ABŞ prezidenti Donald Tramp ilə Venesuela müxalifətinin lideri Mariya Korina Maçado arasında yaranmış kəskin siyasi ayrılığın əsas səbəbinin Nobel Sülh Mükafatı ilə bağlı olduğu bildirilir. Məsələ Tramp administrasiyası daxilində ciddi narazılıq yaradıb və tərəflər arasında münasibətlərin tamamilə pozulmasına gətirib çıxarıb.
Redaksiya WaPo-ya istinadla xəbər verir ki, Ağ Evə yaxın şəxslərin sözlərinə görə, Trampın Maçadonu dəstəkləməkdən imtina etməsi onun Nobel Sülh Mükafatını qəbul etməsi ilə birbaşa əlaqəlidir. Bildirilir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp bu mükafata xüsusi önəm verir və onun başqasına verilməsini şəxsi narazılıq kimi qiymətləndirib.
Mənbələrdən biri daxili müzakirələri “bağışlanmaz səhv” adlandıraraq bildirib ki, əgər Maçado mükafatı Trampın xeyrinə açıq şəkildə rədd etsəydi, hazırda Venesuelanın prezidenti ola bilərdi. Bu yanaşma Tramp administrasiyasının Maçadonu siyasi baxımdan qəbuledilməz fiqur kimi görməsinə səbəb olub.
Məlumata görə, baş verənlər Venesuela ətrafında formalaşan beynəlxalq siyasi proseslərə də təsir göstərib və ABŞ-nin müxalifətə münasibətində ciddi dəyişikliklərə yol açıb. ABŞ prezidenti Donald Trampın şəxsi mövqeyi qərarların verilməsində həlledici amil kimi qiymətləndirilir.

Причина политического разрыва между Трампом и Мачадо оказалась в Нобелевской премии
Сообщается, что основной причиной резкого политического раскола между президентом США Дональдом Трампом и лидером венесуэльской оппозиции Марией Кориной Мачадо стала Нобелевская премия мира. Этот вопрос вызвал серьезное недовольство в администрации Трампа и привел к полному разрыву отношений между сторонами.
Редакция сообщает со ссылкой на WaPo, что, по словам лиц, близких к Белому дому, отказ Трампа поддержать Мачадо напрямую связан с ее принятием Нобелевской премии мира. Указывается, что президент США Дональд Трамп придает особое значение этой премии и воспринял ее присуждение другому лицу как личное оскорбление.
Один из источников, назвав внутренние обсуждения «непростительной ошибкой», заявил, что если бы Мачадо открыто отказалась от премии в пользу Трампа, она могла бы сейчас стать президентом Венесуэлы. Такой подход привел к тому, что администрация Трампа стала рассматривать Мачадо как политически неприемлемую фигуру.
Согласно информации, произошедшее также повлияло на международные политические процессы, формирующиеся вокруг Венесуэлы, и привело к серьезным изменениям в отношении США к оппозиции. Личная позиция президента США Дональда Трампа оценивается как решающий фактор в принятии решений.