Suriya məsələsi ətrafında son günlərdə yaranan gərginlik və müxtəlif iddialar fonunda, Türkiyə rəsmiləri tərəfindən açıqlamalar verilib. Bu açıqlamalar, bölgədəki vəziyyətə dair Türkiyənin mövqeyini və atılacaq addımları əks etdirir.
Redaksiya məlumat verir ki, Türkiyə prezidenti, Suriya xalqının sülh və əmin-amanlıq istədiyini vurğulayaraq, bütün etnik qrupların – ərəblərin, türkmənlərin, kürdlərin və nusəyrilərin – qardaşlıq şəraitində birgə yaşamasının vacibliyini qeyd edib. Prezident, xüsusilə kürd vətəndaşlarına müraciət edərək, əbədi qardaşlığa zərbə vurmaq və nifaq salmaq istəyən oyunlara gəlməməyə, istismarcılara dəstək verməməyə və fitnə-fəsad törətməyə çalışanlara etibar etməməyə çağırıb. Türkiyənin, 86 milyon vətəndaşı ilə birlikdə, özünə tərəf yönəlmiş milyonların ən etibarlı sığınacağı, yurdu və təminatı olduğu bildirilib. Terrorizmdən uzaq Türkiyə və terrorizmdən uzaq bölgə prosesinə zərər vermək istəyənlərə, qonşularla və qardaşlarla araya nifaq toxumu səpmək istəyənlərə fürsət verilməyəcəyi vurğulanıb.
Türkiyə rəsmiləri, həqiqətləri təhrif etmək əvəzinə, ortaq ağıl və birlik hissi ilə danışmağın vacibliyini bildiriblər. Türkiyənin mübarizəsinin etnik kimliklərlə deyil, terrorla, şiddətlə və hüququn xaricinə çıxan strukturlarla olduğu qeyd edilib. Türkiyənin mübarizəsinin, sərhədlərində terror dəhlizi yaradılmaması üçün olduğu vurğulanıb. Bölgədə daimi sülh, sabitlik və əhatəli siyasi nizamın təsis edilməsi baxımından atılan hər konstruktiv addımın önəmli olduğu bildirilib.
Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının İctimaiyyətlə Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri tərəfindən sosial şəbəkələrdə edilən açıqlamada, bəzi siyasi dairələrin Suriyada "kürdlərin hədəf alındığı" iddialarına münasibət bildirilib. İdarə rəhbəri, sözügedən iddiaların "həqiqəti əks etdirmədiyini və bölgədə sosial fay xətlərini yenidən hərəkətə gətirməyə yönəlmiş bir cəhd" olduğunu ifadə edib. İdarə rəhbəri, cəmiyyəti parçalayan deyil, birləşdirən bir dilin hər kəsin məsuliyyəti olduğunu vurğulayaraq, bu istiqamətdə səylərin davam etdiriləcəyini bildirib.

На фоне недавней напряженности и различных заявлений вокруг сирийского вопроса, турецкие официальные лица выступили с заявлениями. Эти заявления отражают позицию Турции относительно ситуации в регионе и шаги, которые будут предприняты.
Как сообщает Redaksiya, президент Турции подчеркнул, что сирийский народ желает мира и спокойствия, отметив важность совместного проживания всех этнических групп – арабов, туркмен, курдов и алавитов – в условиях братства. Президент обратился, в частности, к курдским гражданам, призвав их не поддаваться на провокации, стремящиеся подорвать вечное братство и посеять раздор, не поддерживать эксплуататоров и не доверять тем, кто пытается сеять смуту и раздор. Было заявлено, что Турция, вместе со своими 86 миллионами граждан, является самой надежной гаванью, домом и гарантией для миллионов, обращенных к ней. Было подчеркнуто, что не будет предоставлено возможности тем, кто хочет нанести ущерб процессу создания Турции, свободной от терроризма, и региона, свободного от терроризма, а также тем, кто хочет посеять семена раздора между соседями и братьями.
Турецкие официальные лица заявили о важности говорить на языке здравого смысла и единства, а не искажать правду. Было отмечено, что борьба Турции ведется не с этническими группами, а с терроризмом, насилием и структурами, действующими вне правового поля. Было подчеркнуто, что борьба Турции ведется для предотвращения создания террористического коридора на ее границах. Было заявлено, что каждый конструктивный шаг, предпринятый для установления прочного мира, стабильности и всеобъемлющего политического порядка в регионе, имеет важное значение.
В заявлении, сделанном руководителем Управления по связям с общественностью Администрации президента Турции в социальных сетях, было высказано отношение к заявлениям некоторых политических кругов о том, что "курды подвергаются преследованию" в Сирии. Руководитель управления заявил, что указанные заявления "не отражают действительности и являются попыткой вновь активизировать социальные линии разлома в регионе". Руководитель управления подчеркнул, что язык, объединяющий общество, а не разделяющий его, является ответственностью каждого, и заявил, что усилия в этом направлении будут продолжены.