Toyota satışları artdı, rəqabətə meydan oxuyur
Dünyanın ən böyük avtomobil istehsalçısı olan Toyota Motor Corp., ABŞ tarifləri və Çindən gələn şiddətli rəqabətə baxmayaraq, uğurlu bir ilin ardından sürətini qoruyaraq, 2026-cı ilin ilk ayında satışlarını artırdı.
Redaksiya xəbər verir ki, yanvar ayında qlobal istehsal bir qədər azalmasına baxmayaraq, törəmə şirkətləri Daihatsu Motor Co. və Hino Motors Ltd. daxil olmaqla satışlar, bir il əvvəlin eyni dövrü ilə müqayisədə 4.8% artaraq 887,266 ədədə çatdı və bu, hər hansı bir yanvar ayı üçün rekord göstəricidir.
Toyota-nın davamlılığı, tariflər, artan rəqabət və qlobal elektrikli nəqliyyat vasitələrinə keçidlə bağlı qeyri-müəyyənliklə üzləşən avtomobil sənayesində diqqəti çəkir. Rəqiblər milyardlarla əlavə xərc barədə xəbərdarlıq edərək qiymətləri artırmağa və ya istehsalı dəyişdirməyə çalışarkən, Toyota öz miqyası və təchizat zəncirinin çevikliyi sayəsində mövqeyini qoruyub saxlayıb. Toyota, Volkswagen AG qrupu üzərindəki üstünlüyünü genişləndirərək, 2025-ci ildə 11.3 milyon ədəd sataraq dünyanın ən yaxşı avtomobil istehsalçısı titulunu qoruyub saxladı.
Toyota və Lexus markalarının satışları yanvar ayında Amerika Birləşmiş Ştatlarında 8.1% və Çində 6.6% artdı. Eyni zamanda, daxili satışlar 2.7% azaldı. ABŞ prezidenti Donald Tramp, keçən il Yaponiyaya qarşı ABŞ-yə idxal olunan bütün avtomobilləri və avtomobil hissələrini əhatə edəcək 15% tarif tətbiq etdi. Ölkə prezidenti daha yüksək rüsumlardan çəkindirməklə bu vəziyyətdən çıxsa da, bu, əvvəlki 2.5% dərəcəsindən əhəmiyyətli bir artım idi. Bir çox yapon avtomobil istehsalçısı, ABŞ-də istehsalı artıraraq təsiri yumşaltmağa çalışdı, lakin yenə də kollektiv olaraq milyardlarla yen itkisinə məruz qaldılar.
Toyota-nın qlobal istehsalı yanvar ayında 4.2% azalaraq 848,020 ədədə düşdü, bunun bir hissəsi ABŞ-də ən çox satılan nəqliyyat vasitəsi olan yeni RAV4 modelinə keçidlə əlaqədar idi. Honda Motor Co.-nun satışları yanvar ayında 6.1% azalaraq 264,355 ədədə düşdü. Bu azalmaya Çindəki 16.5% azalma da daxildir. Nissan Motor Co.-nun satışları, daxili çatdırılmalarda 11.1% azalmanın əvəzini çıxan Çindəki 10.2% artım sayəsində yanvar ayında 0.6% artaraq 252,603 ədəd təşkil etdi.

Toyota Motor Corp., the world's largest automaker, maintained its momentum after a successful year, increasing sales in the first month of 2026, despite U.S. tariffs and fierce competition from China.
According to Redaksiya, sales, including its subsidiaries Daihatsu Motor Co. and Hino Motors Ltd., rose 4.8% to 887,266 units in January compared to the same period a year earlier, a record for any January, despite a slight decrease in global production.
Toyota's resilience stands out in an auto industry facing tariffs, increasing competition, and uncertainty surrounding the global shift to electric vehicles. While rivals grapple with billions in additional costs, forcing them to raise prices or adjust production, Toyota has maintained its position thanks to its scale and supply chain agility. Toyota retained its title as the world's top automaker, selling 11.3 million units in 2025, extending its lead over the Volkswagen AG group.
Sales of Toyota and Lexus brands increased by 8.1% in the United States and 6.6% in China in January. Meanwhile, domestic sales declined by 2.7%. U.S. President Donald Trump imposed a 15% tariff last year on all cars and auto parts imported into the U.S. from Japan. Although the country's president backed down from higher duties, this was a significant increase from the previous 2.5% rate. Many Japanese automakers attempted to mitigate the impact by increasing production in the U.S., but they still collectively incurred billions of yen in losses.
Toyota's global production fell 4.2% to 848,020 units in January, partly due to the transition to the new RAV4 model, the best-selling vehicle in the U.S. Honda Motor Co.'s sales decreased by 6.1% to 264,355 units in January. This decline included a 16.5% drop in China. Nissan Motor Co.'s sales increased by 0.6% to 252,603 units in January, thanks to a 10.2% rise in China that offset an 11.1% drop in domestic deliveries.