ABŞ prezidenti Donald Tramp Finlandiya prezidenti Aleksandr Stab ilə Ağ Evdə görüşüb. Görüş zamanı Tramp, Ukraynada sülh sazişinə nail olmaq üçün təzyiqin artırıldığını və bu prosesin NATO müttəfiqləri ilə birlikdə aparıldığını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp, “Rusiya ilə uzun müddətdir dolayısı ilə mübarizə aparırsınız. Biz təzyiqi artırırıq, bunu birgə edirik,” – deyə Finlandiya liderinə müraciət edib. ABŞ prezidenti, Rusiyanın Finlandiyaya hücum edəcəyinə inanmadığını, lakin hücum olarsa, NATO-nun müttəfiqi kimi Finlandiyanın müdafiə olunacağını vurğulayıb.
Tramp, ABŞ-ın Rusiya ilə bağlı əlavə sanksiyalar tətbiq edə biləcəyini də istisna etməyib. O, həmçinin Qəzza müharibəsinin dayandırılması planına verdiyi dəstəyə görə İrana təşəkkür edib və diplomatik səylərinin Hindistan–Pakistan, Serbiya–Kosovo və İsrail–region qonşuları arasındakı münaqişələrdə sülhə töhfə verdiyini bildirib.
Mətbuat konfransı zamanı Tramp, “İspaniya NATO-nun 5 faiz müdafiə xərcləri tələbinə əməl etmirsə, alyansdan çıxarılması düşünülə bilər,” – deyə bəyan edib. ABŞ prezidenti həmçinin Barak Obamanın Nobel Sülh Mükafatını “heç bir şey etmədən” aldığını söyləyib və öz səylərinin bu mükafata daha çox layiq olduğunu vurğulayıb.

Trump Hosted Stubb at the White House: "Spain Should Be Removed from NATO"
US President Donald Trump met with Finnish President Alexander Stubb at the White House. During the meeting, Trump stated that pressure is being increased to achieve a peace agreement in Ukraine, and this process is being carried out together with NATO allies.
Trump addressed the Finnish leader, saying, "You have been indirectly fighting Russia for a long time. We are increasing the pressure, we are doing this together." The US President emphasized that he did not believe Russia would attack Finland, but if an attack occurred, Finland would be defended as a NATO ally.
Trump also did not rule out that the US could impose additional sanctions on Russia. He also thanked Iran for its support for the plan to stop the Gaza war and stated that his diplomatic efforts contributed to peace in conflicts between India–Pakistan, Serbia–Kosovo, and Israel–regional neighbors.
During the press conference, Trump declared, "If Spain does not comply with NATO's 5 percent defense spending requirement, its removal from the alliance could be considered." The US President also said that Barack Obama received the Nobel Peace Prize "for doing nothing" and emphasized that his own efforts were more deserving of this award.