ABŞ prezidenti Donald Tramp Davosda Misir prezidenti Əbdülfəttah əs‑Sisi ilə görüşüb və Yaxın Şərq, Afrika və qlobal təhlükəsizlik məsələləri ətrafında geniş müzakirələr aparıb. Görüş zamanı Misir‑Efiopiya münasibətləri, Livandakı vəziyyət və Qrenlandiya ilə bağlı mövqelər diqqət mərkəzində olub.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Misir‑Efiopiya münasibətlərindən danışarkən Efiopiyada inşa edilən su bəndinin ciddi risklər yaratdığını bildirib. O qeyd edib ki, “bu, təhlükəli bir vəziyyətdir, çünki bir milyon il ərzində su aldıqları mənbədən indi birdən‑birə məhrum edilən tərəf var” və əlavə edib ki, su axınının bloklanmasından məmnun qalmazdı.
Donald Tramp əs‑Sisi ilə söhbətində Efiopiya rəhbərliyi barədə də fikirlərini bölüşüb. O, “Efiopiyada güclü liderin olduğunu eşidirəm, o, güclü bir adamdır” deyərək, tərəfləri bir araya gətirməyə və razılaşma əldə etməyə çalışacağını vurğulayıb. Tramp bildirib ki, məqsədi Misir və Efiopiya arasında dialoqu təşviq etmək və qarşıdurmanın qarşısını almaqdır.
Görüş zamanı Livandakı vəziyyətə də toxunulub. ABŞ prezidenti Donald Tramp Hizbullahın Livanda ciddi problemlər yaratdığını qeyd edərək, “orada nəsə etməliyik” ifadəsini işlədib və bu mövzunun regional təhlükəsizlik baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qrenlandiya məsələsinə münasibət bildirən Donald Tramp isə hərbi variantın gündəmdə olmadığını deyib. O qeyd edib ki, “hərbi yol masada deyil, bunun lazım olacağını düşünmürəm” və əlavə edib ki, tərəflər sağlam mühakimə ilə hərəkət edəcəklər.

U.S. President Donald Trump met with Egyptian President Abdel Fattah el-Sisi in Davos and held extensive discussions on issues concerning the Middle East, Africa, and global security. During the meeting, Egypt-Ethiopia relations, the situation in Lebanon, and positions on Greenland were at the forefront.
The editorial reports that U.S. President Donald Trump stated that the dam being built in Ethiopia poses serious risks to Egypt-Ethiopia relations. He noted that "this is a dangerous situation because there is a party that has been receiving water from a source for a million years, and now it is suddenly deprived of it," adding that he would not be pleased if the water flow were blocked.
In his conversation with el-Sisi, Donald Trump also shared his thoughts on the Ethiopian leadership. He said, "I hear there is a strong leader in Ethiopia, he is a strong man," and emphasized that he would try to bring the parties together and reach an agreement. Trump stated that his goal is to encourage dialogue between Egypt and Ethiopia and prevent conflict.
The situation in Lebanon was also touched upon during the meeting. U.S. President Donald Trump noted that Hezbollah is creating serious problems in Lebanon, stating, "we have to do something there," and emphasized the importance of this issue for regional security.
Commenting on the Greenland issue, Donald Trump said that a military option is not on the table. He noted that "the military way is not on the table, I don't think it will be necessary," and added that the parties will act with sound judgment.