ABŞ prezidenti Donald Tramp bu günü “çox uğurlu” adlandıraraq Rusiya, ABŞ və Ukrayna arasında üçtərəfli görüşün keçirilməsinə çalışacağını açıqlayıb. O, mümkün ərazi mübadiləsinin müzakirəyə çıxarılmalı olduğunu da vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp Rusiya Federasiyasının təhlükəsizlik zəmanətlərini qəbul etməyə razılıq verdiyini bildirib. Zelenski isə ABŞ prezidenti ilə “çox yaxşı söhbət” apardığını və təhlükəsizlik zəmanətlərinin danışıqların əsas mövzularından biri olduğunu qeyd edib.
Tramp çıxışında Alaskadakı sammitin Ukraynada sülhə nail olunmasının mümkünlüyünə onu inandırdığını deyib. O, həmçinin Rusiyanın “daha genişmiqyaslı təcavüz” ehtimalına inanmadığını bəyan edib.
Zelenski isə mətbuata açıqlamasında ərazi məsələlərinin Rusiya, ABŞ və Ukrayna liderlərinin üçtərəfli görüşündə müzakirə ediləcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, Tramp ilə danışıqlarda həssas məsələlər də diqqət mərkəzində olub.
Avropa İttifaqı Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen bəyan edib ki, Aİ NATO-nun beşinci maddəsinə bənzər təhlükəsizlik zəmanətləri üzərində işləyəcək.
Fransa prezidenti Emmanuel Makron Ukrayna münaqişəsinin həllini Avropanın iştirakı ilə dördtərəfli formatda müzakirə etməyi təklif edib. O, üçtərəfli görüşdən əvvəl atəşkəsin zəruriliyini vurğulayıb.
Tramp əlavə edib ki, bir-iki həftə ərzində danışıqlar yolu ilə Ukraynadakı münaqişənin həllinin perspektivləri daha aydın görünəcək. Onun sözlərinə görə, çox mürəkkəb məsələlər yoxdur, lakin nəticənin əldə olunmaması da mümkündür.
Almaniya kansleri Mers isə Tramp ilə söhbətində növbəti görüşədək atəşkəsə nail olunacağına ümid etdiyini bildirib.
Tramp və Zelenskinin Avropa İttifaqı liderlərinin iştirakı ilə keçirdiyi, mətbuat üçün açıq hissə təxminən 28 dəqiqə davam edib.

Президент США Дональд Трамп назвал этот день «очень успешным» и заявил, что будет добиваться проведения трехсторонней встречи между Россией, США и Украиной. Он также подчеркнул, что возможный обмен территориями должен быть вынесен на обсуждение.
Редакция сообщает, что Трамп заявил о согласии Российской Федерации принять гарантии безопасности. Зеленский же отметил, что провел «очень хороший разговор» с президентом США, и гарантии безопасности были одной из основных тем переговоров.
Трамп в своем выступлении сказал, что саммит на Аляске убедил его в возможности достижения мира в Украине. Он также заявил, что не верит в вероятность «более масштабной агрессии» со стороны России.
Зеленский же в своем заявлении для прессы сообщил, что территориальные вопросы будут обсуждаться на трехсторонней встрече лидеров России, США и Украины. По его словам, в переговорах с Трампом в центре внимания были и чувствительные вопросы.
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что ЕС будет работать над гарантиями безопасности, аналогичными пятой статье НАТО.
Президент Франции Эмманюэль Макрон предложил обсудить урегулирование украинского конфликта в четырехстороннем формате с участием Европы. Он подчеркнул необходимость прекращения огня до трехсторонней встречи.
Трамп добавил, что в течение одной-двух недель перспективы урегулирования конфликта в Украине путем переговоров станут более ясными. По его словам, очень сложных вопросов нет, но возможно и отсутствие результата.
Канцлер Германии Мерс в разговоре с Трампом выразила надежду на достижение прекращения огня до следующей встречи.
Открытая для прессы часть встречи Трампа и Зеленского с участием лидеров Европейского Союза длилась около 28 минут.