Cənub-Şərqi Asiyada gərginlik hərbi toqquşmaya çevrilib – Tayland və Kamboca qarşılıqlı şəkildə bir-birinə müharibə elan ediblər.
Redaksiya xəbər verir ki, Kamboca Silahlı Qüvvələri Taylandın Sisaket əyalətinə BM-21 “Qrad” tipli raketlərlə hücum edib. Hücum nəticəsində azı 8 nəfərin həyatını itirdiyi bildirilir. Raketlərdən biri Ban Phue bölgəsində yerləşən bir benzin doldurma məntəqəsinə düşüb.
Tayland polisi Kantharalak bölgəsində 5 mülki obyektin hədəfə alındığını təsdiqləyib. Zərbə alan ərazilərdə infrastruktur dağılıb, mülki əhali arasında xəsarət alanların olduğu deyilir.
Hazırda hər iki ölkənin sərhədində vəziyyət son dərəcə gərgindir və tərəflər hərbi hazırlıq vəziyyətinə gətirilib. Beynəlxalq ictimaiyyət bölgədə baş verənləri narahatlıqla izləyir.

Напряженность в Юго-Восточной Азии переросла в военное столкновение – Таиланд и Камбоджа взаимно объявили друг другу войну.
Редакция сообщает, что Вооруженные силы Камбоджи атаковали таиландскую провинцию Сисакет ракетами типа БМ-21 «Град». Сообщается, что в результате атаки погибли по меньшей мере 8 человек. Одна из ракет упала на автозаправочную станцию в районе Бан Пхуэ.
Полиция Таиланда подтвердила, что в районе Кантхаралак были атакованы 5 гражданских объектов. Инфраструктура в пострадавших районах разрушена, сообщается о раненых среди мирного населения.
В настоящее время ситуация на границе обеих стран крайне напряженная, стороны приведены в состояние боевой готовности. Международное сообщество с беспокойством следит за происходящим в регионе.