Tramp İsrail və HƏMAS arasında razılaşmanın əldə edildiyini elan etdi
ABŞ Prezidenti Donald Tramp “Truth Social” hesabında paylaşım edərək İsrail və HƏMAS-ın sülh planının birinci mərhələsi üzrə razılığa gəldiyini bildirib. O, bunun girovların azad olunması və İsrail ordusunun razılaşdırılmış xəttə geri çəkilməsi istiqamətində ilk addım olduğunu vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp paylaşımında “Bu, Ərəb və Müsəlman dünyası, İsrail, qonşu ölkələr və Amerika Birləşmiş Ştatları üçün möhtəşəm bir gündür” ifadəsini işlədib. Prezident, tarixi və misilsiz hadisənin gerçəkləşməsi üçün Qətər, Misir və Türkiyənin vasitəçilik səylərinə təşəkkür edib.
Tramp bəyanatını belə tamamlayıb: “Bütün tərəflər ədalətli şəkildə davranılacaq. Bu, güclü, davamlı və əbədi sülhə doğru atılmış böyük bir addımdır. Sülhsevərlər mübarəkdir!”
İsrailin “Yedioth Ahronoth” nəşri isə razılaşmanın elanından dərhal sonra “İsrail savaşı uduzdu” başlıqlı xəbər yayımlayaraq ölkədə siyasi dairələrdə yaranan narazılıqları və hökumət daxilindəki gərginliyi diqqətə çatdırıb.

Трамп объявил о достижении соглашения между Израилем и ХАМАС
Президент США Дональд Трамп сообщил в своем аккаунте "Truth Social" о достижении Израилем и ХАМАС соглашения по первому этапу мирного плана. Он подчеркнул, что это первый шаг к освобождению заложников и отводу израильской армии на согласованную линию.
Редакция сообщает, что в своем посте Трамп использовал выражение: «Это великий день для арабского и мусульманского мира, Израиля, соседних стран и Соединенных Штатов Америки». Президент поблагодарил Катар, Египет и Турцию за их посреднические усилия по реализации этого исторического и беспрецедентного события.
Трамп завершил свое заявление так: «Ко всем сторонам будут относиться справедливо. Это большой шаг к сильному, прочному и вечному миру. Блаженны миротворцы!»
В то же время израильское издание «Yedioth Ahronoth» сразу после объявления о соглашении опубликовало новость под заголовком «Израиль проиграл войну», обратив внимание на недовольство, возникшее в политических кругах страны, и напряженность внутри правительства.