyə Müdafiə naziri Yaşar Gülər isə açıqlamasında təyyarələrin gələn ilin əvvəlində ölkəyə gətiriləcəyini bildirib.

Между Турцией и Великобританией подписано военное соглашение на 8 миллиардов фунтов
Между Турцией и Великобританией подписано соглашение на сумму 8 миллиардов фунтов стерлингов (около 10,7 миллиарда долларов), предусматривающее продажу 20 истребителей Eurofighter Typhoon.
Как сообщает редакция, соглашение было официально оформлено в Анкаре во время встречи между президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и премьер-министром Великобритании Киром Стармером. Эта продажа является не только первым заказом на самолеты Typhoon с 2017 года, но и крупнейшей британской операцией по военному экспорту за последние двадцать лет.
Кир Стармер, оценивая соглашение как стратегический шаг к солидарности НАТО, заявил, что оно посылает мощный сигнал как Европе, так и юго-восточному флангу альянса. Министр обороны Великобритании Джон Хили отметил, что соглашение отражает не только продажу самолетов, но и углубление стратегического партнерства с Турцией. Министр обороны Турции Яшар Гюлер в своем заявлении сообщил, что самолеты будут доставлены в страну в начале следующего года.