“Tramp marşrutu ilə bağlı 99 illik icarə söhbətləri həqiqəti əks etdirmir”
Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan ölkə ictimai televiziyasına müsahibəsində Ermənistan ərazisindən keçəcək “Tramp marşrutu” barədə yayılan iddialara münasibət bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Mirzoyan “99 illik icarə razılaşması barədə yayılan məlumatların hələlik reallıqla heç bir əlaqəsi yoxdur. Niyə ‘hələlik’ deyirəm, çünki bir daha vurğulamaq istəyirəm ki, yalnız dərc edilən və üzərində razılaşdırılan məqamlar mövcuddur. Müddətlər və texniki detallar isə hələ müzakirə edilməlidir” deyə açıqlama verib.
Nazir əlavə edib ki, marşrutun keçəcəyi torpaq Ermənistan Respublikasına məxsus olacaq və onun üzərində nəzarət və təhlükəsizliyi Ermənistan təmin edəcək. O, həmçinin bildirib ki, ABŞ və Ermənistan infrastrukturun inşası, idarəçiliyi və iqtisadi menecmenti üçün üçüncü tərəf tərəfdaş seçəcəklər.

Armenia's Foreign Minister Ararat Mirzoyan commented on the claims circulating about the “Trump route” that will pass through Armenian territory, in an interview with the country's public television.
The editorial office reports that Mirzoyan stated, “The information circulating about a 99-year lease agreement currently has no connection with reality. Why do I say ‘currently’? Because I want to emphasize once again that only the published and agreed-upon points exist. The terms and technical details are yet to be discussed.”
The minister added that the land through which the route will pass will belong to the Republic of Armenia, and Armenia will ensure its control and security. He also stated that the US and Armenia will choose a third-party partner for the construction, management, and economic management of the infrastructure.