ABŞ prezidenti Donald Trampın İrana atəşkəs təklifi ilə müraciət etmək istədiyi bildirilir. Bu barədə Rusiya senatoru Aleksey Puşkov öz "Telegram" kanalında yazıb. Onun fikrincə, Amerika Birləşmiş Ştatları hərbi əməliyyatların gedişatına dözə bilmir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, politoloq qeyd edib ki, beynəlxalq analitiklərin qiymətləndirməsinə görə, İran hazırkı intensivlikdə hərbi əməliyyatları 60-90 gün ərzində davam etdirmək qabiliyyətinə malikdir. Bu, Trampın danışdığı "bir neçə həftə"dən fərqlənir. Puşkovun sözlərinə görə, beynəlxalq müşahidəçilər İranın bəzi ölkələr tərəfindən təklif olunan danışıqlar və vasitəçilik xidmətlərindən imtina etməsini məhz bununla izah edirlər.
"İtaliyanın İranla atəşkəs danışıqlarında vasitəçilik etmək üçün Tramp tərəfindən müraciət olunduğu barədə məlumatlar var idi. Lakin Tehranın gözündə ABŞ ilə danışıqlar institutu böyük dərəcədə nüfuzdan düşüb. İranlılar indi inanırlar ki, onlar danışıqlar nəticəsində aldadılıblar və sakitləşdiriliblər, bunun ucbatından isə ilk zərbəni buraxıblar. Həmçinin, ABŞ-nin atəşkəsə nə üçün ehtiyacı olduğu sualı yaranır? Artıq itirilmiş raketləri gətirmək və arsenalı doldurmaq üçünmü? Tehranda ABŞ-ə olan etimad səviyyəsi sıfıra bərabərdir", - deyə Puşkov qeyd edib.

It is reported that US President Donald Trump wants to appeal to Iran with a ceasefire proposal. This was stated by Russian Senator Alexei Pushkov on his Telegram channel. According to him, the United States of America cannot withstand the course of military operations.
The Redaksiya reports, citing the source, that the political scientist noted that according to the assessment of international analysts, Iran has the capacity to continue military operations at the current intensity for 60-90 days. This differs from the "few weeks" Trump is talking about. According to Pushkov, international observers explain Iran's refusal of negotiation and mediation services offered by some countries precisely by this.
"There were reports that Italy was approached by Trump to mediate ceasefire talks with Iran. However, the institution of negotiations with the US has largely lost its prestige in Tehran's eyes. Iranians now believe that they have been deceived and lulled by the negotiations, and as a result, they have missed the first blow. Also, the question arises as to why the US needs a ceasefire? Is it to bring back lost missiles and replenish the arsenal? The level of trust in the US in Tehran is zero," Pushkov noted.