ABŞ prezidenti Donald Tramp Ağ Evdə İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu ilə birlikdə Qəzza planı və Yaxın Şərqdə sülh perspektivləri barədə çıxış edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp bugünkü günü “mümkün olan ən böyük günlərdən biri, bəlkə də sivilizasiyanın ən böyük günü” adlandırıb: “Bunu Yaxın Şərqdə əbədi sülh deyək. Bir çox Avropa lideri mənə zəng edib soruşur: bu doğrudurmu, siz həqiqətən Yaxın Şərqdə sülh edirsinizmi? Bu inanılmazdır”.
Tramp çıxışında Netanyahunun Qəzza planına razılıq verməsinə görə təşəkkür edib: “Birlikdə işləsək, illərlə, onilliklərlə, hətta minilliklərlə davam edən ölüm və dağıntılara son qoya bilərik. Region üçün təhlükəsizlik, sülh və rifahın yeni fəsli başlaya bilər”.
ABŞ prezidenti həmçinin bildirib ki, təklif qəbul edilərsə, HƏMAS bütün girovları dərhal azad etməlidir: “Eşidirəm ki, HƏMAS da bunu başa çatdırmaq istəyir. İndi sülh sazişinə razılıq verməli olan yeganə tərəf onlardır. Əgər imtina etsələr, Netanyahu mənim tam dəstəyimə malik olacaq”.
Tramp əlavə edib ki, “Qəzza sülh şurasına” sabiq Britaniya baş naziri Toni Bleyer daxil ediləcək və yaxın günlərdə daha bir neçə ad açıqlanacaq: “Məni ora ad verdilər, indi isə hamı qoşulmaq istəyir”.
O, 7 oktyabr faciəsini xatırladaraq girovların azad olunmasının vacibliyini vurğulayıb: “Minlərlə insan həyatını itirdi. İndi girovları geri almağın vaxtıdır. Netanyahu döyüşçüdür, normal həyata dönməyi bilmir. İsrail onun kimi liderə sahib olduğu üçün şanslıdır”.
Tramp bəzi Avropa ölkələrinin Fələstin dövlətini tanımasını “səfehlik” adlandırıb və yaxın günlərdə Qəzzədə atəşin kəsilməli olduğunu deyib: “Bəlkə də əbədi olar. Bu, çox gözəl olmazdımı?”
ABŞ prezidenti həmçinin öz dövründə imzalanmış “İbrahim Sazişləri”ni xatırladıb və “heç bir prezident İsrailin dostu kimi mənim qədər olmamışdır” sözlərini işlədib. O bildirib ki, vaxtilə İranın da bu sazişlərə qoşulacağını düşünmüşdü: “İndi isə bu, B2-lərlə fərqli istiqamət aldı”.
Tramp BMT-dəki çıxışını da yada salaraq teleprompterin işləməməsinə baxmayaraq uzun nitq etdiyini və bunun yüksək qiymətləndirildiyini bildirib: “Bunu Bayden edə bilərdimi? Məncə, yox”.
Sonda Tramp vurğulayıb: “Tarix göstərir ki, İsraillə əlaqələri olanlar çiçəklənib, onu məhv etmək istəyənlər isə uğursuzluğa düçar olublar”.

Trump and Netanyahu held a joint press conference at the White House
US President Donald Trump spoke at the White House alongside Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu about the Gaza plan and prospects for peace in the Middle East.
The editorial office reports that Trump called today “one of the greatest days possible, perhaps the greatest day for civilization”: “Let's call this eternal peace in the Middle East. Many European leaders have called me asking: is this true, are you really making peace in the Middle East? This is incredible.”
In his speech, Trump thanked Netanyahu for agreeing to the Gaza plan: “If we work together, we can put an end to years, decades, even millennia of death and destruction. A new chapter of security, peace, and prosperity can begin for the region.”
The US President also stated that if the proposal is accepted, Hamas must immediately release all hostages: “I hear that Hamas also wants to complete this. Now they are the only party that must agree to the peace agreement. If they refuse, Netanyahu will have my full support.”
Trump added that former British Prime Minister Tony Blair will be included in the “Gaza Peace Council” and several more names will be announced in the coming days: “They named me there, and now everyone wants to join.”
He recalled the October 7 tragedy and emphasized the importance of releasing the hostages: “Thousands of people lost their lives. Now is the time to get the hostages back. Netanyahu is a fighter, he doesn't know how to return to normal life. Israel is lucky to have a leader like him.”
Trump called the recognition of a Palestinian state by some European countries “foolishness” and said that a ceasefire should be implemented in Gaza in the coming days: “Perhaps it will be eternal. Wouldn't that be wonderful?”
The US President also recalled the “Abraham Accords” signed during his term and used the words “no president has been as much a friend of Israel as I have.” He stated that he once thought Iran would also join these agreements: “But now, this has taken a different direction with the B2s.”
Trump also recalled his speech at the UN, stating that despite the teleprompter not working, he delivered a long speech, and it was highly appreciated: “Could Biden do that? I don't think so.”
Finally, Trump emphasized: “History shows that those who have relations with Israel have prospered, while those who wanted to destroy it have failed.”