Tramp İsrail və HƏMAS arasında razılaşmanın əldə edildiyini elan etdi
ABŞ Prezidenti Donald Tramp “Truth Social” hesabında paylaşım edərək İsrail və HƏMAS-ın sülh planının birinci mərhələsi üzrə razılığa gəldiyini bildirib. O, bunun girovların azad olunması və İsrail ordusunun razılaşdırılmış xəttə geri çəkilməsi istiqamətində ilk addım olduğunu vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp paylaşımında “Bu, Ərəb və Müsəlman dünyası, İsrail, qonşu ölkələr və Amerika Birləşmiş Ştatları üçün möhtəşəm bir gündür” ifadəsini işlədib. Prezident, tarixi və misilsiz hadisənin gerçəkləşməsi üçün Qətər, Misir və Türkiyənin vasitəçilik səylərinə təşəkkür edib.
Tramp bəyanatını belə tamamlayıb: “Bütün tərəflər ədalətli şəkildə davranılacaq. Bu, güclü, davamlı və əbədi sülhə doğru atılmış böyük bir addımdır. Sülhsevərlər mübarəkdir!”
İsrailin “Yedioth Ahronoth” nəşri isə razılaşmanın elanından dərhal sonra “İsrail savaşı uduzdu” başlıqlı xəbər yayımlayaraq ölkədə siyasi dairələrdə yaranan narazılıqları və hökumət daxilindəki gərginliyi diqqətə çatdırıb.

Trump announced that an agreement had been reached between Israel and Hamas
US President Donald Trump announced on his “Truth Social” account that Israel and Hamas had reached an agreement on the first phase of a peace plan. He emphasized that this was the first step towards the release of hostages and the withdrawal of the Israeli army to an agreed line.
The editorial office reports that Trump used the phrase “This is a great day for the Arab and Muslim world, Israel, neighboring countries, and the United States of America” in his post. The President thanked Qatar, Egypt, and Turkey for their mediation efforts in making this historic and unprecedented event a reality.
Trump concluded his statement by saying: “All parties will be treated fairly. This is a big step towards a strong, lasting, and eternal peace. Blessed are the peacemakers!
Immediately after the announcement of the agreement, the Israeli publication “Yedioth Ahronoth” published a news report titled “Israel lost the war,” drawing attention to the dissatisfaction in political circles and the tension within the government in the country.