Türkiyə ABŞ bazarına çıxışını genişləndirir, ticarət artırılacaq
Türkiyənin ticarət naziri Ömər Bolat, ölkəsinin Amerika Birləşmiş Ştatları (ABŞ) bazarında fəal iştirak etdiyini və bu ölkəyə tekstildən avtomobilə qədər bir çox məhsul ixrac etdiyini bildirib. Nazir, Türkiyənin ABŞ ilə ticarət, investisiya və enerji sahəsindəki əməkdaşlığını daha da artırmağı hədəflədiyini vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Ömər Bolatın açıqlamaları, Türkiyənin ABŞ ilə ticarət əlaqələrini genişləndirmək və bu bazarda daha güclü mövqe tutmaq istəyini əks etdirir. Nazir, uzaq ölkələr və hədəf ölkələr strategiyaları çərçivəsində ABŞ ilə ticarət, investisiya və enerji sahəsində əməkdaşlığın daha yüksək rəqəmlərə çatdırılacağını qeyd edib. Bu strategiya, Türkiyənin iqtisadiyyatının diversifikasiyası və ixracatının artırılması məqsədinə xidmət edir.
Ömər Bolatın sözlərinə görə, Türkiyənin ABŞ-a ixrac etdiyi məhsullar arasında tekstil, avtomobil, maşınqayırma və digər sənaye məhsulları mühüm yer tutur. Bu, Türkiyənin müxtəlif sektorlarda ABŞ bazarına çıxış imkanlarını artırmaqla yanaşı, həm də iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin güclənməsinə töhfə verir. Nazir, Türkiyənin ABŞ ilə ticarət əlaqələrini inkişaf etdirmək üçün müxtəlif tədbirlər gördüyünü və bu istiqamətdə səylərin davam etdirildiyini də vurğulayıb. Bu tədbirlər arasında ticarət danışıqlarının aparılması, investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması və enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi kimi məsələlər yer alır.

Турция расширяет доступ к рынку США, торговля будет увеличена
Министр торговли Турции Омер Болат заявил, что его страна активно участвует на рынке Соединенных Штатов Америки (США) и экспортирует в эту страну множество товаров, от текстиля до автомобилей. Министр подчеркнул, что Турция стремится к дальнейшему увеличению сотрудничества с США в сферах торговли, инвестиций и энергетики.
Редакция сообщает, что заявления Омера Болата отражают стремление Турции расширить торговые связи с США и занять более сильную позицию на этом рынке. Министр отметил, что в рамках стратегий "дальних стран" и "целевых стран" сотрудничество с США в сферах торговли, инвестиций и энергетики будет доведено до более высоких показателей. Эта стратегия служит цели диверсификации экономики Турции и увеличения ее экспорта.
По словам Омера Болата, среди товаров, экспортируемых Турцией в США, важное место занимают текстиль, автомобили, машиностроительная и другая промышленная продукция. Это не только увеличивает возможности Турции по выходу на рынок США в различных секторах, но и способствует укреплению экономических связей между двумя странами. Министр также подчеркнул, что Турция предпринимает различные меры для развития торговых отношений с США и продолжает усилия в этом направлении. Среди этих мер — проведение торговых переговоров, улучшение инвестиционного климата и расширение сотрудничества в энергетической сфере.