Harvard Universitetinin alimləri tərəfindən aparılan yeni tədqiqat, ənənəvi Çin məşq sistemi olan Tai Çi-nin yüksək qan təzyiqi ilə mübarizədə aerobikadan daha səmərəli olduğunu üzə çıxarıb.
Redaksiya xəbər verir ki, araşdırmanın nəticələri 14 fevral 2024-cü il tarixində nüfuzlu “JAMA Network Open” tibbi jurnalında dərc olunub. Ümumilikdə 342 nəfər yetkin yaşlı iştirakçının qatıldığı tədqiqatda, onların orta yaşı 49 olub. İştirakçılar iki qrupa bölünüb: biri Tai Çi, digəri isə klassik aerobika ilə məşğul olub.
Nəticələrə görə, Tai Çi ilə məşğul olanların 22 faizi normal qan təzyiqi səviyyəsinə çatıb. Müqayisə üçün, aerobika qrupu üzrə bu göstərici cəmi 16 faiz təşkil edib. Bu da göstərir ki, Tai Çi-nin təsiri daha yüksək olub.
Tədqiqatçılar bildiriblər ki, Tai Çi-nin yüngül, davamlı və balanslı hərəkətlərə əsaslanması, həm fiziki, həm də psixoloji gərginliyi azaltdığı üçün hipertenziya ilə mübarizədə daha effektiv nəticə verir. Bu metod, xüsusilə orta yaşlı şəxslər üçün əlverişli alternativ hesab olunur.
Qeyd edək ki, Tai Çi nəfəs alqoritmi, bədən balansı və yavaş, ahəngdar hərəkətlərin birləşməsi ilə seçilir. Son illərdə isə stressin idarə olunması, oynaq xəstəlikləri, ürək sağlamlığı və qan təzyiqinin tənzimlənməsi sahəsində faydalı təsirləri ilə bağlı geniş maraq doğurur.

A new study conducted by scientists at Harvard University has revealed that Tai Chi, a traditional Chinese exercise system, is more effective than aerobics in combating high blood pressure.
The editorial board reports that the results of the study were published on February 14, 2024, in the prestigious medical journal “JAMA Network Open”. A total of 342 adult participants, with an average age of 49, took part in the research. The participants were divided into two groups: one practiced Tai Chi, and the other engaged in classic aerobics.
According to the results, 22 percent of those who practiced Tai Chi achieved normal blood pressure levels. For comparison, this figure was only 16 percent for the aerobics group. This indicates that the effect of Tai Chi was higher.
Researchers stated that Tai Chi's reliance on gentle, continuous, and balanced movements reduces both physical and psychological tension, leading to more effective results in combating hypertension. This method is considered a favorable alternative, especially for middle-aged individuals.
It should be noted that Tai Chi is characterized by a combination of breathing algorithms, body balance, and slow, harmonious movements. In recent years, it has generated widespread interest regarding its beneficial effects in stress management, joint diseases, heart health, and blood pressure regulation.