Enerji sahəsində aparılan işlər, xüsusilə də neft və qaz yataqlarının kəşfi və istismarı, Türkiyə iqtisadiyyatı üçün strateji əhəmiyyət kəsb edir. Bu sahədəki son inkişaflar və gələcək planlar, ölkənin enerji təhlükəsizliyini təmin etmək və iqtisadi artımı dəstəkləmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya xəbər verir ki, Türkiyənin Enerji və Təbii Sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar, 2025-ci ildə uğurlu kəşfiyyat işlərinin həyata keçirildiyini bildirib. Nazir, 2026-cı ildə quru ərazilərdə 282 və dənizdə 18 qazma işi aparmağı hədəflədiklərini açıqlayıb. Bu planlar, Türkiyənin enerji sahəsindəki fəaliyyətinin genişləndirilməsinə və enerji təchizatının diversifikasiyasına yönəlib.
Bayraktar, müxalifətin enerji layihələrinə yönəltdiyi tənqidlərə də toxunub. O, müxalifətin tənqidlərinə cavab olaraq, "Onlar tənqid edərkən, biz hər saatda 10 dönüm günəş tarlası qururuq" ifadəsini işlədib. Bu açıqlama, hökumətin bərpa olunan enerji mənbələrinə verdiyi önəmi və bu sahədəki sürətli inkişafı vurğulayır. Nazirin sözlərinə görə, Türkiyənin enerji siyasəti, təkcə neft və qaz yataqlarının kəşfi ilə məhdudlaşmır, eyni zamanda günəş enerjisi kimi bərpa olunan enerji mənbələrinin də inkişafına böyük diqqət yetirilir. Bu, ölkənin enerji təhlükəsizliyini artırmaqla yanaşı, ətraf mühitin qorunmasına da töhfə verir.

Работа в энергетической сфере, особенно разведка и разработка нефтяных и газовых месторождений, имеет стратегическое значение для экономики Турции. Последние достижения в этой области и будущие планы направлены на обеспечение энергетической безопасности страны и поддержку экономического роста.
Redaksiya сообщает, что министр энергетики и природных ресурсов Турции Альпарслан Байрактар заявил, что в 2025 году были проведены успешные разведочные работы. Министр объявил, что в 2026 году планируется провести 282 буровых работы на суше и 18 на море. Эти планы направлены на расширение деятельности Турции в энергетической сфере и диверсификацию энергоснабжения.
Байрактар также коснулся критики энергетических проектов со стороны оппозиции. В ответ на критику оппозиции он заявил: «Пока они критикуют, мы строим солнечные поля площадью 10 акров каждый час». Это заявление подчеркивает важность, которую правительство придает возобновляемым источникам энергии, и быстрые темпы развития в этой области. По словам министра, энергетическая политика Турции не ограничивается только разведкой нефтяных и газовых месторождений, но и уделяет большое внимание развитию возобновляемых источников энергии, таких как солнечная энергия. Это не только повышает энергетическую безопасность страны, но и способствует защите окружающей среды.