ABŞ prezidenti Donald Tramp Ağ Evdə İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu ilə birlikdə Qəzza planı və Yaxın Şərqdə sülh perspektivləri barədə çıxış edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp bugünkü günü “mümkün olan ən böyük günlərdən biri, bəlkə də sivilizasiyanın ən böyük günü” adlandırıb: “Bunu Yaxın Şərqdə əbədi sülh deyək. Bir çox Avropa lideri mənə zəng edib soruşur: bu doğrudurmu, siz həqiqətən Yaxın Şərqdə sülh edirsinizmi? Bu inanılmazdır”.
Tramp çıxışında Netanyahunun Qəzza planına razılıq verməsinə görə təşəkkür edib: “Birlikdə işləsək, illərlə, onilliklərlə, hətta minilliklərlə davam edən ölüm və dağıntılara son qoya bilərik. Region üçün təhlükəsizlik, sülh və rifahın yeni fəsli başlaya bilər”.
ABŞ prezidenti həmçinin bildirib ki, təklif qəbul edilərsə, HƏMAS bütün girovları dərhal azad etməlidir: “Eşidirəm ki, HƏMAS da bunu başa çatdırmaq istəyir. İndi sülh sazişinə razılıq verməli olan yeganə tərəf onlardır. Əgər imtina etsələr, Netanyahu mənim tam dəstəyimə malik olacaq”.
Tramp əlavə edib ki, “Qəzza sülh şurasına” sabiq Britaniya baş naziri Toni Bleyer daxil ediləcək və yaxın günlərdə daha bir neçə ad açıqlanacaq: “Məni ora ad verdilər, indi isə hamı qoşulmaq istəyir”.
O, 7 oktyabr faciəsini xatırladaraq girovların azad olunmasının vacibliyini vurğulayıb: “Minlərlə insan həyatını itirdi. İndi girovları geri almağın vaxtıdır. Netanyahu döyüşçüdür, normal həyata dönməyi bilmir. İsrail onun kimi liderə sahib olduğu üçün şanslıdır”.
Tramp bəzi Avropa ölkələrinin Fələstin dövlətini tanımasını “səfehlik” adlandırıb və yaxın günlərdə Qəzzədə atəşin kəsilməli olduğunu deyib: “Bəlkə də əbədi olar. Bu, çox gözəl olmazdımı?”
ABŞ prezidenti həmçinin öz dövründə imzalanmış “İbrahim Sazişləri”ni xatırladıb və “heç bir prezident İsrailin dostu kimi mənim qədər olmamışdır” sözlərini işlədib. O bildirib ki, vaxtilə İranın da bu sazişlərə qoşulacağını düşünmüşdü: “İndi isə bu, B2-lərlə fərqli istiqamət aldı”.
Tramp BMT-dəki çıxışını da yada salaraq teleprompterin işləməməsinə baxmayaraq uzun nitq etdiyini və bunun yüksək qiymətləndirildiyini bildirib: “Bunu Bayden edə bilərdimi? Məncə, yox”.
Sonda Tramp vurğulayıb: “Tarix göstərir ki, İsraillə əlaqələri olanlar çiçəklənib, onu məhv etmək istəyənlər isə uğursuzluğa düçar olublar”.

Президент США Дональд Трамп выступил в Белом доме вместе с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, обсудив план по Газе и перспективы мира на Ближнем Востоке.
Редакция сообщает, что Трамп назвал сегодняшний день «одним из величайших дней, возможно, величайшим днем цивилизации»: «Назовем это вечным миром на Ближнем Востоке. Многие европейские лидеры звонят мне и спрашивают: это правда, вы действительно устанавливаете мир на Ближнем Востоке? Это невероятно».
В своем выступлении Трамп поблагодарил Нетаньяху за согласие с планом по Газе: «Работая вместе, мы можем положить конец годам, десятилетиям и даже тысячелетиям смертей и разрушений. Для региона может начаться новая глава безопасности, мира и процветания».
Президент США также заявил, что если предложение будет принято, ХАМАС должен немедленно освободить всех заложников: «Я слышу, что ХАМАС тоже хочет это завершить. Теперь они единственная сторона, которая должна согласиться на мирное соглашение. Если они откажутся, Нетаньяху будет иметь мою полную поддержку».
Трамп добавил, что в «Совет мира Газы» будет включен бывший премьер-министр Великобритании Тони Блэр, и в ближайшие дни будут объявлены еще несколько имен: «Меня туда назвали, а теперь все хотят присоединиться».
Он напомнил о трагедии 7 октября, подчеркнув важность освобождения заложников: «Тысячи людей погибли. Сейчас пришло время вернуть заложников. Нетаньяху — боец, он не знает, как вернуться к нормальной жизни. Израилю повезло иметь такого лидера».
Трамп назвал признание некоторыми европейскими странами палестинского государства «глупостью» и заявил, что в ближайшие дни в Газе должно быть прекращено огня: «Может быть, навсегда. Разве это не было бы прекрасно?»
Президент США также напомнил о подписанных в его время «Авраамских соглашениях» и произнес слова: «Ни один президент не был таким другом Израиля, как я». Он заявил, что когда-то думал, что Иран также присоединится к этим соглашениям: «Теперь же это пошло в другом направлении с B2».
Трамп также напомнил о своем выступлении в ООН, заявив, что, несмотря на неработающий телесуфлер, он произнес длинную речь, и это было высоко оценено: «Мог ли Байден это сделать? Думаю, нет».
В заключение Трамп подчеркнул: «История показывает, что те, кто имел отношения с Израилем, процветали, а те, кто хотел его уничтожить, потерпели неудачу».