“Tramp marşrutu ilə bağlı 99 illik icarə söhbətləri həqiqəti əks etdirmir”
Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan ölkə ictimai televiziyasına müsahibəsində Ermənistan ərazisindən keçəcək “Tramp marşrutu” barədə yayılan iddialara münasibət bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Mirzoyan “99 illik icarə razılaşması barədə yayılan məlumatların hələlik reallıqla heç bir əlaqəsi yoxdur. Niyə ‘hələlik’ deyirəm, çünki bir daha vurğulamaq istəyirəm ki, yalnız dərc edilən və üzərində razılaşdırılan məqamlar mövcuddur. Müddətlər və texniki detallar isə hələ müzakirə edilməlidir” deyə açıqlama verib.
Nazir əlavə edib ki, marşrutun keçəcəyi torpaq Ermənistan Respublikasına məxsus olacaq və onun üzərində nəzarət və təhlükəsizliyi Ermənistan təmin edəcək. O, həmçinin bildirib ki, ABŞ və Ermənistan infrastrukturun inşası, idarəçiliyi və iqtisadi menecmenti üçün üçüncü tərəf tərəfdaş seçəcəklər.

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в интервью общественному телевидению страны прокомментировал утверждения, распространяемые о «маршруте Трампа», который пройдет по территории Армении.
Редакция сообщает, что Мирзоян заявил: «Распространяемая информация о 99-летнем соглашении об аренде пока не имеет ничего общего с реальностью. Почему я говорю "пока", потому что еще раз хочу подчеркнуть, что существуют только опубликованные и согласованные моменты. Сроки и технические детали еще предстоит обсудить».
Министр добавил, что земля, по которой пройдет маршрут, будет принадлежать Республике Армения, и Армения обеспечит контроль и безопасность на ней. Он также сообщил, что США и Армения выберут стороннего партнера для строительства, управления и экономического менеджмента инфраструктуры.