Harvard Universitetinin alimləri tərəfindən aparılan yeni tədqiqat, ənənəvi Çin məşq sistemi olan Tai Çi-nin yüksək qan təzyiqi ilə mübarizədə aerobikadan daha səmərəli olduğunu üzə çıxarıb.
Redaksiya xəbər verir ki, araşdırmanın nəticələri 14 fevral 2024-cü il tarixində nüfuzlu “JAMA Network Open” tibbi jurnalında dərc olunub. Ümumilikdə 342 nəfər yetkin yaşlı iştirakçının qatıldığı tədqiqatda, onların orta yaşı 49 olub. İştirakçılar iki qrupa bölünüb: biri Tai Çi, digəri isə klassik aerobika ilə məşğul olub.
Nəticələrə görə, Tai Çi ilə məşğul olanların 22 faizi normal qan təzyiqi səviyyəsinə çatıb. Müqayisə üçün, aerobika qrupu üzrə bu göstərici cəmi 16 faiz təşkil edib. Bu da göstərir ki, Tai Çi-nin təsiri daha yüksək olub.
Tədqiqatçılar bildiriblər ki, Tai Çi-nin yüngül, davamlı və balanslı hərəkətlərə əsaslanması, həm fiziki, həm də psixoloji gərginliyi azaltdığı üçün hipertenziya ilə mübarizədə daha effektiv nəticə verir. Bu metod, xüsusilə orta yaşlı şəxslər üçün əlverişli alternativ hesab olunur.
Qeyd edək ki, Tai Çi nəfəs alqoritmi, bədən balansı və yavaş, ahəngdar hərəkətlərin birləşməsi ilə seçilir. Son illərdə isə stressin idarə olunması, oynaq xəstəlikləri, ürək sağlamlığı və qan təzyiqinin tənzimlənməsi sahəsində faydalı təsirləri ilə bağlı geniş maraq doğurur.

Новое исследование, проведенное учеными Гарвардского университета, показало, что Тай-чи, традиционная китайская система упражнений, более эффективна в борьбе с высоким кровяным давлением, чем аэробика.
Редакция сообщает, что результаты исследования были опубликованы 14 февраля 2024 года в авторитетном медицинском журнале «JAMA Network Open». В исследовании приняли участие 342 взрослых человека, средний возраст которых составил 49 лет. Участники были разделены на две группы: одна занималась Тай-чи, другая — классической аэробикой.
Согласно результатам, 22 процента участников, занимавшихся Тай-чи, достигли нормального уровня кровяного давления. Для сравнения, в группе аэробики этот показатель составил всего 16 процентов. Это свидетельствует о более высокой эффективности Тай-чи.
Исследователи заявили, что Тай-чи, основанный на легких, непрерывных и сбалансированных движениях, снижает как физическое, так и психологическое напряжение, что приводит к более эффективным результатам в борьбе с гипертонией. Этот метод считается особенно благоприятной альтернативой для людей среднего возраста.
Следует отметить, что Тай-чи отличается сочетанием дыхательного алгоритма, баланса тела и медленных, гармоничных движений. В последние годы он вызывает широкий интерес благодаря своим благотворным эффектам в области управления стрессом, лечения заболеваний суставов, поддержания здоровья сердца и регулирования кровяного давления.