Türkiyə və Birləşmiş Krallıq arasında 8 milyard funtluq hərbi saziş imzalandı
Türkiyə ilə Birləşmiş Krallıq arasında 20 ədəd “Eurofighter Typhoon” döyüş təyyarəsinin satışını nəzərdə tutan 8 milyard funt sterlinq (təxminən 10,7 milyard dollar) dəyərində saziş imzalanıb.
Redaksiya xəbər verir ki, razılaşma Ankarada Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan ilə Birləşmiş Krallığın Baş naziri Kir Starmer arasında keçirilən görüş zamanı rəsmiləşdirilib. Bu satış 2017-ci ildən bəri “Typhoon” təyyarələri üzrə ilk sifariş olmaqla yanaşı, son iyirmi ildə Britaniyanın ən böyük hərbi ixrac əməliyyatı hesab olunur.
Razılaşmanı NATO-nun həmrəyliyinə dair strateji addım kimi dəyərləndirən Kir Starmer bildirib ki, bu saziş həm Avropaya, həm də alyansın cənub-şərq cinahına güc mesajı verir. Britaniya müdafiə naziri Con Hili isə qeyd edib ki, saziş təkcə təyyarə satışını deyil, Türkiyə ilə strateji tərəfdaşlığın dərinləşməsini əks etdirir. Türkiyə Müdafiə naziri Yaşar Gülər isə açıqlamasında təyyarələrin gələn ilin əvvəlində ölkəyə gətiriləcəyini bildirib.

8 Billion Pound Military Agreement Signed Between Turkey and the United Kingdom
An agreement worth 8 billion British Pounds (approximately 10.7 billion US dollars) has been signed between Turkey and the United Kingdom, which envisages the sale of 20 “Eurofighter Typhoon” combat aircraft.
The editorial office reports that the agreement was formalized in Ankara during a meeting between Turkish President Recep Tayyip Erdoğan and UK Prime Minister Keir Starmer. This sale is not only the first order for “Typhoon” aircraft since 2017 but is also considered Britain's largest military export operation in the last twenty years.
Keir Starmer, evaluating the agreement as a strategic step towards NATO solidarity, stated that this agreement sends a message of strength to both Europe and the alliance's southeastern flank. British Defence Secretary John Healey noted that the agreement reflects not only the sale of aircraft but also the deepening of the strategic partnership with Turkey. Turkish Minister of National Defence Yaşar Güler, in his statement, announced that the aircraft would be brought to the country early next year.