ABŞ prezidenti Donald Tramp Qəzzadakı humanitar vəziyyətlə bağlı açıqlama verib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp Qəzza əhalisinin kifayət qədər ərzaq əldə etmədiyini vurğulayaraq, ərəb ölkələrinin bu istiqamətdə ABŞ-a kömək göstərə biləcəyini bildirib: “Ərəb dövlətləri Qəzzaya qida paylanmasında bizə yardımçı ola bilər”.
O, həmçinin Qəzzanın tam işğalı məsələsinə münasibət bildirməkdən imtina edərək bunun İsrailin qərarına aid olduğunu deyib: “Bu barədə bir şey deyə bilmərəm, bu, İsrailin qərarıdır”.
Trampın sözləri Vaşinqtonun Qəzzada humanitar yardımı artırmaq istəyi ilə yanaşı, hərbi qərarların məsuliyyətini İsrail hökumətinə buraxdığını göstərir.

Президент США Дональд Трамп сделал заявление о гуманитарной ситуации в Газе.
Редакция сообщает, что Трамп подчеркнул, что население Газы не получает достаточно продовольствия, и заявил, что арабские страны могут оказать помощь США в этом направлении: «Арабские государства могут помочь нам в распределении продовольствия в Газе».
Он также отказался комментировать вопрос о полной оккупации Газы, заявив, что это решение Израиля: «Я ничего не могу сказать по этому поводу, это решение Израиля».
Слова Трампа показывают, что Вашингтон, наряду со своим желанием увеличить гуманитарную помощь в Газе, оставляет ответственность за военные решения на правительстве Израиля.