Türkiyə ABŞ bazarına çıxışını genişləndirir, ticarət artırılacaq
Türkiyənin ticarət naziri Ömər Bolat, ölkəsinin Amerika Birləşmiş Ştatları (ABŞ) bazarında fəal iştirak etdiyini və bu ölkəyə tekstildən avtomobilə qədər bir çox məhsul ixrac etdiyini bildirib. Nazir, Türkiyənin ABŞ ilə ticarət, investisiya və enerji sahəsindəki əməkdaşlığını daha da artırmağı hədəflədiyini vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Ömər Bolatın açıqlamaları, Türkiyənin ABŞ ilə ticarət əlaqələrini genişləndirmək və bu bazarda daha güclü mövqe tutmaq istəyini əks etdirir. Nazir, uzaq ölkələr və hədəf ölkələr strategiyaları çərçivəsində ABŞ ilə ticarət, investisiya və enerji sahəsində əməkdaşlığın daha yüksək rəqəmlərə çatdırılacağını qeyd edib. Bu strategiya, Türkiyənin iqtisadiyyatının diversifikasiyası və ixracatının artırılması məqsədinə xidmət edir.
Ömər Bolatın sözlərinə görə, Türkiyənin ABŞ-a ixrac etdiyi məhsullar arasında tekstil, avtomobil, maşınqayırma və digər sənaye məhsulları mühüm yer tutur. Bu, Türkiyənin müxtəlif sektorlarda ABŞ bazarına çıxış imkanlarını artırmaqla yanaşı, həm də iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin güclənməsinə töhfə verir. Nazir, Türkiyənin ABŞ ilə ticarət əlaqələrini inkişaf etdirmək üçün müxtəlif tədbirlər gördüyünü və bu istiqamətdə səylərin davam etdirildiyini də vurğulayıb. Bu tədbirlər arasında ticarət danışıqlarının aparılması, investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması və enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi kimi məsələlər yer alır.

Turkey Expands Access to US Market, Trade to Increase
Turkey's Trade Minister Ömer Bolat stated that his country actively participates in the United States (US) market and exports many products to this country, from textiles to automobiles. The Minister emphasized that Turkey aims to further increase its cooperation with the US in the fields of trade, investment, and energy.
Redaksiya reports that Ömer Bolat's statements reflect Turkey's desire to expand trade relations with the US and establish a stronger position in this market. The Minister noted that cooperation with the US in trade, investment, and energy will reach higher figures within the framework of "distant countries" and "target countries" strategies. This strategy serves the goal of diversifying Turkey's economy and increasing its exports.
According to Ömer Bolat, textiles, automobiles, machinery, and other industrial products hold a significant place among the products Turkey exports to the US. This not only increases Turkey's access opportunities to the US market in various sectors but also contributes to strengthening economic ties between the two countries. The Minister also emphasized that Turkey has taken various measures to develop trade relations with the US and that efforts in this direction are continuing. These measures include conducting trade negotiations, improving the investment environment, and expanding cooperation in the energy sector.