Enerji sahəsində aparılan işlər, xüsusilə də neft və qaz yataqlarının kəşfi və istismarı, Türkiyə iqtisadiyyatı üçün strateji əhəmiyyət kəsb edir. Bu sahədəki son inkişaflar və gələcək planlar, ölkənin enerji təhlükəsizliyini təmin etmək və iqtisadi artımı dəstəkləmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya xəbər verir ki, Türkiyənin Enerji və Təbii Sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar, 2025-ci ildə uğurlu kəşfiyyat işlərinin həyata keçirildiyini bildirib. Nazir, 2026-cı ildə quru ərazilərdə 282 və dənizdə 18 qazma işi aparmağı hədəflədiklərini açıqlayıb. Bu planlar, Türkiyənin enerji sahəsindəki fəaliyyətinin genişləndirilməsinə və enerji təchizatının diversifikasiyasına yönəlib.
Bayraktar, müxalifətin enerji layihələrinə yönəltdiyi tənqidlərə də toxunub. O, müxalifətin tənqidlərinə cavab olaraq, "Onlar tənqid edərkən, biz hər saatda 10 dönüm günəş tarlası qururuq" ifadəsini işlədib. Bu açıqlama, hökumətin bərpa olunan enerji mənbələrinə verdiyi önəmi və bu sahədəki sürətli inkişafı vurğulayır. Nazirin sözlərinə görə, Türkiyənin enerji siyasəti, təkcə neft və qaz yataqlarının kəşfi ilə məhdudlaşmır, eyni zamanda günəş enerjisi kimi bərpa olunan enerji mənbələrinin də inkişafına böyük diqqət yetirilir. Bu, ölkənin enerji təhlükəsizliyini artırmaqla yanaşı, ətraf mühitin qorunmasına da töhfə verir.

Turkey Prepares Large-Scale Plans in the Energy Sector
Work in the energy sector, particularly the discovery and exploitation of oil and gas fields, holds strategic importance for the Turkish economy. Recent developments and future plans in this area aim to ensure the country's energy security and support economic growth.
Redaksiya reports that Turkey's Minister of Energy and Natural Resources, Alparslan Bayraktar, stated that successful exploration activities were carried out in 2025. The Minister announced their goal to conduct 282 drilling operations on land and 18 at sea in 2026. These plans are aimed at expanding Turkey's activities in the energy sector and diversifying its energy supply.
Bayraktar also addressed the opposition's criticisms of energy projects. In response to the opposition's critiques, he stated, "While they criticize, we are establishing 10 decares of solar fields every hour." This statement highlights the government's emphasis on renewable energy sources and the rapid development in this area. According to the Minister, Turkey's energy policy is not limited solely to the discovery of oil and gas fields; significant attention is also paid to the development of renewable energy sources such as solar energy. This contributes to protecting the environment while increasing the country's energy security.