Tramp: Alaska Zirvəsində yüksək riskli atəşkəs müzakirəsi?
ABŞ Prezidenti Donald Tramp “Truth Social” hesabında Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə keçirəcəyi görüşü “yüksək risklər” paylaşımı edərək, nəbzin yoxlanılması toplantısı adlandırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp Alaska Zirvəsində ən prioritet məsələsinin Ukraynada atəşkəs imkanlarını müzakirə etmək olduğunu bildirib. O vurğulayıb ki, Putinlə razılaşma əldə etmək onun məsuliyyəti deyil, lakin Rusiyanın barışı təmin edəcəyinə inanır. ABŞ rəsmilərinin sözlərinə görə, əgər Tramp Putinin razılaşma niyyətində olmadığını hiss etsə, görüşdən çəkilə bilər.
Tramp əlavə edib ki, torpaq mübadiləsi məsələsi gündəmdə olacaq, lakin qərar yalnız Ukraynaya məxsusdur: “Mən buraya Ukrayna adından danışıqlar aparmaq üçün deyil, onları danışıqlar masasına gətirmək üçün gəlmişəm”. Prezident xəbərdarlıq edib ki, əgər Rusiya razılaşma əldə etməsə, ağır iqtisadi nəticələrlə üzləşəcək.

Трамп: Обсуждение высокорискового перемирия на саммите на Аляске?
Президент США Дональд Трамп в своем аккаунте в “Truth Social” назвал предстоящую встречу с президентом России Владимиром Путиным «проверкой пульса», опубликовав сообщение о «высоких рисках».
Редакция сообщает, что Трамп заявил, что его главным приоритетом на саммите на Аляске является обсуждение возможностей прекращения огня в Украине. Он подчеркнул, что достижение соглашения с Путиным не является его ответственностью, но он верит, что Россия обеспечит мир. По словам американских чиновников, если Трамп почувствует, что Путин не намерен договариваться, он может отказаться от встречи.
Трамп добавил, что вопрос об обмене территориями будет на повестке дня, но решение принадлежит только Украине: «Я приехал сюда не для того, чтобы вести переговоры от имени Украины, а чтобы привести их за стол переговоров». Президент предупредил, что если Россия не достигнет соглашения, она столкнется с серьезными экономическими последствиями.