Türkiyə parlamentində büdcə qanunu qəbulundan sonra dava yaşandı
Türkiyədə iki min iyirmi altıncı il üzrə Büdcə Qanun Təklifinin üç yüz iyirmi səslə qəbul edilməsindən sonra parlamentin plenar iclasında ciddi gərginlik yaşanıb. Qanun layihəsinin təsdiqindən dərhal sonra millət vəkilləri arasında mübahisə yaranıb.
Redaksiya xəbər verir ki, gərginlik qısa müddətdə fiziki qarşıdurmaya çevrilib və iclas zalında yumruq davası baş verib. Qarşıdurma zamanı bir sıra millət vəkilləri yerlərindən qalxaraq zalın ortasına toplaşıblar.
Baş verən insident nəticəsində iclasın normal gedişi pozulub və parlamentdə müvəqqəti olaraq nizam-intizamın bərpasına ehtiyac yaranıb. Hadisə ilə bağlı əlavə rəsmi açıqlama verilməyib.

В Турции после принятия законопроекта о бюджете на 2026 год с 320 голосами в парламенте возникла серьезная напряженность на пленарном заседании. Сразу после утверждения законопроекта между депутатами возник спор.
Как сообщает редакция, напряженность вскоре переросла в физическое столкновение, и в зале заседаний началась драка. Во время столкновения ряд депутатов встали со своих мест и собрались в центре зала.
В результате произошедшего инцидента нормальный ход заседания был нарушен, и потребовалось временное восстановление порядка в парламенте. Дополнительных официальных заявлений по поводу произошедшего не поступало.