"Telegram" üzərindən hücumlarla bağlı araşdırma aparılır
“Telegram” mesajlaşma tətbiqi üzərindən həyata keçirilən yeni kiberhücum dalğası ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin Zərərverici Analizi Laboratoriyası (MRLab) tərəfindən araşdırma başladılıb.
Bu barədə Dövlət Xidmətindən bildirilib.
Qeyd edilib ki, fişinq hücumlarının intensivliyi getdikcə artır. Son günlərdə Telegram istifadəçilərinin hesablarını ələ keçirmək məqsədilə kibercinayətkarlar tərəfindən yeni fişinq üsullarından istifadə olunur. Belə ki, vətəndaşlara müxtəlif sosial mühəndislik metodlarından istifadə edərək naməlum linklər göndərilir.
Həmin linklər açıldıqda Telegram-ın giriş səhifəsinə bənzər saxta interfeys təqdim olunduğunu görə bilərik. Bu istifadəçi məlumatlarını ələ keçirmək üçün ən çox istifadə olunan yollardan biridir. Zərərçəkmiş şəxsə müxtəlif vədlər verərək öz hesabına daxil olması tələb olunur.
Hazırda kibercinayətkarların müəyyənləşdirilməsi, həmçinin insidentlərin miqyası və təsirinin qiymətləndirilməsi istiqamətində MRLab tərəfindən tədqiqat işləri davam etdirilir. İlkin araşdırma nəticələri ilə bağlı XRİTDX-nin Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzinin (CERT) saytında tanış olmaq mümkündür.

Лаборатория анализа вредоносного ПО (MRLab) Государственной службы специальной связи и информационной безопасности Азербайджанской Республики начала расследование новой волны кибератак, осуществляемых через мессенджер "Telegram".
Об этом сообщили в Государственной службе.
Отмечено, что интенсивность фишинговых атак постепенно возрастает. В последние дни киберпреступники используют новые фишинговые методы для захвата аккаунтов пользователей Telegram. Так, гражданам рассылаются неизвестные ссылки с использованием различных методов социальной инженерии.
При открытии этих ссылок можно увидеть поддельный интерфейс, похожий на страницу входа в Telegram. Это один из наиболее часто используемых способов получения пользовательских данных. Пострадавшему лицу предлагается войти в свой аккаунт, обещая различные выгоды.
В настоящее время MRLab продолжает исследовательские работы по выявлению киберпреступников, а также по оценке масштаба и воздействия инцидентов. С предварительными результатами расследования можно ознакомиться на сайте Центра по борьбе с компьютерными инцидентами (CERT) ГСССИБ.