TEI-nin 3 milyard dollarlıq ixracatı: Müdafiə sənayesində yeni zirvə
Türkiyənin mühəndislik və texnologiya sahəsindəki nailiyyətləri, xüsusilə də müdafiə sənayesindəki inkişaflar, son illərdə dünya ictimaiyyətinin diqqətini çəkib. Bu sahədəki ən son yeniliklər və gələcək planlar, ölkənin texnoloji potensialını nümayiş etdirir və beynəlxalq əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaradır.
Redaksiya məlumat verir ki, TEI (TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.) Genel Müdürü professor doktor Mahmut F. Akşit, Defence Turk və gdh defence-nin suallarını cavablandırıb. Söhbət əsnasında TEI-nin son dövrlərdəki fəaliyyəti və gələcək planları müzakirə olunub.
Defence Turk və gdh defence-nin verdiyi suallara cavab olaraq, professor Akşit, TEI-nin son vaxtlarda həyata keçirdiyi əhəmiyyətli bir ixracat elanından bəhs edib. Bu elana əsasən, təxminən 3 milyard dollara yaxın bir ixracat həyata keçirilib. Qeyd edilib ki, TEI uzun illərdir General Electric və digər mühərrik istehsalçıları üçün hissələr istehsal edir. Bu anlaşma, şirkətin beynəlxalq bazarlardakı mövqeyini daha da gücləndirir. Professor Akşit, TF6000 mühərriki ilə 5900 funt gücünə çatdıqlarını da vurğulayıb. Bu, şirkətin mühərrik texnologiyaları sahəsindəki inkişafının bariz nümunəsidir. TEI-nin bu nailiyyətləri, Türkiyənin müdafiə sənayesinin inkişafına mühüm töhfələr verir. Şirkətin ixracat həcminin artması, ölkə iqtisadiyyatı üçün də əhəmiyyətlidir.

Turkey's achievements in engineering and technology, especially its advancements in the defense industry, have captured the attention of the global community in recent years. The latest innovations and future plans in this sector demonstrate the country's technological potential and create new opportunities for international cooperation.
Redaksiya reports that TEI (TUSAŞ Engine Industries Inc.) General Manager Professor Dr. Mahmut F. Akşit answered questions from Defence Turk and gdh defence. During the conversation, TEI's recent activities and future plans were discussed.
In response to questions from Defence Turk and gdh defence, Professor Akşit mentioned a significant export announcement recently made by TEI. According to this announcement, an export of approximately $3 billion has been realized. It was noted that TEI has been producing parts for General Electric and other engine manufacturers for many years. This agreement further strengthens the company's position in international markets. Professor Akşit also emphasized that they have reached 5900 pounds of thrust with the TF6000 engine. This is a clear example of the company's development in engine technologies. TEI's achievements contribute significantly to the development of Turkey's defense industry. The increase in the company's export volume is also important for the country's economy.