Toyota satışları artdı, rəqabətə meydan oxuyur
Dünyanın ən böyük avtomobil istehsalçısı olan Toyota Motor Corp., ABŞ tarifləri və Çindən gələn şiddətli rəqabətə baxmayaraq, uğurlu bir ilin ardından sürətini qoruyaraq, 2026-cı ilin ilk ayında satışlarını artırdı.
Redaksiya xəbər verir ki, yanvar ayında qlobal istehsal bir qədər azalmasına baxmayaraq, törəmə şirkətləri Daihatsu Motor Co. və Hino Motors Ltd. daxil olmaqla satışlar, bir il əvvəlin eyni dövrü ilə müqayisədə 4.8% artaraq 887,266 ədədə çatdı və bu, hər hansı bir yanvar ayı üçün rekord göstəricidir.
Toyota-nın davamlılığı, tariflər, artan rəqabət və qlobal elektrikli nəqliyyat vasitələrinə keçidlə bağlı qeyri-müəyyənliklə üzləşən avtomobil sənayesində diqqəti çəkir. Rəqiblər milyardlarla əlavə xərc barədə xəbərdarlıq edərək qiymətləri artırmağa və ya istehsalı dəyişdirməyə çalışarkən, Toyota öz miqyası və təchizat zəncirinin çevikliyi sayəsində mövqeyini qoruyub saxlayıb. Toyota, Volkswagen AG qrupu üzərindəki üstünlüyünü genişləndirərək, 2025-ci ildə 11.3 milyon ədəd sataraq dünyanın ən yaxşı avtomobil istehsalçısı titulunu qoruyub saxladı.
Toyota və Lexus markalarının satışları yanvar ayında Amerika Birləşmiş Ştatlarında 8.1% və Çində 6.6% artdı. Eyni zamanda, daxili satışlar 2.7% azaldı. ABŞ prezidenti Donald Tramp, keçən il Yaponiyaya qarşı ABŞ-yə idxal olunan bütün avtomobilləri və avtomobil hissələrini əhatə edəcək 15% tarif tətbiq etdi. Ölkə prezidenti daha yüksək rüsumlardan çəkindirməklə bu vəziyyətdən çıxsa da, bu, əvvəlki 2.5% dərəcəsindən əhəmiyyətli bir artım idi. Bir çox yapon avtomobil istehsalçısı, ABŞ-də istehsalı artıraraq təsiri yumşaltmağa çalışdı, lakin yenə də kollektiv olaraq milyardlarla yen itkisinə məruz qaldılar.
Toyota-nın qlobal istehsalı yanvar ayında 4.2% azalaraq 848,020 ədədə düşdü, bunun bir hissəsi ABŞ-də ən çox satılan nəqliyyat vasitəsi olan yeni RAV4 modelinə keçidlə əlaqədar idi. Honda Motor Co.-nun satışları yanvar ayında 6.1% azalaraq 264,355 ədədə düşdü. Bu azalmaya Çindəki 16.5% azalma da daxildir. Nissan Motor Co.-nun satışları, daxili çatdırılmalarda 11.1% azalmanın əvəzini çıxan Çindəki 10.2% artım sayəsində yanvar ayında 0.6% artaraq 252,603 ədəd təşkil etdi.

Продажи Toyota выросли, бросая вызов конкурентам
Toyota Motor Corp., крупнейший в мире автопроизводитель, сохраняет темп после успешного года и увеличила продажи в первом месяце 2026 года, несмотря на тарифы США и жесткую конкуренцию со стороны Китая.
Redaksiya сообщает, что, несмотря на небольшое снижение мирового производства в январе, продажи, включая дочерние компании Daihatsu Motor Co. и Hino Motors Ltd., выросли на 4,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, достигнув 887 266 единиц, что является рекордным показателем для любого января.
Устойчивость Toyota выделяется в автомобильной промышленности, сталкивающейся с тарифами, растущей конкуренцией и неопределенностью, связанной с переходом к глобальным электромобилям. В то время как конкуренты пытаются повысить цены или изменить производство, предупреждая о дополнительных расходах в миллиарды долларов, Toyota сохранила свои позиции благодаря своим масштабам и гибкости цепочки поставок. Toyota сохранила титул крупнейшего автопроизводителя в мире, продав 11,3 миллиона единиц в 2025 году, увеличив свое преимущество над группой Volkswagen AG.
Продажи марок Toyota и Lexus в январе выросли на 8,1% в Соединенных Штатах и на 6,6% в Китае. В то же время внутренние продажи снизились на 2,7%. Президент США Дональд Трамп в прошлом году ввел 15% тариф на все автомобили и автозапчасти, импортируемые в США из Японии. Хотя президент страны избежал более высоких пошлин, это было значительное увеличение по сравнению с предыдущей ставкой в 2,5%. Многие японские автопроизводители пытались смягчить последствия, увеличив производство в США, но в совокупности они все равно понесли убытки в миллиарды иен.
Мировое производство Toyota в январе снизилось на 4,2% до 848 020 единиц, отчасти из-за перехода на новую модель RAV4, самого продаваемого автомобиля в США. Продажи Honda Motor Co. в январе снизились на 6,1% до 264 355 единиц. Это снижение также включает 16,5% снижение в Китае. Продажи Nissan Motor Co. в январе выросли на 0,6% до 252 603 единиц благодаря 10,2% росту в Китае, что компенсировало 11,1% снижение внутренних поставок.