ABŞ prezidenti Donald Tramp bu günü “çox uğurlu” adlandıraraq Rusiya, ABŞ və Ukrayna arasında üçtərəfli görüşün keçirilməsinə çalışacağını açıqlayıb. O, mümkün ərazi mübadiləsinin müzakirəyə çıxarılmalı olduğunu da vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp Rusiya Federasiyasının təhlükəsizlik zəmanətlərini qəbul etməyə razılıq verdiyini bildirib. Zelenski isə ABŞ prezidenti ilə “çox yaxşı söhbət” apardığını və təhlükəsizlik zəmanətlərinin danışıqların əsas mövzularından biri olduğunu qeyd edib.
Tramp çıxışında Alaskadakı sammitin Ukraynada sülhə nail olunmasının mümkünlüyünə onu inandırdığını deyib. O, həmçinin Rusiyanın “daha genişmiqyaslı təcavüz” ehtimalına inanmadığını bəyan edib.
Zelenski isə mətbuata açıqlamasında ərazi məsələlərinin Rusiya, ABŞ və Ukrayna liderlərinin üçtərəfli görüşündə müzakirə ediləcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, Tramp ilə danışıqlarda həssas məsələlər də diqqət mərkəzində olub.
Avropa İttifaqı Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen bəyan edib ki, Aİ NATO-nun beşinci maddəsinə bənzər təhlükəsizlik zəmanətləri üzərində işləyəcək.
Fransa prezidenti Emmanuel Makron Ukrayna münaqişəsinin həllini Avropanın iştirakı ilə dördtərəfli formatda müzakirə etməyi təklif edib. O, üçtərəfli görüşdən əvvəl atəşkəsin zəruriliyini vurğulayıb.
Tramp əlavə edib ki, bir-iki həftə ərzində danışıqlar yolu ilə Ukraynadakı münaqişənin həllinin perspektivləri daha aydın görünəcək. Onun sözlərinə görə, çox mürəkkəb məsələlər yoxdur, lakin nəticənin əldə olunmaması da mümkündür.
Almaniya kansleri Mers isə Tramp ilə söhbətində növbəti görüşədək atəşkəsə nail olunacağına ümid etdiyini bildirib.
Tramp və Zelenskinin Avropa İttifaqı liderlərinin iştirakı ilə keçirdiyi, mətbuat üçün açıq hissə təxminən 28 dəqiqə davam edib.

What Did Trump Discuss with Zelensky and European Leaders?
US President Donald Trump called this day “very successful” and announced that he would strive for a trilateral meeting between Russia, the US, and Ukraine. He also emphasized that a possible land swap should be discussed.
The editorial office reports that Trump stated the Russian Federation agreed to accept security guarantees. Zelensky, on the other hand, noted that he had a “very good conversation” with the US president and that security guarantees were one of the main topics of discussion.
In his speech, Trump said that the summit in Alaska convinced him of the possibility of achieving peace in Ukraine. He also declared that he did not believe in the possibility of “larger-scale aggression” by Russia.
Zelensky, in his statement to the press, said that territorial issues would be discussed at a trilateral meeting of the leaders of Russia, the US, and Ukraine. According to him, sensitive issues were also a focus during the talks with Trump.
European Union Commission President Ursula von der Leyen announced that the EU would work on security guarantees similar to NATO's Article Five.
French President Emmanuel Macron proposed discussing the resolution of the Ukrainian conflict in a quadrilateral format with the participation of Europe. He emphasized the necessity of a ceasefire before a trilateral meeting.
Trump added that within one or two weeks, the prospects for resolving the conflict in Ukraine through negotiations would become clearer. According to him, there are no very complex issues, but it is also possible that no result will be achieved.
German Chancellor Mers, in her conversation with Trump, expressed hope that a ceasefire would be achieved before the next meeting.
The open part of the meeting between Trump and Zelensky, held with the participation of European Union leaders, lasted approximately 28 minutes.