The American Conservative: Netanyahu sülh planını necə poza bilər
ABŞ mərkəzli “The American Conservative” nəşrində Trampın Qəzza sülh planının gələcəyi ilə bağlı geniş təhlil dərc olunub. Yazıda qeyd olunur ki, Trampın Qəzzadakı müharibəni bitirməyə yönələn planı üzərində danışıqlar davam etsə də, İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahunun hələ plan rəsmən açıqlanmadan prosesi baltalamağa başladığı bildirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, nəşrə görə, Netanyahunun planı dəyişdirmək üçün atdığı addımlar ABŞ və ərəb ölkələrində narazılıq yaradıb. Axios jurnalisti Barak Ravid yazır ki, HƏMAS-ın qarşısına qoyulan sənəd artıq ilkin razılaşdırılmış variantdan xeyli fərqlidir. Netanyahu İsrail qüvvələrinin Qəzzadan çıxarılmasını HƏMAS-ın silahsızlaşdırılmasında irəliləyişlə əlaqələndirib və bu prosesə İsrailə veto hüququ verib.
Məqalədə qeyd olunur ki, bu dəyişikliklər İsrailin bölgədən çıxmasını qeyri-müəyyən vaxta qədər uzada bilər. Üstəlik Netanyahu, sənəddə Fələstinlilərin “öz müqəddəratını təyin etməsi” bəndinə baxmayaraq, müstəqil Fələstin dövlətinin mümkün olmadığını bəyan edib.
“The American Conservative” xatırladır ki, Netanyahu bundan əvvəl də ABŞ vasitəçiliyi ilə başlanan iki sülh prosesini pozmuşdu. Nəşr yazır ki, Netanyahu hazırda həm seçicilər, həm də ifrat sağçı koalisiya tərəfdaşları arasında sıxışıb. Bu qrupdakı nazirlər – o cümlədən İtamar Ben-Qvir və Bezalel Smotriç – hər hansı sülh sazişinə qarşı çıxır və onu sabotaj etməyə çalışırlar.
İsrailli siyasətçi Mtanes Şehadə bildirib ki, hökumət planı qəbul etsə, Ben-Qvir və Smotriçin partiyaları koalisiyadan çıxacaq və bu, ölkədə növbədənkənar seçkilərə səbəb ola bilər.
Ekspertlərin fikrincə, Trampın Netanyahudan planı qəbul etməsi üçün göstərdiyi təzyiq nəticə verə bilər. Lakin əgər ABŞ təzyiqini davam etdirməzsə, Netanyahu sülh prosesini pozmağın yeni yollarını tapacaq.

A comprehensive analysis on the future of Trump's Gaza peace plan has been published in the US-based publication “The American Conservative”. The article notes that while negotiations continue on Trump's plan to end the war in Gaza, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu is reportedly already beginning to undermine the process even before the plan is officially announced.
The editorial office reports that, according to the publication, Netanyahu's steps to change the plan have created dissatisfaction in the US and Arab countries. Axios journalist Barak Ravid writes that the document presented to Hamas is already significantly different from the initially agreed-upon version. Netanyahu has linked the withdrawal of Israeli forces from Gaza to progress in the disarmament of Hamas and has given Israel veto power over this process.
The article notes that these changes could extend Israel's withdrawal from the region indefinitely. Moreover, Netanyahu has declared that an independent Palestinian state is not possible, despite the document's clause on Palestinian “self-determination”.
“The American Conservative” recalls that Netanyahu had previously undermined two US-brokered peace processes. The publication writes that Netanyahu is currently caught between voters and his far-right coalition partners. Ministers in this group – including Itamar Ben-Gvir and Bezalel Smotrich – oppose any peace agreement and and are trying to sabotage it.
Israeli politician Mtanes Shehadeh stated that if the government accepts the plan, the parties of Ben-Gvir and Smotrich will withdraw from the coalition, which could lead to early elections in the country.
According to experts, the pressure exerted by Trump on Netanyahu to accept the plan could yield results. However, if the US does not continue its pressure, Netanyahu will find new ways to undermine the peace process.