ABŞ prezidenti Donald Tramp Davosda Misir prezidenti Əbdülfəttah əs‑Sisi ilə görüşüb və Yaxın Şərq, Afrika və qlobal təhlükəsizlik məsələləri ətrafında geniş müzakirələr aparıb. Görüş zamanı Misir‑Efiopiya münasibətləri, Livandakı vəziyyət və Qrenlandiya ilə bağlı mövqelər diqqət mərkəzində olub.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Misir‑Efiopiya münasibətlərindən danışarkən Efiopiyada inşa edilən su bəndinin ciddi risklər yaratdığını bildirib. O qeyd edib ki, “bu, təhlükəli bir vəziyyətdir, çünki bir milyon il ərzində su aldıqları mənbədən indi birdən‑birə məhrum edilən tərəf var” və əlavə edib ki, su axınının bloklanmasından məmnun qalmazdı.
Donald Tramp əs‑Sisi ilə söhbətində Efiopiya rəhbərliyi barədə də fikirlərini bölüşüb. O, “Efiopiyada güclü liderin olduğunu eşidirəm, o, güclü bir adamdır” deyərək, tərəfləri bir araya gətirməyə və razılaşma əldə etməyə çalışacağını vurğulayıb. Tramp bildirib ki, məqsədi Misir və Efiopiya arasında dialoqu təşviq etmək və qarşıdurmanın qarşısını almaqdır.
Görüş zamanı Livandakı vəziyyətə də toxunulub. ABŞ prezidenti Donald Tramp Hizbullahın Livanda ciddi problemlər yaratdığını qeyd edərək, “orada nəsə etməliyik” ifadəsini işlədib və bu mövzunun regional təhlükəsizlik baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qrenlandiya məsələsinə münasibət bildirən Donald Tramp isə hərbi variantın gündəmdə olmadığını deyib. O qeyd edib ki, “hərbi yol masada deyil, bunun lazım olacağını düşünmürəm” və əlavə edib ki, tərəflər sağlam mühakimə ilə hərəkət edəcəklər.

Трамп в Давосе обсудил с ас-Сиси региональные риски
Президент США Дональд Трамп встретился с президентом Египта Абдель Фаттахом ас-Сиси в Давосе и провел широкие обсуждения по вопросам Ближнего Востока, Африки и глобальной безопасности. В ходе встречи основное внимание было уделено египетско-эфиопским отношениям, ситуации в Ливане и позициям по Гренландии.
Редакция сообщает, что президент США Дональд Трамп, говоря о египетско-эфиопских отношениях, заявил, что строящаяся в Эфиопии плотина создает серьезные риски. Он отметил: «Это опасная ситуация, потому что есть сторона, которая внезапно лишается источника, от которого получала воду в течение миллиона лет», и добавил, что он не был бы доволен блокировкой водного потока.
В беседе с ас-Сиси Дональд Трамп также поделился своим мнением о руководстве Эфиопии. Он подчеркнул, что постарается свести стороны вместе и достичь соглашения, сказав: «Я слышу, что в Эфиопии есть сильный лидер, он сильный человек». Трамп заявил, что его цель — способствовать диалогу между Египтом и Эфиопией и предотвратить конфликт.
В ходе встречи также была затронута ситуация в Ливане. Президент США Дональд Трамп, отметив, что «Хезболла» создает серьезные проблемы в Ливане, заявил: «Нам нужно что-то там сделать» и подчеркнул важность этого вопроса с точки зрения региональной безопасности.
Касаясь вопроса Гренландии, Дональд Трамп заявил, что военный вариант не обсуждается. Он отметил: «Военный путь не на повестке дня, я не думаю, что это потребуется», и добавил, что стороны будут действовать, руководствуясь здравым смыслом.