Tramp: ABŞ İranın hərbi gücünü zəiflətdi
ABŞ prezidenti Donald Tramp, İsrailin İrana qarşı hərbi əməliyyat keçirməsinə ABŞ-nin təsir göstərmiş ola biləcəyini iddia edib. O, həmçinin ABŞ-nin İrana qarşı həyata keçirdiyi "Epic Fury" əməliyyatının İranın hərbi qüvvələrini, o cümlədən hava və dəniz qüvvələrini, eləcə də hava hücumundan müdafiə sistemlərini zərərsizləşdirdiyini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp bu açıqlamaları zamanı, ABŞ-nin İrana qarşı apardığı siyasətin nəticəsində Tehranın hərbi potensialının əhəmiyyətli dərəcədə zəiflədiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, "Epic Fury" əməliyyatı İranın hərbi infrastrukturuna ciddi zərbələr endirib.
Qeyd olunur ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp 3 mart 2026-cı il tarixində Vaşinqtonda, Ağ Evin Oval Ofisində Almaniya kansleri Fridrix Merzlə ikitərəfli görüş zamanı bu fikirlərini səsləndirib.

Трамп: США ослабили военную мощь Ирана
Президент США Дональд Трамп заявил, что США могли повлиять на военную операцию Израиля против Ирана. Он также сообщил, что операция США против Ирана под названием "Epic Fury" нейтрализовала иранские вооруженные силы, включая военно-воздушные и военно-морские силы, а также системы противовоздушной обороны.
Redaksiya сообщает, что Трамп подчеркнул, что в результате политики США в отношении Ирана военный потенциал Тегерана значительно ослаб. По его словам, операция "Epic Fury" нанесла серьезный удар по военной инфраструктуре Ирана.
Отмечается, что президент США Дональд Трамп высказал эти мысли 3 марта 2026 года в Вашингтоне, в Овальном кабинете Белого дома, во время двусторонней встречи с канцлером Германии Фридрихом Мерцем.