ABŞ prezidenti Donald Trampın İrana atəşkəs təklifi ilə müraciət etmək istədiyi bildirilir. Bu barədə Rusiya senatoru Aleksey Puşkov öz "Telegram" kanalında yazıb. Onun fikrincə, Amerika Birləşmiş Ştatları hərbi əməliyyatların gedişatına dözə bilmir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, politoloq qeyd edib ki, beynəlxalq analitiklərin qiymətləndirməsinə görə, İran hazırkı intensivlikdə hərbi əməliyyatları 60-90 gün ərzində davam etdirmək qabiliyyətinə malikdir. Bu, Trampın danışdığı "bir neçə həftə"dən fərqlənir. Puşkovun sözlərinə görə, beynəlxalq müşahidəçilər İranın bəzi ölkələr tərəfindən təklif olunan danışıqlar və vasitəçilik xidmətlərindən imtina etməsini məhz bununla izah edirlər.
"İtaliyanın İranla atəşkəs danışıqlarında vasitəçilik etmək üçün Tramp tərəfindən müraciət olunduğu barədə məlumatlar var idi. Lakin Tehranın gözündə ABŞ ilə danışıqlar institutu böyük dərəcədə nüfuzdan düşüb. İranlılar indi inanırlar ki, onlar danışıqlar nəticəsində aldadılıblar və sakitləşdiriliblər, bunun ucbatından isə ilk zərbəni buraxıblar. Həmçinin, ABŞ-nin atəşkəsə nə üçün ehtiyacı olduğu sualı yaranır? Artıq itirilmiş raketləri gətirmək və arsenalı doldurmaq üçünmü? Tehranda ABŞ-ə olan etimad səviyyəsi sıfıra bərabərdir", - deyə Puşkov qeyd edib.

Трамп: Обращается к Ирану с предложением о перемирии
Сообщается, что президент США Дональд Трамп намерен обратиться к Ирану с предложением о перемирии. Об этом написал российский сенатор Алексей Пушков в своем Telegram-канале. По его мнению, Соединенные Штаты Америки не выдерживают хода военных действий.
Как передает Redaksiya со ссылкой на источник, политолог отметил, что, по оценкам международных аналитиков, Иран способен продолжать военные действия с нынешней интенсивностью в течение 60-90 дней. Это отличается от «нескольких недель», о которых говорит Трамп. По словам Пушкова, именно этим международные наблюдатели объясняют отказ Ирана от предложенных некоторыми странами переговоров и посреднических услуг.
«Были сообщения о том, что к Трампу обращались с просьбой выступить посредником в переговорах о перемирии с Ираном. Однако институт переговоров с США в глазах Тегерана сильно дискредитирован. Иранцы теперь считают, что их обманули и успокоили в результате переговоров, из-за чего они пропустили первый удар. Также возникает вопрос, зачем США нужно перемирие? Чтобы вернуть уже потерянные ракеты и пополнить арсенал? Уровень доверия к США в Тегеране равен нулю», — отметил Пушков.