Tayvan Prezidenti Lay Çinq-te Çinin sərt tənqidlərinə hədəf olub
Tayvan Prezidenti Lay Çinq-te ABŞ-la münasibətləri təriflədiyi və müstəqillik vurğusu etdiyi üçün Çinin Tayvan məsələləri ofisinin sərt tənqidlərinə məruz qalıb. Çin onu “ölkəni xaricilərə satmaqda” ittiham edərək "ətini və qanını yadellilərə təqdim edərək özünü əxlaqsız kimi aparır" deyə adlandırıb və Tayvanın müstəqillik cəhdlərinin uğursuz olacağını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Lay Çinq-te öz açıqlamasında Tayvan və Çinin bir-birinə tabe olmadığını, xalqın gələcəyini yalnız Tayvan xalqının müəyyən edə biləcəyini vurğulayıb. O həmçinin Donald Trampın Çinlə bağlı sülh yolu tapması halında Nobel Sülh Mükafatına layiq görülməli olduğunu deyib.
Lay Çinq-tenin bu bəyanatı Tayvanın milli bayram çıxışından iki gün öncə səsləndirilib. Çin hakimiyyəti isə Tayvan üzərində nəzarət qurmaq üçün gücdən istifadə hüququndan imtina etmədiyini bildirərək, ötən ilki tədbirdən sonra ada ətrafında hərbi təlimlər keçirməklə xəbərdarlıq etmişdi.

Президент Тайваня Лай Циндэ стал мишенью жесткой критики Китая
Президент Тайваня Лай Циндэ подвергся жесткой критике со стороны Управления по делам Тайваня при Госсовете КНР за то, что он хвалил отношения с США и подчеркивал независимость. Китай обвинил его в «продаже страны иностранцам», назвав его «безнравственным, предлагающим свою плоть и кровь чужеземцам», и заявил, что попытки Тайваня добиться независимости обречены на провал.
Редакция сообщает, что Лай Циндэ в своем заявлении подчеркнул, что Тайвань и Китай не подчиняются друг другу, и что будущее народа может определить только народ Тайваня. Он также заявил, что Дональд Трамп должен быть удостоен Нобелевской премии мира, если он найдет мирное решение по Китаю.
Это заявление Лая Циндэ прозвучало за два дня до выступления Тайваня по случаю национального праздника. Власти Китая, в свою очередь, заявили, что не отказываются от права применения силы для установления контроля над Тайванем, и предупредили об этом, проведя военные учения вокруг острова после прошлогоднего мероприятия.