ABŞ Prezidenti Donald Trampın NATO qüvvələrinin Polşa hava məkanında vurduğu PUA-lara “səbirli” münasibəti Avropada ciddi narahatlıq yaradıb. Avropa diplomatları bildiriblər ki, bu, ABŞ-ın müttəfiqləri müdafiə etmək öhdəliyinə dair suallar doğurur.
Redaksiya Reuters-ə istinadən xəbər verir ki, bir çox alyans üzvü Tramp administrasiyasının kollektiv təhlükəsizlik barədə NATO-nun 5-ci maddəsini yerinə yetirməyə nə dərəcədə hazır olduğunu şübhə altına alır. Onların sözlərinə görə, Trampın reaksiyası ABŞ prezidentlərinin Franklin Ruzveltdən bəri formalaşdırdığı ənənədən kənara çıxaraq, Avropanın təhlükəsizliyini artıq Amerika üçün əsas hesab etmədiyini göstərir.
Məlumata görə, Polşa 10 sentyabrda ərazisinə daxil olan bir neçə PUA-nı məhv etdiyini açıqlayıb. Baş nazir Donald Tusk həmin PUA-ları Rusiyaya məxsus adlandırıb. Tramp isə insidentdən bir gün sonra çıxışında PUA-ların Polşaya daxil olmasını “səhv ola bilər” sözləri ilə qiymətləndirib və vəziyyətdən məmnun olmadığını bildirib.

Trump's reaction to NATO's downing of drones in Poland caused concern
US President Donald Trump's "patient" reaction to NATO forces downing drones in Polish airspace has caused serious concern in Europe. European diplomats stated that this raises questions about the US's commitment to defending its allies.
The editorial office, citing Reuters, reports that many alliance members question how prepared the Trump administration is to fulfill Article 5 of NATO regarding collective security. According to them, Trump's reaction deviates from the tradition established by US presidents since Franklin Roosevelt, indicating that he no longer considers European security fundamental for America.
According to the information, Poland announced on September 10 that it had destroyed several drones that entered its territory. Prime Minister Donald Tusk called these drones Russian-owned. Trump, however, in a speech a day after the incident, assessed the entry of the drones into Poland with the words "it could be a mistake" and stated that he was not satisfied with the situation.