Suriya məsələsi ətrafında son günlərdə yaranan gərginlik və müxtəlif iddialar fonunda, Türkiyə rəsmiləri tərəfindən açıqlamalar verilib. Bu açıqlamalar, bölgədəki vəziyyətə dair Türkiyənin mövqeyini və atılacaq addımları əks etdirir.
Redaksiya məlumat verir ki, Türkiyə prezidenti, Suriya xalqının sülh və əmin-amanlıq istədiyini vurğulayaraq, bütün etnik qrupların – ərəblərin, türkmənlərin, kürdlərin və nusəyrilərin – qardaşlıq şəraitində birgə yaşamasının vacibliyini qeyd edib. Prezident, xüsusilə kürd vətəndaşlarına müraciət edərək, əbədi qardaşlığa zərbə vurmaq və nifaq salmaq istəyən oyunlara gəlməməyə, istismarcılara dəstək verməməyə və fitnə-fəsad törətməyə çalışanlara etibar etməməyə çağırıb. Türkiyənin, 86 milyon vətəndaşı ilə birlikdə, özünə tərəf yönəlmiş milyonların ən etibarlı sığınacağı, yurdu və təminatı olduğu bildirilib. Terrorizmdən uzaq Türkiyə və terrorizmdən uzaq bölgə prosesinə zərər vermək istəyənlərə, qonşularla və qardaşlarla araya nifaq toxumu səpmək istəyənlərə fürsət verilməyəcəyi vurğulanıb.
Türkiyə rəsmiləri, həqiqətləri təhrif etmək əvəzinə, ortaq ağıl və birlik hissi ilə danışmağın vacibliyini bildiriblər. Türkiyənin mübarizəsinin etnik kimliklərlə deyil, terrorla, şiddətlə və hüququn xaricinə çıxan strukturlarla olduğu qeyd edilib. Türkiyənin mübarizəsinin, sərhədlərində terror dəhlizi yaradılmaması üçün olduğu vurğulanıb. Bölgədə daimi sülh, sabitlik və əhatəli siyasi nizamın təsis edilməsi baxımından atılan hər konstruktiv addımın önəmli olduğu bildirilib.
Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının İctimaiyyətlə Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri tərəfindən sosial şəbəkələrdə edilən açıqlamada, bəzi siyasi dairələrin Suriyada "kürdlərin hədəf alındığı" iddialarına münasibət bildirilib. İdarə rəhbəri, sözügedən iddiaların "həqiqəti əks etdirmədiyini və bölgədə sosial fay xətlərini yenidən hərəkətə gətirməyə yönəlmiş bir cəhd" olduğunu ifadə edib. İdarə rəhbəri, cəmiyyəti parçalayan deyil, birləşdirən bir dilin hər kəsin məsuliyyəti olduğunu vurğulayaraq, bu istiqamətdə səylərin davam etdiriləcəyini bildirib.

Amidst the recent tensions and various claims surrounding the Syrian issue, statements have been issued by Turkish officials. These statements reflect Turkey's position on the situation in the region and the steps to be taken.
Redaksiya reports that the President of Turkey emphasized the Syrian people's desire for peace and security, noting the importance of Arabs, Turkmen, Kurds, and Alawites living together in brotherhood. The President specifically addressed Kurdish citizens, urging them not to fall for schemes aiming to disrupt eternal brotherhood and sow discord, not to support exploiters, and not to trust those trying to incite sedition and mischief. It was stated that Turkey, with its 86 million citizens, is the most reliable refuge, homeland, and guarantee for millions looking towards it. It was stressed that those who wish to harm the process of a Turkey free from terrorism and a region free from terrorism, and those who wish to sow seeds of discord among neighbors and brothers, will not be given an opportunity.
Turkish officials stated the importance of speaking with common sense and a sense of unity, rather than distorting the truth. It was noted that Turkey's struggle is not against ethnic identities, but against terrorism, violence, and structures operating outside the law. Turkey's fight was emphasized as being to prevent the creation of a terror corridor on its borders. It was stated that every constructive step taken is important for establishing lasting peace, stability, and a comprehensive political order in the region.
In a statement made on social media by the Head of the Directorate of Communications of the Presidency of Turkey, allegations by some political circles that "Kurds are being targeted" in Syria were addressed. The Head of the Directorate stated that these allegations "do not reflect the truth and are an attempt to reactivate social fault lines in the region." The Head of the Directorate emphasized that a language that unites, rather than divides, society is everyone's responsibility and stated that efforts in this direction will continue.