Tayvan lideri Lay Çinq-te bildirib ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp Çin lideri Si Cinpini Tayvana qarşı güc tətbiqindən çəkindirməyi bacarsa, Nobel Sülh Mükafatına layiq görülməlidir. O vurğulayıb ki, belə bir addım regionda sabitliyin qorunması baxımından tarixi əhəmiyyət daşıyar.
Redaksiya xəbər verir ki, Lay Çinq-te bu açıqlamanı yerli mətbuata verib və Trampın Asiya–Sakit okean bölgəsində sabitliyin təmin olunmasında mühüm rol oynaya biləcəyini bildirib. O, ABŞ-ın Tayvanın təhlükəsizliyinə verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirib.
Tayvan rəhbəri həmçinin qeyd edib ki, regionda gərginliyin azaldılması yalnız diplomatik dialoq və qarşılıqlı hörmətlə mümkündür. Onun sözlərinə görə, Trampın liderlik bacarığı və praqmatik siyasəti bu istiqamətdə müsbət nəticələr verə bilər.

Лидер Тайваня Лай Циндэ заявил, что если президент США Дональд Трамп сможет удержать китайского лидера Си Цзиньпина от применения силы против Тайваня, он должен быть удостоен Нобелевской премии мира. Он подчеркнул, что такой шаг будет иметь историческое значение с точки зрения сохранения стабильности в регионе.
Редакция сообщает, что Лай Циндэ сделал это заявление местной прессе и заявил, что Трамп может сыграть важную роль в обеспечении стабильности в Азиатско-Тихоокеанском регионе. Он высоко оценил поддержку США безопасности Тайваня.
Глава Тайваня также отметил, что снижение напряженности в регионе возможно только посредством дипломатического диалога и взаимного уважения. По его словам, лидерские качества и прагматичная политика Трампа могут принести положительные результаты в этом направлении.