Trampın tarifləri: Məhkəmə qərarı bazarları silkələdi
ABŞ Ali Məhkəməsi tərəfindən prezident Donald Trampın geniş miqyaslı "qarşılıqlı" tariflərinin ləğv edilməsi kriptovalyuta və səhm bazarlarında ani dəyişkənliyə səbəb oldu. Bu qərar 20 fevral 2026-cı il tarixində 6-3 səs çoxluğu ilə qəbul edilmişdir.
Redaksiya məlumat verir ki, qərarın elan edilməsindən dərhal sonra kriptovalyuta bazarlarında, xüsusilə də Bitcoin-də əhəmiyyətli dəyişikliklər müşahidə olunub.
Bitcoin-in qiyməti ABŞ Ali Məhkəməsinin qərarından sonra sürətlə yüksələrək 67,800 ABŞ dollarına çatdı. Bu hadisə, bazar iştirakçılarının qərarın iqtisadi təsirlərinə reaksiyası kimi qiymətləndirilir.

Отмена масштабных «взаимных» тарифов президента Дональда Трампа Верховным судом США вызвала мгновенную волатильность на рынках криптовалют и акций. Решение было принято 20 февраля 2026 года большинством голосов 6-3.
Редакция сообщает, что сразу после объявления решения были отмечены значительные изменения на рынках криптовалют, особенно на Bitcoin.
Цена Bitcoin после решения Верховного суда США резко выросла, достигнув 67 800 долларов США. Это событие оценивается как реакция участников рынка на экономические последствия решения.