ABŞ prezidenti Tramp Truth Social platformasında Nigeriya hökumətini sərt şəkildə xəbərdar edərək, ölkədə xristianların öldürülməsinin davam edəcəyi təqdirdə Vaşinqtonun bütün yardımları dərhal dayandıracağını və lazım gəlsə hərbi müdaxilə edəcəyini yazıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp yazısında “Mənim Departamentimə — Department of War-a əməliyyata hazırlaşmağı tapşırıram” ifadəsini işlədir və əmr verəcəyi halda hücumun “sürətli, amansız və şirin” olacağını vurğulayıb; o, Nigeriya dövlətini “tez hərəkət etməyə” çağırıb.
Məsələ ilə bağlı rəsmi Vaşinqton və Nigeriya rəsmilərindən hələ açıqlama gəlməyib; diplomatik dairələr isə bu cür bəyanatların regionda gərginliyi artırmaq potensialı olduğunu bildirirlər və beynəlxalq hüquq və suverenlik prinsipləri çərçivəsində vəziyyətin izlənildiyi vurğulanır.

Президент США Трамп на платформе Truth Social жестко предупредил правительство Нигерии, написав, что если убийства христиан в стране продолжатся, Вашингтон немедленно прекратит всю помощь и, при необходимости, осуществит военное вмешательство.
Редакция сообщает, что в своем сообщении Трамп использовал фразу «Я приказываю моему Департаменту — Department of War — подготовиться к операции» и подчеркнул, что в случае его приказа атака будет «быстрой, безжалостной и сладкой»; он призвал правительство Нигерии «действовать быстро».
По данному вопросу пока не поступало заявлений от официального Вашингтона и нигерийских официальных лиц; дипломатические круги заявляют, что подобные заявления могут усилить напряженность в регионе, и подчеркивается, что ситуация отслеживается в рамках принципов международного права и суверенитета.