ABŞ prezidenti Donald Tramp Qəzzadakı humanitar vəziyyətlə bağlı açıqlama verib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp Qəzza əhalisinin kifayət qədər ərzaq əldə etmədiyini vurğulayaraq, ərəb ölkələrinin bu istiqamətdə ABŞ-a kömək göstərə biləcəyini bildirib: “Ərəb dövlətləri Qəzzaya qida paylanmasında bizə yardımçı ola bilər”.
O, həmçinin Qəzzanın tam işğalı məsələsinə münasibət bildirməkdən imtina edərək bunun İsrailin qərarına aid olduğunu deyib: “Bu barədə bir şey deyə bilmərəm, bu, İsrailin qərarıdır”.
Trampın sözləri Vaşinqtonun Qəzzada humanitar yardımı artırmaq istəyi ilə yanaşı, hərbi qərarların məsuliyyətini İsrail hökumətinə buraxdığını göstərir.

US President Donald Trump made a statement regarding the humanitarian situation in Gaza.
The newsroom reports that Trump emphasized that the population of Gaza is not receiving enough food, and stated that Arab countries could assist the US in this regard: “Arab states can help us with food distribution in Gaza”.
He also refused to comment on the issue of a full occupation of Gaza, saying that it pertains to Israel's decision: “I cannot say anything about this, this is Israel's decision”.
Trump's words indicate that, alongside Washington's desire to increase humanitarian aid in Gaza, it leaves the responsibility for military decisions to the Israeli government.