ABŞ prezidenti Donald Tramp Finlandiya prezidenti Aleksandr Stab ilə Ağ Evdə görüşüb. Görüş zamanı Tramp, Ukraynada sülh sazişinə nail olmaq üçün təzyiqin artırıldığını və bu prosesin NATO müttəfiqləri ilə birlikdə aparıldığını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp, “Rusiya ilə uzun müddətdir dolayısı ilə mübarizə aparırsınız. Biz təzyiqi artırırıq, bunu birgə edirik,” – deyə Finlandiya liderinə müraciət edib. ABŞ prezidenti, Rusiyanın Finlandiyaya hücum edəcəyinə inanmadığını, lakin hücum olarsa, NATO-nun müttəfiqi kimi Finlandiyanın müdafiə olunacağını vurğulayıb.
Tramp, ABŞ-ın Rusiya ilə bağlı əlavə sanksiyalar tətbiq edə biləcəyini də istisna etməyib. O, həmçinin Qəzza müharibəsinin dayandırılması planına verdiyi dəstəyə görə İrana təşəkkür edib və diplomatik səylərinin Hindistan–Pakistan, Serbiya–Kosovo və İsrail–region qonşuları arasındakı münaqişələrdə sülhə töhfə verdiyini bildirib.
Mətbuat konfransı zamanı Tramp, “İspaniya NATO-nun 5 faiz müdafiə xərcləri tələbinə əməl etmirsə, alyansdan çıxarılması düşünülə bilər,” – deyə bəyan edib. ABŞ prezidenti həmçinin Barak Obamanın Nobel Sülh Mükafatını “heç bir şey etmədən” aldığını söyləyib və öz səylərinin bu mükafata daha çox layiq olduğunu vurğulayıb.

Президент США Дональд Трамп встретился с президентом Финляндии Александром Стабом в Белом доме. Во время встречи Трамп заявил, что давление для достижения мирного соглашения в Украине усиливается, и этот процесс ведется совместно с союзниками по НАТО.
Редакция сообщает, что Трамп обратился к финскому лидеру со словами: «Вы долгое время косвенно боретесь с Россией. Мы усиливаем давление, делаем это вместе». Президент США подчеркнул, что не верит в нападение России на Финляндию, но если нападение произойдет, Финляндия будет защищена как союзник НАТО.
Трамп также не исключил, что США могут ввести дополнительные санкции против России. Он также поблагодарил Иран за поддержку плана по прекращению войны в Газе и заявил, что его дипломатические усилия способствовали миру в конфликтах между Индией и Пакистаном, Сербией и Косово, а также Израилем и его региональными соседями.
Во время пресс-конференции Трамп заявил: «Если Испания не соблюдает требование НАТО о 5-процентных расходах на оборону, можно рассмотреть вопрос о ее исключении из альянса». Президент США также сказал, что Барак Обама получил Нобелевскую премию мира «ничего не делая», и подчеркнул, что его собственные усилия более достойны этой награды.