ABŞ prezidenti Donald Tramp, Senatda səsvermə hüququnun müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı qanun layihəsinin qəbul edilməsi üçün Senatın əksəriyyət liderinə sərt mesaj verib. Con Tan, Senat qaydalarını dəyişdirməkdən və Demokratların "Save America Act" qanun layihəsini blok etmək üçün səs-küylü müzakirə aparmağa məcbur edəcək ənənəvi "danışan" filibusteri tələb etməkdən imtina etdiyi üçün mühafizəkar tənqidlə mübarizə apararkən, Donald Tramp Senatın əksəriyyət liderinə birbaşa mesaj ünvanlayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, prezident bu gün Ağ Evdən kənarda jurnalistlərə verdiyi açıqlamada "O, lider olmalıdır" deyib. Yuxarı palatanın baş respublikaçısı, vətəndaşlıq sübutunu tələb edən və poçt vasitəsilə səsverməni əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdıran qanun layihəsinə gələn həftə səsvermə keçirəcəyini bildirib. Lakin, Demokratların qəti müxalifəti o deməkdir ki, layihə irəliləmək üçün lazım olan 60 səs həddinə çatmayacaq.
Tan, danışan filibuster üçün səslərin "olmadığını" və ya qanunverici filibusterin ümumiyyətlə ləğv edilməsinin - belə adlandırılan "nüvə" variantının da səslərin "olmadığını" bildirib. Bu gün Tramp Cənubi Dakotalı qanunvericiyə səsləri "tapmağın" onun vəzifəsi olduğunu söyləyib.

Трамп: Резкое предупреждение лидеру Сената
Президент США Дональд Трамп направил резкое послание лидеру большинства в Сенате относительно принятия законопроекта об определении права голоса. Джон Тан, отказавшись изменить правила Сената и требовать традиционного "говорящего" обструкционизма, чтобы заблокировать законопроект Демократической партии "Save America Act", столкнулся с консервативной критикой, и Дональд Трамп обратился с прямым посланием к лидеру большинства в Сенате.
Как сообщает Redaksiya, президент заявил журналистам сегодня у Белого дома: "Он должен быть лидером". Главный республиканец верхней палаты заявил, что на следующей неделе состоится голосование по законопроекту, требующему подтверждения гражданства и значительно ограничивающему голосование по почте. Однако, из-за решительного сопротивления демократов, законопроект не наберет необходимых 60 голосов для продвижения.
Тан заявил, что голосов для "говорящего" обструкционизма "нет", или даже для полного отмены законодательного обструкционизма - так называемого "ядерного" варианта - голосов "нет". Сегодня Трамп заявил законодателю из Южной Дакоты, что его задача - "найти" голоса.