Tramp: ABŞ İranın hərbi gücünü zəiflətdi
ABŞ prezidenti Donald Tramp, İsrailin İrana qarşı hərbi əməliyyat keçirməsinə ABŞ-nin təsir göstərmiş ola biləcəyini iddia edib. O, həmçinin ABŞ-nin İrana qarşı həyata keçirdiyi "Epic Fury" əməliyyatının İranın hərbi qüvvələrini, o cümlədən hava və dəniz qüvvələrini, eləcə də hava hücumundan müdafiə sistemlərini zərərsizləşdirdiyini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp bu açıqlamaları zamanı, ABŞ-nin İrana qarşı apardığı siyasətin nəticəsində Tehranın hərbi potensialının əhəmiyyətli dərəcədə zəiflədiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, "Epic Fury" əməliyyatı İranın hərbi infrastrukturuna ciddi zərbələr endirib.
Qeyd olunur ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp 3 mart 2026-cı il tarixində Vaşinqtonda, Ağ Evin Oval Ofisində Almaniya kansleri Fridrix Merzlə ikitərəfli görüş zamanı bu fikirlərini səsləndirib.

US President Donald Trump claimed that the US may have influenced Israel's military operations against Iran. He also stated that the US operation "Epic Fury" against Iran has neutralized Iran's military forces, including its air and naval forces, as well as its air defense systems.
Redaksiya reports that Trump emphasized during these statements that as a result of the US policy towards Iran, Tehran's military potential has significantly weakened. According to him, the "Epic Fury" operation has dealt serious blows to Iran's military infrastructure.
It is noted that US President Donald Trump voiced these opinions on March 3, 2026, during a bilateral meeting with German Chancellor Friedrich Merz in the Oval Office of the White House in Washington.