ABŞ prezidenti Donald Tramp ilə Venesuela müxalifətinin lideri Mariya Korina Maçado arasında yaranmış kəskin siyasi ayrılığın əsas səbəbinin Nobel Sülh Mükafatı ilə bağlı olduğu bildirilir. Məsələ Tramp administrasiyası daxilində ciddi narazılıq yaradıb və tərəflər arasında münasibətlərin tamamilə pozulmasına gətirib çıxarıb.
Redaksiya WaPo-ya istinadla xəbər verir ki, Ağ Evə yaxın şəxslərin sözlərinə görə, Trampın Maçadonu dəstəkləməkdən imtina etməsi onun Nobel Sülh Mükafatını qəbul etməsi ilə birbaşa əlaqəlidir. Bildirilir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp bu mükafata xüsusi önəm verir və onun başqasına verilməsini şəxsi narazılıq kimi qiymətləndirib.
Mənbələrdən biri daxili müzakirələri “bağışlanmaz səhv” adlandıraraq bildirib ki, əgər Maçado mükafatı Trampın xeyrinə açıq şəkildə rədd etsəydi, hazırda Venesuelanın prezidenti ola bilərdi. Bu yanaşma Tramp administrasiyasının Maçadonu siyasi baxımdan qəbuledilməz fiqur kimi görməsinə səbəb olub.
Məlumata görə, baş verənlər Venesuela ətrafında formalaşan beynəlxalq siyasi proseslərə də təsir göstərib və ABŞ-nin müxalifətə münasibətində ciddi dəyişikliklərə yol açıb. ABŞ prezidenti Donald Trampın şəxsi mövqeyi qərarların verilməsində həlledici amil kimi qiymətləndirilir.

Nobel Prize Cited as Reason for Political Rift Between Trump and Machado
The main reason for the sharp political divergence that has emerged between U.S. President Donald Trump and Venezuelan opposition leader Maria Corina Machado is reportedly the Nobel Peace Prize. The issue has caused serious dissatisfaction within the Trump administration and led to a complete breakdown in relations between the parties.
The editorial reports, citing WaPo, that according to individuals close to the White House, Trump's refusal to support Machado is directly related to her acceptance of the Nobel Peace Prize. It is reported that U.S. President Donald Trump attaches special importance to this award and considered its awarding to someone else as a personal grievance.
One of the sources, calling the internal discussions a "unforgivable mistake," stated that if Machado had explicitly rejected the award in favor of Trump, she could currently be the president of Venezuela. This approach has led the Trump administration to view Machado as a politically unacceptable figure.
According to the information, the developments have also affected the international political processes forming around Venezuela and have led to serious changes in the U.S.'s stance towards the opposition. U.S. President Donald Trump's personal position is considered a decisive factor in decision-making.